Dočká se Sixteen potomka s japonskými kořeny? Čerstvé informace z Brandejsova statku

01. 03. 2013 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Na Brandejsově statku se dějí věci! Při pátrání po čerstvých informací ohledně nově postavené jezdecké haly a boxech pro koně jsme narazili na šokující obrat v životě naší školní celebrity Sixteen.

Vypravili jsme se na místa, kde se natáčel suchdolský Gangnam style ČZU a kde probíhalo focení pro Miss Agro. Ti, kteří stále při přečtení jména statku tápou, mohou prostudovat i tento článek, který je s celým areálem seznámí.

Statkem nás jako vždy provedla usměvavá paní inženýrka Starostová. Na mou první otázku, zda je zájem studentů o jezdectví vyšší dnes než v minulých letech pohotově odpovídá, že milovník koní si cestu ke koním najde vždycky a hrdě mi sděluje informace o každoročně vysokém zájmu našich studentů o jezdectví.

A na své si zde musí přijít opravdu každý, neboť svého oblíbence si zde v současné době můžete vybrat ze 16 koní. A pokud už většina z vás zpozorněla při představě, že i vy se můžete vyhoupnout do sedla, nabízí Brandejsův statek hned několik možností. První cestu na statek pro vás může znamenat zapsání si volitelného předmětu s názvem Jezdectví a vozatajství, Chov koní a jezdectví nebo nový předmět Jezdecká hipologie. A tyto předměty rozhodně nejsou určeny jen pro studenty Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Ba naopak, paní Starostová je potěšena tradičně vysokým zájmem studentů Provozně ekonomické fakulty. Takže pokud o této možnosti slyšíte poprvé, neváhejte navštívit FAPPZKatedru speciální zootechniky — a předmět si nechat zapsat. Samozřejmě nejlépe na začátku semestru. Pokud však přece jenom po přečtení článku neodoláte, je možné nechat si předmět zapsat i dodatečně.

Jestli vás přeci jenom představa dalšího předmětu a zkoušek navíc okrádá o optimismus, můžete se přihlásit do jezdeckého klubu. V tomto případě si připravte 750 až 1 200 Kč měsíčně, přičemž výši poplatků určuje to, kolik času jste ochotni strávit brigádami u koní či pokud máte zájem pouze o jízdy.

Ti nejnáročnější, kteří mají sen koně dokonce vlastnit, si můžou nechat zvíře přímo zde ustájit za 7 500 Kč měsíčně se stravou i veškerou péčí.

Žhavou novinkou pro letošní zimu se stala jezdecká hala, která nabízí prostor krásných 20 x 40 metrů s povrchem směsi písku a geotextilie, jejíž výstavba vyšla na zhruba 1,5 milionu Kč. Geotextilie pomáhá zmírňovat nárazy kopyt, a zajišťuje tak větší stabilitu. Pokud je celý povrch ještě namočený, tak se stává velmi pružným a tím šetří při tréninku zvířatům síly. Celá hala je osvětlená, zavlažovaná a pravidelně upravovaná, takže nabízí skvělé jezdecké zázemí pro zimní dny.

Nově postavené zde byly i čtyři boxy, které jsou zajisté snem každého koně. Jsou vytápěné, osvětlené a mají i zahřívaná napajedla, která mají bránit zamrzání vody v zimních dnech. Nesporně krásný je zde i výhled. Boxy jsou venkovní, takže poskytují pohled nejen do uličky jako kryté boxy, ale i přímo na pastviny. Jejich stavba vyšla zhruba na jeden milion korun.

A z čeho je celý statek financován? Jako školní statek je zhruba z poloviny financován školou samotnou, přičemž spadá pod Fakultu agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, druhou polovinu potřebných nákladů si je statek schopný pokrýt sám díky široké nabídce služeb pro veřejnost. Dobrým finančním pomocníkem jsou již výše zmiňovaný jezdecký klub a možné nabídky pro školky. Nejenže se děti učí již od mala citu ke zvířatům, ale mohou se zde i povozit, naučit se zacházet s koněm, zjistit, čím se stravuje a jak se o něj pečuje, ale i vyzkoušet si kartáčování a čištění. Trvalým příjmem pro statek je i ustájování soukromých koní či velmi oblíbené vyjížďky pro veřejnost.

iZUN: A co naše školní celebrita Sixteen? Je tu jedna velká novinka, která jistě potěší nejednoho člověka!

Ze strany Sixteen tam došlo ke změně, původně majitel řekl, že ji předává do aktivního důchodu svojí jedenáctileté vnučce Sáře. Je to však pravda jen částečně, protože během těch čtyř měsíců co u nás je, se rozhodl, že bude dál chovatelem a že chce odchovat malou Sixteen. Takže je teď Sixteen týden pryč a bude se připouštět hřebcem, který se jmenuje Suteki Shinsukekun. Zjevně již podle jména je to japonský hřebec, plnokrevník. A vrátí se buď za měsíc po zjištění, že je březí, anebo tam možná zůstane na další připouštění další měsíc. Nebo jestliže nezůstane, tak se k nám vrátí jalová a budeme čekat další rok.

iZUN: A když už jsem u té Sixteen, ráda bych se zeptala, zdali má nějaké výhody oproti ostatním koním?

Sixteen je zvyklá na úplně jinou péči. Byla sportovec, byla to atletka. Jedenáct let byla na dráze v maximální fyzické přípravě, takže tomu bylo přizpůsobeno úplně všechno, celý její management byl jiný, než je tady. Výhody má, protože naši koně jsou všichni tlustí a ona se v životě pořádně nenažrala. Takže tak jako ty svoje koně spíš omezujeme v příjmu sena a všeho možného, tak naopak jí kupujeme alpskou senáž, holandskou trávu, müsli, granule z celé kukuřice, žere chleba, který ostatním nedáváme, jablka a mrkev. Takže v tom má výhodu, může žrát, co chce.

iZUN: Vzpomínám si, že se v prvním rozhovoru řešilo, že je nerada sama a vyžaduje společnost.

Ano, chodí do výběhu s koněm, chce mít společnost. Rychle si zvykla, je ohromně kamarádská. Strašně se změnila za ty čtyři měsíce, a to v tom, že je komunikativní. Ti dostihoví koně jsou trochu jiní, jsou to sportovci a musí pracovat a samozřejmě mají úplně jiný komfort. Ale tam jim nikdo nenosí cukříky a nerozmazluje je a nenechá si šacovat kapsy. Je strašně hodná, zvědavá a zvykla si žebrat. A když se otevře box, už není taková plachá a chodí se podívat, kdo přišel.

iZUN: A nemůžu si odpustit naši obvyklou otázku — jaký máte názor na klecový chov drůbeže?

(Na tuto otázku se paní Starostová jakožto opravdová milovnice zvířat zatvářila trochu rozpačitě.)

No, víte, co mi vadí? Vadí mi všechno. Jsem vegetarián a nejím maso. Mě obchází hrůza při nyní řešených problémech s koňským masem v nějakých lasagních. Já s tím mám problém, kůň je přítel, stejně tak bych nesnědla psa a kočku, je to pro mě na úplně stejné úrovni.

Paní Starostová nás ještě ochotně provedla po celém statku a ukázala nám nové boxy. Dokonce jsme měli tu čest i nahlédnout do jedné z hodin jezdeckého klubu, kde se žáci učili různé druhy jízdy. Odcházíme tedy ze statku s dobrým pocitem, že koně jsou opravdu v nejlepší péči a přemýšlíme o využití nabídky možných vyjížděk. Pokud i vás zaujala nějaká z nabídek, neváhejte kontaktovat paní Starostovou, které tímto děkujeme za čas i veškeré informace.

O stavu Sixteen a o tom, jestli budeme mít na statku nový hvězdný přírůstek vás budeme na iZUNu i nadále informovat.

Titulní fotografie pochází ze serveru: http://pharlapracehorse.blogspot.cz

Autoři: Michala Volná Foto: Jakub Kolesa
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 11. 2017 0

Kateřina Málková: Koníček jako koníček

Číst více
11. 01. 2017 3

Bílá královna se nevzdává!

Číst více
11. 01. 2017 3

Bílá královna se nevzdává!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙