Bez kofeinu ani ránu!

16. 12. 2016 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
O tom, co je spravedlivý obchod, jsme se už na našich stránkách rozepsali. Zmínili jsme se také, co vše z fair trade výrobků je možné sehnat na ČZU. Jak je to ale s kávou?

Na našem kampusu je káva k sehnání téměř všude. Není se čemu divit. Po propařené noci, čti celonočním učení, je kofein nezbytným startérem celého dne.

FT automat od Delikomat

Jste však náročný kofeinista a jen tak ledajaká káva vás nenadchne? Co třeba vyzkoušet tu od výrobců z rozvojových zemí? Možná vás napadne v čem se liší FT káva a klasická, nefair trade, káva? Jde o to, že výrobci dostávají za své zboží tolik, kolik potřebují pro udržení výroby a uživení své rodiny. Dále řeší pěstování s ohledem na životní prostředí a také, aby děti mohly chodit do školy a vzdělávat se.

FT je už na naší univerzitě celkem známá věc. O její rozšíření se zasloužil spolek BeFair. Nově můžeme na PEFce naleznout fair trade automat s kávou od Delikomat, kde je již možné konzumovat kávu z jejich automatů roky.

Automaty s touto kávou se nachází zatím jen na Provozně ekonomické fakultě a Fakultě tropického zemědělství.

Na FTZ automat provozuje společnost MIKO a je to zároveň jediný automat, co na této fakultě naleznete.

A co závěrem? Pokud vám jde jen o doplnění kofeinu, je samozřejmě na vás, jakou kávu a kde si koupíte, ale jestli chcete tzv. 2v1, můžete zkusit automaty s FT kávou a zároveň podpořit dobrou věc.

Pro více informací o kávě z těchto automatů jsme se obrátili na spolek BeFair:

iZUN: Kde všude najdeme fairtrade automaty s kávou na ČZU?

Automaty s fairtradovou kávou můžeme najít na Fakultě tropického zemědělství přímo vpravo vedle vchodu. A nyní nově i na Provozně ekonomické fakultě u posluchárny EIII.

iZUN: Je nějaký rozdíl v chuti mezi kávou z fair trade automatu a kávou z "obyčejného automatu"?

Fairtrade nezaručuje lepší kvalitu ani chuť. Záleží na dodavateli, jaký druh kávy nabízí, ale často bývají fairtradové produkty kvalitnější. V těchto dvou automatech je nabízená fairtradová čerstvě mletá káva, rozdíl v namleté a rozpustné kávě je poznat rozhodně. Pokud se rozhodnete kupovat fairtradovou kávu, dáváte tím možnost zemědělcům ze zemí globálního jihu uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Jde o takzvanou společenskou odpovědnost.

iZUN:

iZUN: Jak dané automaty poznáme?

Na Fakultě tropického zemědělství je typicky označen nápisem i logem. Na Provozně ekonomické fakultě je změněn design automatu.

 

iZUN: Plánujete s BeFair nějakou přednášku na téma fair trade?

Do budoucna určitě nějakou připravíme na Provozně ekonomické fakultě, abychom studenty s touto problematikou více seznámili.

iZUN:

iZUN: Kde všude se dá koupit fair trade v areálu i mimo něj?

Na již zmíněných fakultách a v Menze. Mimo něj je mnoho možností. Na akcích Be Fair se potkáte hlavně s produkty z Marks & Spencera. Pokud by měl někdo zájem se podívat, na webu Fairtrade Česko a Slovensko je mapa s místy, kde všude jsou fartradové produkty dostupné http://www.fairtrade-cesko.cz/#!prodejni-mista.

Autoři: Veronika Šmídová Foto: Michaela Blovská, BeFair,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
13. 03. 2020 2

Sedm typů kavárenských povalečů

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙