Protikuřácký zákon. Diskriminace nebo nutnost?

29. 05. 2015 7 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
V posledních dnech se v Česku opět vášnivě diskutuje o novém protikuřáckém zákonu, který v následujících týdnech poputuje na projednání do vlády. Definitivně omezit by měl kouření v hospodách a restauracích, ale také regulovat prodej alkoholu, nebo kouření vodních dýmek a elektronických cigaret.

Česká republika systematicky omezuje kouření od roku 2006, kdy se nesmí kouřit ve školách, kinech a divadlech, sportovních halách, budovách státních úřadů a ve veřejné dopravě. Od roku 2010 pak musejí být restaurace označeny, zda jsou kuřácké, nekuřácké nebo mají oddělené prostory pro kuřáky. I přes tato omezení patříme mezi jedny z nejmírnějších zemí v rámci Evropské unie.

Co stojí za vášnivou diskusí a má zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a návykových látek, jak se oficiálně protikuřácký zákon jmenuje, šanci na schválení?

Top komentář
30 května, 2015 - 12:54 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Neměli bychom mít možnost zvolit si my, zákazníci, zda se vydáme do kuřácké nebo nekuřácké restaurace? . Ano, měli. Restaurace není veřejný prostor jako škola, nebo autobusová zastávka.

Na jedné straně je to Ministerstvo zdravotnictví v čele s ministrem Svatoplukem Němečkem, které zákon prosazuje, na straně druhé Asociace hotelů a restaurací, která zákon považuje za nesmyslný diktát státu. Mezi těmito stranami sporu pak stojí zákazníci, tedy kuřáci i nekuřáci.

Poslední průzkum, který provedli studenti Univerzity Karlovy a agentura Ipsos o tom, jak se Češi staví ke kouření v restauracích ukazuje nárůst lidí, kteří by uvítali zákaz kouření v restauracích. Z průzkumu vyšlo, že 40 % Čechů je rozhodně pro zavedení zákona, v roce 2012 se takto vyjádřilo 28 % respondentů. Celkově si zákaz kouření podle průzkumu v restauracích přeje 78 % Čechů. Silná je i podpora zákazu kouření v restauracích u kuřáků: 39 % každodenních kuřáků by zákaz uvítalo stejně jako 67 % občasných a 79 % příležitostných kuřáků.

Proč nestačí dosavadní praxe o stavebně oddělených prostorech a označování kuřáckých a nekuřáckých restaurací? Pravděpodobně proto, že většina restauratérů na tyto stavební úpravy prostor nemá peníze a restaurace tak ponechávají kuřácké. „Člověk má sice právo si ničit zdraví, ale v případě kouření jde i o ničení zdraví svému okolí,“ vyjádřil se pro Český rozhlas předseda sněmovního zdravotního výboru Jaroslav Krákora.

Kromě plošného zákazu kouření navíc navrhovaný protikuřácký zákon umožní obcím zakázat lidem zapálit si cigaretu prakticky kdekoli. „Obce budou mít podle zákona možnost vyhláškou zakázat kouření v místech, u kterých to uznají za vhodné - například v okolí škol nebo hřišť,“ podotýká ministr zdravotnictví. V praxi by to tak znamenalo, že obec může místní vyhláškou zakázat kouření například také na venkovních zahrádkách restaurací. V případě porušení zákazu kouření by pak kuřákům hrozila pokuta až do výše 5 000 korun, provozovatelům pak až 50 tisíc korun.

Navrhovaný zákon by měl také zakazovat vodní dýmky v čajovnách a omezit kouření elektronických cigaret. Stejně tak by měl regulovat prodej alkoholu, povinnost nabízet aspoň jeden nápoj levnější než pivo a stanovit odpovědnost restauratérů za podnapilé mladistvé. 

A jak je to s kouřením na ČZU? Samozřejmě si nezapálíte na fakultách, v menze či na kolejích. Nicméně co je méně známou věcí, tak byste si neměli zapálit ani ve venkovních prostorách areálu, což je upraveno bezpečnostním řádem ČZU.

V článku 6, odstavci 23 se píše:

Pro zajištění ochrany osob, ochrany majetku ČZU a životního prostředí v lokalitách a prostorech budov ČZU je kouření a zacházení s otevřeným ohněm zakázáno s výjimkou činností, kde je práce s otevřeným ohně nezbytnou součástí pracovního postupu. Kouření je povoleno jen za dodržení zákonných předpisů a jen na místech, která jsou označena tabulkami „Kouření povoleno“.

Striktně nekuřácké restaurace jsou Club C, Univerzitní Klub Kruháč a Restaurace G. Dovoleno je naopak kouřit Na Farmě (mimo obědy) a na JIHu.

Je tedy opravdu protikuřácký zákon nutný? Přiblížíme se tím standardu ostatních zemí Evropské unie? Neměli bychom mít možnost zvolit si my, zákazníci, zda se vydáme do kuřácké nebo nekuřácké restaurace? Na druhou stranu, je tak nepřekonatelný problém pro kuřáky odskočit si zapálit ven a být ohleduplný k ostatním nekuřákům? Mnoho otázek, dva pomyslné tábory.

Jaký je Váš pohled na věc? Podpořili byste návrh protikuřáckého zákona nebo ne?

Autoři: Jakub Kopecký
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

27. 04. 2018 0

Krmelec? NE! Farma!

Číst více
29. 09. 2017 0

iZUN Průvodce po ČZU 2017 - Podmaňte si svou školu!

Číst více
09. 11. 2016 0

Vysokoškolský zákon „konečně“ postihla novela - jak dopadlo školné?

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 30 května, 2015 - 12:54

Neměli bychom mít možnost zvolit si my, zákazníci, zda se vydáme do kuřácké nebo nekuřácké restaurace? . Ano, měli. Restaurace není veřejný prostor jako škola, nebo autobusová zastávka.

| 106
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 30 května, 2015 - 12:58

Frázičky. Militantní modrozelení mozci argumentují ubližováním na zdraví ostatních (nekuřáků). A víte co ještě ohrožuje zdraví? Výfukové plyny. Proč tedy na veřejných prostranstvích nezakázat motorová vozidla? Já žádné nemám a bez možnosti rozhodnutí musím dýchat spaliny majitelů aut (jestliže chchi normálně žít a studovat a ne poustevničit někde v lese). Ale jestli půjdu do kuřácké nebo nekuřácké, to se rozhodnout můžu. I o tom, jestli si na veřejnosti udělám pár kroků dál od kuřáka, který mě obtěžuje (ono při současném stavu moc kuřáků nepotkávám - není kde, leda večer v kuř. restauraci). Jsem nekuřák, ale práva kuřáků existují. Stát nám nesmí brát právo ničit si zdraví, to už by moh zakázat příliš tučná smažená jídla nebo nedostatek spánku ne? Pusťte se do mě! (jsem nekuřák, nevlastním auto ale užívám ho občas, také si myslím že jsou společenské situace kam kouření patří).

| 93
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 30 května, 2015 - 13:49

nezapálit si na kolejích? :-D, vždyt tam čadí každý druhý :-D

| 65
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 01 června, 2015 - 17:41

Ještě ať nám zakážou souložit , mluvit a za chvilku nám zakážou i dýchat

| 64
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 června, 2015 - 12:34

Chápu, že nekuřákům vadí vdechovat kouř a mít pokaždé smradlavé hadry, když přijdou z hospody, nicméně tento zákon vnímám jako narušení a zásah do činnosti živnostníků. Ano, kouření bezesporu škodlivé je, ale majitel zařízení by měl mít právo volby, zda bude jeho restaurace kuřácká či nikoliv. Pokud je opravdu téměř 80% české populace pro zákaz kouření v restauracích, nechápu, proč by se neměli uživit nekuřácké podniky a do těch kuřáckých by mohli chodit lidé, kterým to buďto nevadí, nebo kouří. Je také nutné odlišovat restaurace a bary. Asi se shodneme, že zapálit si, když někdo v okolí zrovna obědvá je vrchol nevychovanosti a hulvátství, ale do bary nebo hospody? To je výsměch.

| 58
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 června, 2015 - 12:42

To že ho schválila vláda neznamená, že vstoupí v platnost!!!!!!!!!!

| 72
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 června, 2015 - 12:47

Zdravotnický fašismus. A to jsem nikdy ve svém životě nedokouřil cigaretu.

| 72

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙