Užijte si cestování jinak: 3 tipy na letní dobrodružství

17. 06. 2022 0 3 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Konečně, je to tady! Zkouškové se chýlí ke konci a nervozitu střídá hřejivý klid a nádherná vidina několika měsíců volna. A co by to bylo za léto bez objevování nových míst, kultur a chutí? Tipů, kam vyrazit, by se dala napsat celá řada. My máme pro vás pár nápadů, jak to letos pojmout třeba trošku netradičně...

Stanování ve Skandinávii

Léto je jako stvořené pro dobrodružné cesty pod stan. Toulky divukrásnou přírodou, večeře z kotlíku a vůně praskajícího ohně je jasná volba pro každého cestovatele s bohémskou duší. Jasně, že takové zážitky na vás čekají i v Brdech, ale co zkusit něco exotičtějšího a vyrazit třeba na sever?

Skandinávská krajina je nepopsatelně krásná – zadumané mokřady střídá tajga či březové lesy, tu objevíte dřevěný kostelík s šindelovou střechou, jinde zase burácející vodopád. Finsko láká na národní parky s tisíci jezer, Norsko a Švédsko na dechberoucí fjordy či vikingské vesnice. Kempy se skvělým zázemím a mnoha příležitostmi k rozpravám s ostatními cestovateli z různých koutů světa najdete ve všech skandinávských zemích bez výjimky.

Turistika v balkánských horách

Máte prochozené Dolomity či Alpy a láká vás něco o kapku divočejšího? Pak si zamilujete Balkán! Třeba Černá Hora se pyšní vysokými vápencovými horami národního parku Durmitor, kde narazíte na ledové jeskyně a bizarní skalní útvary. Můžete se také vydat na trek do salaší v pohoří Bjelasica či Komovi, kde ochutnáte domácí jogurty a mléko. Ostatně, gurmáni rozhodně nepřijdou zkrátka: balkánská kuchyně a místní pršut jsou vyhlášené.

Další možností vašeho prázdninového dobrodružství může být cesta po Severní Makedonii. Tento rozlohou nevelký stát totiž v sobě zahrnuje všechno, co si spojujete s Balkánem: pravoslavné monastýry, mešity, orientální bazary, tabáková pole a rozlehlé vinice. Pyšní se panenskou přírodou, v níž vynikají opuštěné hory s ledovcovými jezery, a díky tomu je skvělou volbou pro milovníky turistiky.

Ferraty v prima partě

Pokud máte rádi hory, jste sportovního ražení a pro krásný výhled se nebojíte udělat něco navíc, budou pro vás trefou do černého via ferraty. Nemusíte za nimi cestovat nikterak daleko – skvělé podmínky nabízí např. rakouské Totes Gebirge či Solná komora. Chcete-li něco speciálního, překrásné kulisy vám nabídne o něco vzdálenější Švýcarsko, kde naleznete vše – od ledovcových vrcholků přes středověké hrady obklopené vinicemi až po palmami lemovaná tyrkysová jezera.

Jestli si zatím na skály netroufnete sami nebo ještě nevíte, jestli je to pro vás to pravé, můžete vyrazit v partě se zkušeným průvodcem na některý z ferratových zájezdů a kterýkoli den si dopřát odpočinek při turistice krásnou horskou přírodou.

Autoři: Karolína Walterová Foto: CK Mundo
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

30. 11. 2022 0

Zombie ve světě zvířat

Číst více
28. 11. 2022 0

Co si představit pod pojmem zdravý vztah k jídlu a jak s tím pracovat?

Číst více
22. 11. 2022 0

Kouzla adventního věnce

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙