Jak na osobní zahrádku luštěnin

10. 04. 2024 0 2 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Sice o měsíc dříve, ale přece! Jaro už je v plném rozpuku. To se však nedá říct o našich tělech. Po zimě jsou celá zmožená, pobledlá, takříkajíc bez šťávy. Je tu ale báječné řešení, jak energii napomoct zpátky do těla a nemuset čekat, až vás prohřejí sluneční paprsky. Můžete si energii sami vypěstovat, a to třeba rovnou v obýváku.

Ve světě potravin je několik z nich, které mají předponu “super”. Patří mezi ně mimo jiné avokádo, bobulovité plody jako maliny a ostružiny, zázvor, chia semínka a mnohé další. Jedno je spojuje a dělá z nich superhrdiny mezi ostatní potravou: jsou nesmírně bohaté na všemožné minerály, antioxidanty, vitaminy, esenciální aminokyseliny a podobně. Dnešní článek je však o luštěninách. No není to k neuvěření, že i v tak malém zrnku čočky nebo hrášku se toho může tolik skrývat?

Právě čočka je jedna z nejjednodušších luštěnin pro pěstování doma. Jak na to? Je to jednoduché jako facka. Misku vystelete gázou, vatou, hlínou či v nejzazším případě klidně kapesníkem nebo toaletním papírem, uvelebíte na podestu zrnka ať už čočky nebo třeba cizrny, pokropíte trochou vody a dáte na slunné místo u okna. Aby se voda hned nevypařila, můžete misku zakrýt jednou vrstvou potravinářské folie. Pozor však na zapařování, mohly by vzniknout plísně. Proto folii na několika místech propíchněte špejlí nebo obyčejnou tužkou. Předposledním krokem je počkat si, dokud zrnka nezačnou klíčit. V rozmezí dvou až čtyř dní vám mohou vyrůst do 0,5 - 1 cm. A poslední krok? To už je samozřejmě odměna na talíři.

Proč bychom vůbec měli konzumovat nějaké zelené výhonky připomínající spíše krmivo pro morčata? Klíčky jakékoli luštěniny jsou ještě mnohonásobně bohatší na vitaminy B, C, E, železo, hořčík, vápník, aminokyseliny a mastné kyseliny než jejich uvaření sourozenci. Jsou zkrátka bohaté na látky, bez nichž naše tělo tolik neprospívá. Tak například díky vitaminu B nám normálně funguje energetický metabolismus, imunita a nervová soustava. “Éčko” zase zpomaluje stárnutí buněk. V neposlední řadě je vhodné zmínit, že luštěniny slouží jako plnohodnotná náhrada masných výrobků, akorát v odlehčenější formě. Pokud vás tedy čeká sportovní výkon nebo jednoduše nechcete po guláši se šesti trpět samozvanou “gastro-demencí”, zvolte k obědu fazole s vejcem nebo třeba čočkovou polévku.

Jelikož tyto pokrmy neobsahují prakticky žádné tuky, jsou vhodné pro lidi, kteří by na váze uvítali nižší čísla. A nakonec jsou chudé i na cukry, tudíž jsou tou správnou volbou i pro diabetiky.

Vzhledem k tomu, že klíčky nemají moc výraznou chuť, jako delikatesa vám úplně neposlouží. Zároveň ale přesně proto neuškodí jako posyp prakticky čehokoli: od obyčejného chleba s máslem až po italské lasagne. Díky své syté barvě dodávají pokrmům na zdobnosti a čerstvosti. 

Závěrem vám přejeme dobrou chuť a jaro plné zdravé energie!

Autoři: Tereza Adamcová Foto: Matyáš Matěj Holub
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

19. 04. 2024 0

Setkání v Terminálu 1 Na půl cesty? 11. ročník TEDxPragueYouth hýřil osobními příběhy, průraznými myšlenkami a nevšední atmosférou

Číst více
12. 04. 2024 0

Fejkové Rolexky, džungle mrakodrapů, mix národů. Jaké je na jaře “království ropy” a co se dá v Dubaji stihnout za pouhých 45 hodin?

Číst více
06. 03. 2024 0

Jaké možnosti kariéry otevře doktorské studium? Rozkrýváme budoucnost absolventů!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙