Hurá do zvířecí kavárny!

11. 05. 2016 1 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Jistě už jste někdy slyšeli o tzv. kočičích či psích kavárnách, jejichž popularita poslední dobou prudce stoupá. Rozhodli jsme se dvě takové kavárny navštívit a napsat Vám o nich.
V Praze je takových kaváren hned několik. Kočičí kavárnu můžeme najít např. na Žižkově, Smíchově či v Karlíně. Kaváren a podniků, kam můžeme vzít i svého pejska je tu také hodně.
 
Puňťova první psí cukrárna
 
Ale co taková cukrárna přímo pro pejsky? Punťova první psí cukrárna na Žižkově funguje od října loňského roku. Nabízí velice příjemné posezení, koutky, kde si můžete s pejskem hrát, ale hlavně výborné dortíky přímo pro Vaše mazlíčky. Dorty jsou vlastní výroby - pečou se z tmavé mouky, můžete v nich najít maso, zeleninu, v některých dokonce i ovoce.
 
Puňťova první psí cukrárna
 
Přijdete sem se psem, dáte si kávičku a posedíte s přáteli, zatímco Váš pejsek si tu bude hrát s dalšími čtyřnohými kamarády. Můžete zde také třeba uspořádat oslavu pro pejska či mu objednat nějaký ten dort. V kavárně je samozřejmě také volně dostupná wi-fi síť, tudíž tu můžete třeba i pracovat na seminární práci do školy. Návštěva Punťovy cukrárny je skvělá možnost, jak zpříjemnit den sobě i svému psímu příteli.
 
Puňťova první psí cukrárna
 
Také jsme navštívili Kavárnu Kočičí na Karlíně. Na první pohled nás upoutalo velice příjemné prostředí a hned nás přivítaly dvě krásné kočičky. Usadili jsme se do pohodlných křesílek a objednali si kávu a jeden z pestré nabídky zákusků, na kterých si jistě pochutnají i ti z Vás, kteří mají bezlepkovou dietu. Na každém stole leží nápojový lístek, kde si mimo jiné můžete přečíst informace o jednotlivých kočičkách a trochu se s nimi seznámit. 
 
Přinášíme Vám rozhovor s paní provozní Bc. Zuzanou Vrbovou.
 

iZUN: Jak Vás napadlo kočičí kavárnu založit? Byla to nějaká inspirace ze zahraničí? 

Viděli jsme reportáž v televizi, že se tyto kavárny otevírají v Asii, konkrétně v Japonsku, a brzy nato jsme zaslechli informaci, že se otevřela první taková kavárna i v Evropě. Já jsem v té době pracovala v kavárně a moje maminka zase zbožňuje kočky, tak jsme si řekly, že by to bylo hezké si někdy otevřít takovou kavárnu tady. Nakonec, po dvou letech, ten nápad začal být reálnější a reálnější a do tří let jsme měli otevřeno a teď náš rodinný podnik funguje rok a půl. 

Bio zpovídaného

Jméno: Bc. Zuzana Vrbová

Povolání: Provozní Kočičí kavárny

Krátký životopis:Se svou rodinou provozuje netradiční kavárnu. Zvířecí kavárny se stávají novodobým trendem. Kočičí kavárna v Karlíně již funguje rok a půl.

iZUN: A odkud tedy máte kočičky?  

Kočičky jsme od začátku chtěli mít z útulků, abychom jim dali domov, a hlavně máme zkušenosti s takovými kočkami, jelikož kočičky z útulků máme doma a jsou to velké osobnosti. Oslovili jsme několik pražských útulků, se kterými jsme chtěli dlouhodobě spolupracovat. Navíc jsme chtěli mít za sebou takovou podporu pro případ, že by se náhodou něco dělo a lidé z útulků mají dostatek zkušeností, aby nám poradili.Zároveň jsme chtěli tomu útulku nějak pomoci, takže tu pořádáme různé akce a většina výtěžků ze vstupného potom jde právě na ty útulky. Také jsme chtěli, aby nám v útulku pomohli ty kočky vybrat, protože ne každé zvíře je do kavárny vhodné. 

iZUN:

iZUN: Kolik tu teď máte kočiček?

Začínali jsme se sedmi, teď jich máme osm. O jednu jsme bohužel přišli, jelikož útulek napadli traviči a tato kočička bohužel byla také jedna z otrávených a projevilo se to až po pár měsících.  

 Kočky tu tedy zůstávají? 

Ano, kočičky tu bydlí. Vzadu mají dvířka a za nimi je veliká místnost, kde mají své zázemí, pelíšky, kočičí toalety, zkrátka všechno, co potřebují. Tam si mohou jít odpočinout a odreagovat se, lidé tam přístup nemají, což byla i jedna z podmínek Státní veterinární správy.Musím ale říct, že to příliš nevyužívají a jsou pořád v kavárně. Už si tu zvykly, když si chtějí někde lehnout a odpočinout, místo si vždycky najdou. V noci jsou ale tam, jelikož jsou to přeci jen hlavně noční zvířata a ráno bychom tu kavárnu nejspíš mohli stavět znovu :-). 

iZUN:

iZUN: Slyšela jsem, že v některých kavárnách je možnost si i kočičky odnést. Je to u Vás možné? 

Máte pravdu, někde ve světě to tak chodí, že kavárny fungují jako taková přestupní stanice mezi útulkem a majitelem koček. Tady to tak ale není. I veterinární správa to zakázala z důvodu psychického stavu koček, aby neměnily příliš často prostředí. Spousta koček ale měla třeba sourozence v útulku, takže si tu někteří oblíbili nějakou kočičku a hned jeli do útulku pro jejího sourozence. Takže i díky kavárně má spousta koček nový domov. 

iZUN: A povahově jsou kočičky jaké? 

Původně jsme si představovali klidné kočičky, které leží a spí a lidé si užívají tu atmosféru. Ale musím říct, že kočky, co tu máme, jsou některé trochu divoké, protože jsou ještě poměrně mladé. Rády si hrají a pobíhají, ale lidi to také baví si s nimi hrát i na ně jen tak koukat, jak si hrají. Ale samozřejmě se kočičky nechají i hladit a mazlit.

Top komentář
11 května, 2016 - 23:53 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

V Karlíně, ne NA Karlíně .... mluvme prosím česky ...

Moc Vám děkujeme za rozhovor a přejeme Vám hodně spokojených zákazníků a šťastných kočiček.
Autoři: Eliška Větrovcová Foto: Veronika Kysilková
Pohledem autora

<p>Návštěva kočičí kavárny byla moc příjemná. Já sama, ačkoliv jsem spíš „pejskař", jsem si to tu velice užila a určitě jsem tu nebyla naposledy. :-)</p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

13. 03. 2020 2

7 typů kavárenských povalečů

Číst více
06. 12. 2017 1

Psí radost je ta nejlepší!

Číst více
01. 05. 2017 4

Začíná zkouškové! Tipy na místa, kde se můžete učit!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 11 května, 2016 - 23:53

V Karlíně, ne NA Karlíně .... mluvme prosím česky ...

| 48

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙