Sociální sítě v praxi – LinkedIn. Vaše cesta k vysněné práci?

26. 02. 2014 1 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Každý mladý a perspektivní člověk, což jistě většina studentů ČZU je, určitě zná sociální síť Facebook. Pro jednoho nenáviděný velký bratr, pro druhého skvělá výplň času. I sebeortodoxnější bojovník proti sdílení osobních údajů však asi připustí, že někdy může publikování některých osobních informací veřejně přinést něco dobrého. Tím dobrým může někdy být třeba lukrativní pracovní pozice, kterou získáme i díky profilu na další ze sociálních sítí: LinkedInu.

Co říká o LinkedInu Wikipedie

LinkedIn je profesionální sociální síť, na které se setkávají profesionálové a diskutují o svých pracovních zájmech. V březnu 2011 síť překonala metu 100 milionů registrovaných uživatelů, čím dál více získává popularitu i v Česku. Mezi uživatele patří manažeři, konzultanti a odborníci z nejrůznějších oborů. Také firmy mají své účty na LinkedIn.

V profilu uživatele se nachází jeho životopis obsahující položky kariéra, pracovní místa a vzdělání. Prostřednictvím kontaktů je uživatel zapojen i do kontaktů svých kontaktů, čímž vzniká provázaná síť uživatelů. LinkedIn nabízí také nejrůznější skupiny a aplikace. Je možné vyhledat bývalé i současné kolegy, spolužáky z univerzit, nebo najít nové obchodní partnery díky možnosti uveřejnění podrobností spolupráce. LinkedIn je vítaným pomocníkem personalistů a headhunterů, kteří mohou hledat vhodného kandidáta na pracovní pozici mezi obrovským množstvím potenciálních zaměstnanců. Základní profil, který je pro běžného uživatele zcela dostačující, je zdarma, pouze doplňkové funkce jsou placené.

Na další detaily a tipy jsme se zeptali Aleny Chlumské, headhunterky a majitelky české personálně-poradenské společnosti Seven Reasons.

iZUN: Kolik je na síti LinkedIn nyní zaregistrováno českých uživatelů? Kolik jsou z tohoto čísla personalisté?

LinkedIn má aktuálně cca 55 382 českých uživatelů, z tohoto počtu je 11 700 personalistů. Dle mého kvalifikovaného odhadu je 760 personalistů velmi aktivních a mají 500+ spojení, 1 400 je aktivních. Za posledních 5 let došlo k silnému nárůstu, který stále trvá s tím, jak neustále upadají servery s pracovní inzercí.

iZUN: Jak se na profil uchazeče jako personalistka dostanete?

Přímo přes LinkedIn – chodím tam vyhledávat denně. Někdo také může mít odkaz na profil ve svém CV, což už se mi stává čím dál častěji. V tomto případě je to spíše na ověření si, zda v životopisu vše sedí (zda to, co píše mně, souhlasí s profilem na LinkedIn). Mít profil na LinkedIn je tedy do jisté míry zavazující.

Kdo má profil na LinkedIn je lépe nalezitelný při headhuntingu.

iZUN: Je podle Vás nevýhodou, když uchazeč o zaměstnání profil na LinkedIn nemá?

Není, ale kdo ho má, je lépe nalezitelný při headhuntingu. Je to výhoda jako plynulá angličtina. Krásná elektronická stopa, která se hned objeví při zadání jména do Googlu. Protože tuto stopu vidí více lidí, více vašich známých, málokdo se pokouší lhát. Čili určitá věrohodnost dopodrobna vyplněného profilu je pro mne garancí, že ten člověk za to stojí.

iZUN: Pokud si člověk udělá na LinkedIn profil, jaká je šance, že dle zadaných údajů bude vyhledán a kontaktován s nabídkou práce? Nejsou takto nabízené pozice jen samí „konzultanti“ pro OVB a jim podobné?

Ne, tohle se stane na jobs.cz nebo na jiných portálech. Pro absolventa je to konkurenční výhoda, ale největší využití je jen pokud si umíte vytvářet další sítě a napojovat kontakty. I zde můžete být více aktivní než jiní a ty možnosti kontaktovat člověka, ke kterému byste se nedostali, jsou obrovské. Ono i jako každý jiný nástroj to bude mít svůj vrcholek a útlum, ale v ČR to zatím je na cestě k vrcholu. Tím, že to není rozšířené, lidé nejsou otráveni.

Takže nabídky OVB bych se nebála, takové firmy možnosti otravovat přes LinkedIn nevyužívají. Není to jejich cílová skupina. Doufám, že zde neplatí slovo zatím.

iZUN: Které položky by měl mít uchazeč co nejpodrobněji vyplněné, aby byl pro personalistu snadno vyhledatelný?

Praxe s detaily co vykonával a od kdy do kdy, absolvované školy, dovednosti (SAP, jazyky…), snažit se využít hodně klíčových slov. Podle těch právě vyhledáváme. Absolventi mají tendenci lehce LinkedIn zahltit detaily, ale tím se umím prokousat. Lépe více, než méně. Nepodceňujte reference (nikoli endorsed, ale opravdu reference, doporučení).

iZUN:

iZUN:

Top komentář
04 března, 2014 - 22:46 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Já to mám, a zatím nic moc, hází mi to firmy a nabídky dost mimo ..

iZUN: Jaké jsou nejčastější chyby na LinkedIn?

Pouze křestní jméno a první písmeno příjmení či profil bez jména. Data, která logicky nesedí. Jen jméno a nevyplněný profil. Příliš zbytečně podrobné informace, které se opakují. Příliš mladý člověk na vysokém postu (většinou pozice nemá takový význam). Chyby v angličtině, chyby ve jménech firem. Všude dávat velká loga firem.

iZUN: Jaký můžete dát, jako úspěšná personalistka, studentům a absolventům „návod k životu“?

Návod na život? Dobrá škola (bez skandálů) a ke škole relevantní praxe v oboru a ve firmách dobrých jmen, které druhým něco (v pozitivním slova smyslu) říkají. Malá firma vás naučí velké soběstačnosti, sebevědomí, pokud máte výsledky. Velká pohybovat se v systému a dá vám řád. Na počátek bych (pokud by byla možnost) volila velkou firmu, kde je i více kolegů, a po čase je z nich pěkná sociální síť (pokud si ale na vás vzpomenou). Personalisté mají tendenci slyšet na známá jména zaměstnavatelů.

Dále je velké plus pobyt v zahraničí delší než 5 měsíců, a to nemusí přímo souviset se školou. Znalost jazyků a schopnost je aktivně používat. Vědomí, že se musím stále učit a vysoká škola je vlastně základní vzdělání. Schopnost umět se prodat. Štěstí být ve správný čas na správném místě – a připravený. Schopnost využít získané kontakty. Pokud jich máte moc, většinou vás neznají, takže spíše méně, ale pevných, spolehlivých kontaktů.

Každý člověk prochází většinou obdobím, kdy by se raději, než byl v práci, opaloval venku (po škole), pak začne mírně workoholikovat, pak v 38 – 45 (plus minus) si začne uvědomovat, že nejen prací živ je člověk. No a nejlépe se mají ti, kdo se umí lépe prodat – aktivní extroverti. Ti, kdož nečekají, až k nim něco samo přijde, ale sami umějí jít vstříc.

Autoři: Jan Misák
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

13. 03. 2020 2

Sedm typů kavárenských povalečů

Číst více
20. 02. 2019 0

Přijď na Veletrh pracovních příležitostí 2019 a získej JOB, lepší jak Steve Jobs

Číst více
21. 01. 2019 0

Work & Travel USA. Pracovat a cestovat po Americe? Jde to!

Číst více

Komentáře

Uživatel
1234
1234 - 04 března, 2014 - 22:46

Já to mám, a zatím nic moc, hází mi to firmy a nabídky dost mimo ..

| 52

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙