Janek Rubeš: Lovec pražských zlodějíčků a podvodníků!

25. 05. 2017 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Je tu opět další článek z naší papírové verze. Tentokrát je to rozhovor s Jankem Rubešem, který chodí po Praze s kamerou a natáčí, co se v našem srdci České republiky odehrává.

Čí byl nápad vytvořit projekt NoiseBrothers (jeden z prvních Jankových známých projektů na internetu, a to konkrétně na Youtube pozn. redakce)?

Napadlo t,o mého kamaráda a kolegu Joeho, který pracuje v reklamní agentuře. Nabídl nám, že bychom mohli natáčet virální videa. V té době jsme nevěděli, co to virální videa jsou. Vysvětlil nám to a nabídl nám, že má telefon Nokia a my, že bychom ho měli zpropagovat. My souhlasili a tak jsme začali dávat videa na Youtube.

iZUN: A jak vznikl váš název NoiseBrothers?

Bio zpovídaného

Jméno: Janek Rubeš

Povolání: investigativní novinář

Krátký životopis: Janek pracuje již přes 10 let pro Stream.cz. Jeden z jeho nejznámějších pořadů je Praha vs. Prachy, kde se zaměřil na podvodné taxikáře a směnárny v centru našeho hlavního města.

Název vznikl díky propagaci toho telefonu. Měli jsem se v této reklamě zaměřit na to, že tento mobil má hlasitý reproduktor. Hlasitý se řekne anglicky noise, a tak jsme se pojmenovali Noise. No a byli jsme dva, tak Brothers. 

Stále s tím kamarádem působíte jako NoiseBrothers? 

Už ne.

iZUN: Jsi Pražák?

Jako poleno. Miluju Prahu.

iZUN: Proč jsi tedy studoval v Písku?

Bohužel jsem se nedostal na FAMU. V Písku jsem studoval jen půl roku a pak jsem odešel. Je to ale velmi hezké město. Mám to v Písku rád.

Jak jsi přišel na pořad Conora Woodmana Město podvodů, který se natáčel pro National Geographic a byl zaměřen na černou stránku známých turistických měst?

Někdo z mých přátel to sdílel na Facebooku a mě to zaujalo. Ty místa znám, a když jsem viděl, co se tam děje, tak jsem se rozhodl, že to zkusím jako Conor.

...žijeme v 21. století v centru Evropy, bylo by komické, kdyby mě někde zabili.

iZUN: Plánuješ pořad, který jsi měl zaměřený na „lovení“ podvodných taxikářů, nějak rozšířit?

Ne, už mě to nebaví. Já se snažím dělat jen věci, které mě baví. Přijde mi, že není v ničím zájmu, aby ti zloději nekradli a aby jich bylo míň. Narazil jsem na to, že magistrát, policie a ani veřejnost nemá zájem, aby se to zlepšilo.

iZUN: Bojíš se o svůj život? Viděla jsem, jak Tě v jednom z tvých dílů tohoto pořadu napadli. 

Já jsem se o svůj život nikdy nebál. Sice mi vyhrožovali, ale myslím si, že žijeme v 21. století v centru Evropy. Bylo by komické, kdyby mě někde zabili.

iZUN: Sleduješ stále situaci kolem pražských taxikářů?

Jasně, každý den. Vždy, když jsem na Staromáku, tak je vidím. Je to už má profesní deformace. To se asi nezmění.

iZUN: Co si myslíš o tom, jak to „(ne)řešila“ paní primátorka? (Jeden z dílů byl věnován rozhovoru s paní primátorkou.)

Je mi to líto. Já chápu, že není v jednoduché situaci a taxikáři jsou jeden z jejich nejmenších problémů. Upřímně, mně už to je také jedno. Až se všude bude platit jen kartami, tak oni tihle zlodějíčci vymizí sami. Tuto situaci definuje slovo lhostejnost.

iZUN: A ani po rozhovoru s panem Jelínkem (taxikář, který vyhrožoval Jankovi) nebyla ze strany magistrátu žádná reakce? 

Ani ne. Sice přiznal, že krade, ale očividně to není takový problém. Jediný, kdo v této celé kauze byl činný, byla kriminální policie, která ty největší hajzlíky z ulice dostala. Teď bude soud, kde jim hrozí 2 – 8 let. Uvidíme, jak to dopadne.

A pan Jelínek je také mezi obžalovanými? 

Myslím si, že ano. Už se po tom dále nepídím. Doufám, že nedostanou vězení. Podle mě by měli vozit lidi zdarma, nebo vrátit to, co sebrali neprávem.

iZUN:

iZUN: Dále jsi součástí nového pořadu na Streamu Um, který se zaměřuje na současné umění. Jak ses k němu dostal?

K pořadu Um a autorovi Ondřeji Horákovi nás zavedl Adam Gebrian, který má také svůj pořad, ale zaměřený na hodnocení architektonických staveb v ČR i mimo ni. Dali jsme si s Ondřejem schůzku a padli jsme si do oka.  Na Streamu se snažíme vytvářet pořady, které nás baví, a s lidmi, co nás baví. Jinak by to asi nešlo. S Ondrou jsme si sedli a začali jsme dělat pořad o moderním umění.

iZUN: Všímáš si díky tomuto pořadu více umění kolem sebe?

Ano. Má to na mě stejný efekt jako pořad Adama Gebriana o architektuře. Už mi nejde jen tak jít a nevšimnout si například nějaké sochy či i grafitu jen tak.

iZUN: Který z dílů se Ti zatím líbil nejvíce?

Hned ten první, při kterém jsme šli procházkou až k Národní galerii, bylo moc hezké zjistit, kolik umění na ulici je. Další z dílů se mi líbil o Národní galerii, kde visí obrazy od národních umělců a nikdo tam není.  Což mi přijde vtipné a zároveň škoda.

iZUN: Jsi radši za kamerou nebo před kamerou?

To nedokážu takhle říci. Každé má své plusy a mínusy. U mě záleží na tom, zda si sednu s tím člověkem, s kterým spolupracuji. Upřímně, baví mě to více před ní.

iZUN: Ve Tvém pořadu, co natáčíš na Youtube - Honest Prague Guide - se plánuješ zaměřit i na jiná města v ČR?

Ano, to určitě plánujeme, ale máme přívlastek Honest, takže lidem nechci říkat něco, co nevím. Musel by se tedy najít v každém městě někdo, kdo by nám řekl a ukázal, co tam stojí za to. Jako jsme to udělali například v dílu o tom, kam zajít na drink nebo party, kde mě Kazma vzal do barů a klubů v centru Prahy.

Kdyby hloupost nadnášela, měl by si v Praze magistrát zřídit aerolinku

iZUN: Neměl bys Conoru Woodmanovi poděkovat? Přeci jen jsi díky němu natočil několik svých projektů.

To určitě. Já už mu také poděkoval. Když byl v Praze, tak jsme spolu zašli na pivo. Prý ho překvapilo, že točíme o vlastním městě, což on nedělá. My si vlastně rozhádali všechny v baráku (myšleno pražský magistrát, pozn. red.). Byl rád, že jsme pokračovali v tom, co on začal.

iZUN: Změnil se celkově Tvůj pohled na Prahu? 

Změnil se hodně radikálně. Více si všímám věcí, kterých jsem si dříve nevšímal.

Co máš na Praze nejradši?

Není to nic specifického. Nemůžu říct nic konkrétního. Praha má svoje místa, bary, dobré restaurace, parky a mnoho dalšího.

iZUN: 8. srpna jsi na Twitter napsal: „Kdyby hloupost nadnášela, měl by si v Praze magistrát zřídit aerolinku.“ Na co byl tento tweet narážkou?

Šel jsem ulicí Mostecká a viděl jsem, jak to tam vypadá. Magistrát zrovna tlačil kampaň o zakázání nabízení segway na ulici. Mně to přijde jako jedno z nejhloupějších a nejsprostších rozhodnutí, jaké za vlády současné paní primátorky vzniklo. Nehledě na to, že vyhláška o zakázání segway už existuje, ale nikdo ji nevykonává. Zase jsme u té lidské lhostejnosti.

iZUN: Ve Streamu již pracuješ přes 10 let, dokážeš říct, co na něm máš nejradši a proč jsi stále jeho součástí?

Mě to strašně baví. Pokud děláš něco, co tě baví, a ještě za to dostaneš zaplaceno, tak je to skvělý. Máme zde velikou svobodu. Nikdo mi nekouká přes rameno a neříká, co bych měl dělat a jak. A to je na tom to nejlepší.

iZUN: Kolik lidí zde pracuje?

Je nás tam tak 20? Plus mnoho externistů, kteří nám dodávají své pořady. Nejlepší je přijít do kanclu a zjistit, že tam nikdo není. To totiž znamená, že všichni točí a tvoří své pořady.

iZUN: Dokázal bys říci Tvůj nejoblíbenější pořad na streamu?

To je různý. Určitě nedokážu říct jeden. Je toho moc. Kdybych zapomněl někoho vyjmenovat, tak by mě asi ukamenovali.

iZUN: Neleze Ti už krkem, jak se Tě někdo neustále ptá na pořad Praha vs. Prachy?

Taxikáři mi částečně krkem lezou, a proto už tento pořad ani nedělám. Už na otázky ohledně taxikářů odpovídám celkem jízlivě. Hlavně tedy novinářům, protože ti si mnoho informací mohou zjistit sami.

iZUN: Natočil jsi i několik dílů, kde ukazuješ dobré a špatné směnárny v centru, s nimi jsi neměl problémy, například že by Ti vyhrožovali?

Vůbec ne. To jsou mladí kluci, co jim někdo nakukal, že na tom vydělají balíky peněz, něco na styl finančních poradců. Ti jsou nejlepší.

iZUN: Neplánuješ natočit film?

Možná, ale určitě ne o těchto zlodějíčcích. 

iZUN: Považuješ se víc za novináře, moderátora, scénáristu či režiséra?

Nepovažuju se za nic. Myslím si, že ve Streamu jsem veden jako redaktor. Já jsem prostě kluk s kamerou, co rád natáčí. A o tom to je.

iZUN: Neplánuješ si zahrát v nějakém pořadu?

Já už jsem si zahrál a bylo to hrozné. Režisér ze mě byl nešťastný. Moc jsem přehrával a to jsem měl jen jednu větu. Herec ze mě určitě nebude. Herectví je těžká dřina.

iZUN: Máš své hatery?

Dříve jsem nějaké určitě měl. Teď si myslím, že už asi ne. A i kdyby, tak bych se tím netrápil.

iZUN: Sleduješ Youtube scénu?

Ne, nezajímá mě to. Je to zlo. Přijde mi to na úrovni filmů Zdeňka Trošky.

iZUN: Všimla jsem si, že často dáváš fotky na Instagram. Je to tvá oblíbená aplikace? 

Mám to jako takový deníček toho, kde jsem byl. Přidáš 8 filtrů, ať to vypadá hezky. Je to taková pokřivená realita a to mě na tom baví.

iZUN:

iZUN: Teď už jen jedna poslední otázka, a to ta naše tradiční. Co si myslíš o klecovém chovu drůbeže?

Nevím, co na to říct. Napadá mě jen, nejím Babišova kuřata!

Autoři: Veronika Šmídová
Pohledem autora

<p></p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 10. 2019 0

Změna je život aneb Na slovíčko se šéfredaktory

Číst více
21. 06. 2019 0

Josef Dostál: I když tvrdě pracujeme, měli bychom se u toho umět bavit

Číst více
09. 05. 2019 0

Seznamte se s Marií Růžičkovou, finalistkou Miss Agro 2019 s číslem deset

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙