Dublin podruhé. Kdo nepije s námi, pije proti nám

19. 01. 2014 2 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Tak by se dala označit filozofie velké většiny Irů. Konec konců Češi a Irové jsou v tomhle velmi podobní. Umí za to vzít. Nebojí se nějaké té kocovinky a párty bez whisky a Guinnessu opouštějí sprintem. Pojďte se podívat, jak na tom jsou Irové s pitím ve srovnání s Čechy.

Stejně jako my nedáme dopustit na naší Plzínku, obyvatelé zeleného ostrova vzývají božského Guinnesse. Nejtradičnější irské pivo, které se vaří přímo v Dublinu, je světoznámé stejně jako Guinnessova kniha rekordů a pro Iry je středobodem národní hrdosti.

Guinness je velmi hutné černé pivo, skrze které není téměř vidět. Čepuje se do pintových sklenic o objemu 568 ml. Toto pivo je naprosto úžasné a od prvního dne, co jsem ho ochutnal, jsem si ho zamiloval. Správná pinta se točí na dvakrát. První čep je do 4/5 sklenice. Následně se čeká, až bílé bublinky vytvoří na povrchu hutnou pěnu o tloušťce cca 1 cm. Když je pivo černé a klidné, dočepuje se zbytek. Celý proces trvá 3 minuty a v pivovaru o něm dokáží hovořit dlouhé hodiny.

Na tomto pivu je krásné to, jak moc je citlivé. Na jedné pintě poznáte, zda v bombách dochází tlak, jestli mají v restauraci čistou myčku, jestli vám barman natočil pivo ve spěchu, nebo si s ním vyhrál, a mnoho dalšího. Správná pinta by měla mít velmi hustou krémovou čepici bez jediné bublinky a při naklonění sklenice by měla držet tvar. Jedna pinta se pak v Dublinu pohybuje od 4,5 – 6 EUR v závislosti na vzdálenosti od centra.

Irská láska k tomuto černobílému moku hraničí trošku až s posedlostí. Nejoblíbenějším panákem (kromě whisky samozřejmě) je tedy Baby Guinness. Panáková sklínka naplněná Kahlúou (kávový likér) a s čepičkou z Baileys. Kombinace je to opravdu příjemná a když chtějí irské slečny zvolit shot, který není tak moc silný, všechny sáhnou po tomto prckovi.

Baby Guinness s větším bráškou

Tam to ovšem nekončí. Irská káva doplňuje trojlístek s mimikry Guinnesse. Espresso s panákem Jamesona a šlehačkou z čerstvě našlehaného mléka na vrchu. Vše dozdobeno třemi zrnky kávy.

Střetla se skupinka Dánů a Irů, když je dormeni vyháněli po zavíračce z baru. Irové křičí: „Ještě né, ještě jednu rundu. Kam půjdem teď?" Krásná Dánka na ně hledí a s moudrostí v hlase praví: „Pokud jste celý večer pili a ve tři ráno nemáte dost, tak jste nepili poctivě," a slalomem odchází vstříc hlavním dveřím. 

Přestože jsem měl v Čechách bohaté zkušenosti s pobytem v barech, hospodách, klubech i restauračních zařízeních, povím vám několik postřehů, které jsem jako barman v irském baru získal. Irové například netuší, že existuje rozdíl mezi zlatou a stříbrnou tequilou. Pijí zlatou s citrónem a je jim to fuk. Hlavně, že to má těch 40 %. Velmi populární je v Dublinu Sambuca, což je takový hodně silný čirý tlamolep, nepodobný ničemu, co máme u nás. Super zajímavé pití je potom Goldschlager – jedná se o bylinkový likér (takový slaboulinký absinth) s malými vločkami z pravého zlata, které vypijete. Super kombinace s Jägermeistrovou čepičkou pod názvem Liquid Cocain.

Irové jsou také zvyklí na velmi tenkou pěnu. Maximálně půl až jeden centimetr. A tak se občas stává, že přijdou do baru kde točí české pivo, a když dostanou Budějovický Budvar s čepicí jak má být, jsou v šoku a vyžadují dotočení míry po vzoru Heinekenu. Nechutné, že? Jak se opovažují. 

To, že se o Irech říká, že pijí hodně, není jen nějaká pověst. Pijí. Mnozí, a hlavně ti mladí, pijí tolik, že jim nezbývají peníze na jídlo či podobné podružné věci. Dvanáct pint není pro průměrného Ira problém. Co problém je, že Irsko má s alkoholem a alkoholismem dlouhodobé trable. Sebevraždy mladých kluků, těhotenství nezletilých dívek, násilí v rodinách i jejich finanční krachy jsou velkou (a pro Evropu ne příliš známou) odvrácenou tváří Irska.

Top komentář
20 února, 2014 - 23:46 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

hele Viky ... a co Pifko, tam jsi uz byl? :)

Symbol zakazující pití alkoholu těhotným ženám na lahvích je myslím si dostatečným obrázkem o místní mentalitě mladistvých.

Ne, tato lahev tvrdého alkoholu opravdu není vhodná pro těhotné ženy

V souvislosti s těmito problémy se irská vláda snaží regulovat přístup k alkoholu. Nikde v obchodech nekoupíte ani pivo po desáté hodině večerní například. Běžná hospoda by ve všední dny měla zavírat v půl dvanácté a pátek, sobota o půl jedné. Pokud si zakoupí specielní licenci, tak smí zavírat ve 2:30 a v neděli ve dvě. Samozřejmě, že se to všude porušuje.

Nenajdete tady ale ani jeden nonstop. Nesmíte pít na veřejných prostranstvích (i to je samozřejmě v menší míře porušováno), po desáté večer jste odkázáni na vlastní zásoby, hospodu, nebo máte holt smůlu.

Nakonec bych ještě dodal, že pití je v Irsku velmi drahou záležitostí. A pro Čecha až dechberoucí. Nesmíte přepočítávat. Nikdy.

  • Pinta piva 4 – 6 EUR
  • Dvojka vína 6 EUR
  • Sedmičková lahev shit vína v hospodě 25 EUR, v Tescu 6 EUR
  • Panák tequily 5 EUR
  • Nejlevnější pivo v plechovce v obchodě 1,5 EUR. (je jasné, co tu pijí studenti)
  • Malá láhev whisky 11 - 15 EUR

Naštěstí ještě existují v Dublinu podniky jako je Dicey's Garden, kde je každé úterý pinta za 2,5 a v neděli za 2 Eura. Na tomto místě je největší koncentrace studentů a párty jsou tu vždy legendární.

Pokud máte chuť na české pivo, ostrůvkem naděje pro vás bude The Czech Inn bar. Český bar v srdci Dublinu, na konci Temple Bar street, kde si můžete dát točený Staráč, Gambáč, tmavého i světlého Kozla, Budvar, Plzeň a Zlatého Bažanta. Vše před jedenáctou za 5,1 EUR a po jedenácté 5,9 EUR za půllitr.

Atmosféra irských hospod plných vynikající živé hudby, ať již tradiční, či moderní, je vždycky perfektní.

Sednete si na bar a během několika vteřin se už bavíte s chlápkem či slečnou vedle. A pokud máte dost v peněžence, večer je vždy nezapomenutelný. Doporučuji.

Sláinte!

PS: Skvělé video od irského baviče Dylena Morana o druzích pití. Doporučuji.

Autoři: Viktor Kořínek
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

22. 11. 2019 0

Gaudeamus Alkotour ČZU 2019: ohlédnutí za titulem

Číst více
01. 04. 2019 0

Co dělat 8. týden semestru

Číst více
26. 11. 2018 0

Kdo nepije s námi, pije proti nám

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 20 února, 2014 - 23:46

hele Viky ... a co Pifko, tam jsi uz byl? :)

| 46
Leprikon
Leprikon - 20 února, 2014 - 23:48

Jeste ne, jen jsem nakoukl. Ale zitra se tam chystam na premieru.

| 37

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙