Virtuální realita do studentovy kapsy

22. 06. 2016 1 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Virtuální realita. To je pojem, který hýbe současnou technologickou scénou. Už jste měli možnost tuto „novinku“ vyzkoušet? Pokud ne a pokud je jedním z argumentů vysoká cena, máme pro vás zajímavý kompromis. I pomocí mobilu a trochou papíru, respektive lepenky, je možné ponořit se do světa 360° fotografií, videí a nekonečných dobrodružství.

Až ve chvíli, kdy člověk něco podobného vyzkouší, si uvědomí, jak obrovský potenciál tato technologie ukrývá. Určitě najdete na internetu stovky článků o současných nejnovějších zařízeních, jako je Oculus Rift, HTC Vive a jaké zvučné společnosti na brýlích pro virtuální realitu pracují, ale jedna věc stále stojí mezi studentem a tímto zážitkem. Cena. Nebo ne?

Hi-techová zařízení nabízí skvělé parametry, jako vysoké rozlišení, obnovovací frekvence a šíře zorného pole. Jejich cena se ale stále pohybuje v desítkách tisíc. Existují však výrazně levnější alternativy, které jsou blíže studentské kapse s podobným zážitkem.

S papírem do Vé eRka

Lepenkové brýle CardBoard jsou levná náhražka zmíněných sofistikovaných zařízení. Skládačka z běžné kartonové lepenky se dá koupit za necelé dvě stovky, na příklad o českého výrobce PanoBoard, případně si jí můžete vyřezat z lepenky sami podle návodu, jen musíte koupit i speciální čočky.

Pokud se rozhodnete podobné kartonové brýle koupit, rozhodně doporučujeme pořídit takové, které ve své konstrukci obsahují magnetický spínač. Brzy si řekneme proč.

Jako display slouží váš chytrý telefon s úhlopříčkou 4" až 5,3". Ten se spuštěnou aplikací vložíte do krabice a jste „v tom“. Magnetický trigger pak používáte jako levé tlačítko myši na výběr toho co chcete.

CardBoard od Panaboardu s triggerem

CardBoard od Panaboardu s triggerem

Google Play nabízí stále celkem skromné množství aplikací, ale i ty naznačují, jaké jsou možnosti. Na úplný začátek bychom doporučili aplikaci Cardboard, ve které máte možnost projít komentovanou prohlídkou paláce Versailles ve Francii, nahlédnout za polární kruh s polární září nad hlavou a vyzkoušet let z pohledu racka.

Až vás to unaví, můžete si stáhnout aplikaci, díky které pomocí kamery mobilu vytvoříte vlastní 360° fotky a vyfotit tak například vaše oblíbené místo. Youtube je rovněž plný 360° videí, ve kterých se můžete volně rozhlížet po tvůrcově okolí. Přelety nad světovými metropolemi, jízda na horské dráze, točení se v bubnu pračky, pohled z vesmírné stanice i z mořského dna.

Perličkou už pak je prostředí Street View, do kterého se můžete rovněž přenést a procházet se tak po libovolném městě planety, které bylo takto zachyceno.

Co se týče her, tak i ty jsou v nabídce obchodů s aplikacemi. Vzhledem k velmi jednoduchým ovládacím prvkům, jako jsou gyroskopy a jeden potvrzovací trigger, nemůžeme zatím očekávat žádné velké zázraky. I tak ale stáhnete mnoho leteckých simulátorů, závodních her i simulátorů horských drah.

Do budoucna můžeme určitě čekat, že s rostoucí poptávkou po této technologii půjde cena špičkových zařízení dolů. Zatím naštěstí můžeme za pár korun ochutnat budoucnost prostřednictvím kusů lepenky.

Pokud vás článek oslovil a chtěli byste vycestovat do virtuálních realit, máme pro vás soutěž o 5 kartonových brýlí PanoBoard a 3 menších a skladnějších „brýliček“ Homido Mini.

Zadání je následující: Vytvořte nějakou zajímavou panoramatickou fotografii (pomocí chytrého telefonu) a zašlete nám jí a adresu simon.vlasenko@izun.eu do 30. 6. 2016. Fotku následně umístíme na náš FB a fotky, které budou mít nejvíce liků, získají brýle od společnosti PanoBoard.

Fotografie mohou být odkudkoli a může na nich být téměř cokoli. Samozřejmě v rámci slušných mravů.

Top komentář
06 srpna, 2016 - 13:57 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

občas využívám stránku http://www.ckzadara.cz/, která nabízí tipy na zajímavá místa díky virtuálnímu zobrazení ulic s využitím aplikace Google Street View :)

Pokud narazíte na nějaké další zajímavé aplikace. Neváhejte je hodit do diskuse pod článkem.

Autoři: Viktor Kořínek
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 04. 2019 0

Další ročník iZUN Music Challenge je za námi! Kdo z kapel vystoupí na Miss Agro 2019?

Číst více
21. 03. 2019 0

Z castingového večera vzešlo deset nových finalistek Miss Agro! Znáte je?

Číst více
11. 03. 2019 0

Vymysli aplikaci a vyhraj!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 06 srpna, 2016 - 13:57

občas využívám stránku http://www.ckzadara.cz/, která nabízí tipy na zajímavá místa díky virtuálnímu zobrazení ulic s využitím aplikace Google Street View :)

| 29

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙