Tramvají na Suchdol? Ale jistě! Připravovaná tramvajová linka by měla vyřešit přeplněné autobusy

16. 10. 2023 0 5 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Mnozí z vás si už jistě všimli prosklené buňky u vstupu do kampusu (pár metrů od zastávky), která informuje o plánovaném rozvoji oblasti Nového Sedlce. Tento plán zahrnuje i tramvajovou trať, která by propojila Suchdol s Podbabou, kde stávající tramvajová trať končí, čímž by se značně ulevilo přetíženým autobusovým linkám. Jak to tedy momentálně s dlouho diskutovanou tramvajovou linkou vypadá? V článku se vám pokusíme shrnout podstatné informace.

Ať už jste na Zemědělce noví nebo jste ostřílení studenti, jistě jste si při svých cestách na Suchdol a zpět všimli, že autobusy mají tendence být naplněné lidmi více, než je příjemné. Hlavně v druhé půlce letního semestru, kdy se značně otepluje, je to opravdu labůžo. Zhruba 20 let si toho všímá i vedení města, ale dlouho se čekalo na konkrétní plány, co s tím. V rámci rozvoje Nového Sedlce, který by měl vyrůst na levé straně silnice směrem od Podbaby na Suchdol (tam, kde stojí komín bývalé výtopny), by měla vzniknout i tramvajová linka, která uleví autobusovým linkám 107 a 147, které jsou ve špičce narvané a nástup do nich připomíná pokus vytvořit nový světový rekord v počtu lidí, kteří se do jednoho autobusu zvládnou vejít. Vlastně takový Tetris v reálném životě. Zvláště záživné je toto přátelské sbližování s neznámými vrstevníky v horkých letních měsících. A jako bonus se k tomu často přidává i čekání v dopravní zácpě před dejvickým kruháčem. No prostě paráda.

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) proto v roce 2017 nechal vypracovat urbanistickou studii, která počítá se vznikem nové zástavby v okolí bývalé výtopny (to je ten zmiňovaný komín) a kromě ní by zde měla vést právě i vytoužená tramvajová linka, která naváže na současnou trať na Podbabě a povede přes Zemědělskou univerzitu až na konečnou zastávku Suchdol. Jen tak pro zajímavost, prozatímní názvy zastávek (kterých by mělo být v tomto úseku celkem 10) jsou: Nádraží Podbaba | Vodohospodářský ústav | V Podbabě | Nový Sedlec | Střelnice | K Vinicím | Na Rybářce | Zemědělská univerzita | Výhledské náměstí | Suchdol. Na modelu níže je k vidění právě plánovaná trasa tramvaje (oranžová čára). Pro orientaci – ve spodní části je kruhový objezd na Roztocké, vzadu vede ulice Kamýcká směrem k Zemědělské univerzitě. Fialové budovy představují teprve plánovanou zástavbu. 

Foto – Městská část Praha-Suchdol. Tramvajová trať Podbaba–Suchdol [online]. Dostupné z https://praha-suchdol.cz/mestska-cast-praha-suchdol/projekty-a-uzemni-rozvoj/tramvajova-trat-podbaba-suchdol/. [cit. 13.10.2023]


A jak to tedy vypadá s realizací? Kdy se vůbec budete moct tou vytouženou tramvají na Suchdol svézt? Inu, pokud neplánujete na ČZU studovat déle, než se sluší, je docela pravděpodobné, že to za svého studia tak úplně nestihnete. Trať se totiž musí ještě schválit z hlediska vlivu na životní prostředí – na tomto posouzení by se mělo začít pracovat během příštího roku. V ideálním případě (to znamená, pokud se neobjeví žádné větší komplikace, jak už u podobných projektů bývá kulišáckým zvykem) by se mělo stavět mezi lety 2027–2031. Zatím to tedy vypadá, že nejdříve bude hotovo za 8 let. Takže studenti, kteří tento rok začínají bakalářským studiem, navážou magisterským studiem a jako třešničku na dortu si udělají doktorát (hrstka statečných, psychicky vyčerpaných, spánkově deprivovaných jedinců, přežívajících jen díky nelidským dávkám kofeinu a s mírnými až středně silnými sklony k sebemrskačství), by se mohli na své promoce slavnostně svézt tramvají. A my ostatní, kteří to už máme na univerzitě za pár, máme alespoň o důvod víc na Suchdol za pár let opět zavítat.

Autoři: Jakub Ryjáček Foto: Daniela Vodičková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

19. 04. 2024 0

Setkání v Terminálu 1 Na půl cesty? 11. ročník TEDxPragueYouth hýřil osobními příběhy, průraznými myšlenkami a nevšední atmosférou

Číst více
12. 04. 2024 0

Fejkové Rolexky, džungle mrakodrapů, mix národů. Jaké je na jaře “království ropy” a co se dá v Dubaji stihnout za pouhých 45 hodin?

Číst více
10. 04. 2024 0

Jak na osobní zahrádku luštěnin

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙