Když studentské organizace pomáhají

04. 03. 2019 0 4 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Věděli jste, že na ČZU funguje mnoho spolků, které se velmi angažují v charitě? Na naší živé univerzitě máme tyto organizace minimálně čtyři, tak si je pojďme po jednom představit!

iZUN.eu

Začněme hned akcí, která proběhla tento měsíc, v pondělí 11. února. Jednalo se o benefiční, velmi štědrou sbírku na děti s onemocněním Spinální muskulární atrofie, dále jen SMA. Tato hlavní náplň iZUNovského Zahajovacího Galavečera se nekonala poprvé. Minulý rok se podařilo na začátku letního semestru vybrat nečekaných 17 897 Kč. Víte, kolik to bylo dohromady včetně nejvyšších finančních příspěvků letos? Z každé galavečerní vstupenky jsme odvedli Nadačnímu fondu Spolu na draka 15 Kč. Zbytek se dovybral na místě od diváků a hostů. Včetně těch nejštědřejších dárců, jako byly například jednotlivé fakulty, jsme nakonec vybrali neuvěřitelných 175 710 Kč, což je oproti roku 2018 opravdu nádherné a obdivuhodné číslo!

Nemoc SMA je dědičná, velmi vzácná a postihuje periferní motorický nerv, tzv.: motoneuron. Ať již rozumíme těmto posledním slůvkům, anebo nerozumíme, jedno je jisté. Moc dobře všichni chápeme závažnost této choroby a soucítíme s rodinami takto postižených dětí. Držíme Vám palce: Nino a Adélo, ať Vám letošních vybraná částka pomůže, stejně jako pomohla minulý rok Božence a Zdendovi... Zde je vidět, že každá aktivita má obrovský smysl a někdy si stačí počkat pouhý jeden rok a výsledek může být až dechberoucí.

A my, lidé z České zemědělské univerzity, si něco bereme na oplátku od Vás
Nino, Adélo, Boženo a Zdeňku. Jste to přesně a jedině Vy, díky komu si uvědomujeme vděčnost za tak prosté věci, jako jsou svobodný pohyb, plný dech nebo s lehkostí vyřčená věta.
Děkujeme!


BeFair

Říká Vám něco spojení trvale udržitelný rozvoj? Na půdě České zemědělské univerzity se totiž můžete setkat s bandou nadšených dobrovolníků z organizace hrdě nesoucí jméno BeFair na ČZU. Naposledy to bylo v půli května 2018, kdy se jim v rámci oslav Mezinárodního dne pro fair trade povedlo na akci Férová sváča před Fakultou tropického zemědělství vybrat čtyři veliké a nacpané tašky oblečení pro Charitativní second hand s názvem Moment. Musím říct, že klobouk dolů, a ať se i nadále daří naplňovat, nejen tašky, ale i principy společenské odpovědnosti, ke kterým se hlásíte! Osobně tuším, že o Vás ještě uslyšíme.


Asociace studentů při ČZU v Praze

Nikomu z naší univerzity nemusím představovat Asociaci studentů při ČZU v Praze (dále jen Asociace studentů). A taktéž nemusím nikomu říkat, že vůbec ne každý má to štěstí, se narodit do úplné a fungující rodiny. Konkrétně mám na mysli dětské domovy, na které bychom určitě neměli zapomínat. Čelem se k tomu postavili členové Asociace studentů a vybrali si pro dobročinnost neziskovou organizaci s názvem Dejme dětem šanci (DDŠ), která mezi svými patrony neskrývá ani taková jména, jako jsou Lucie Benešová, Barbora Špotáková nebo Ladislav Hron.

Letos poprvé a určitě ne naposledy, předali studenti ředitelce organizace Michaele Chovancové chvályhodnou částku 20 000 Kč. Vybralo se v čase předvánočním a to konkrétně na projektech Festival vína ČZU a Vánoční trhy. Vedení Asociace studentů se rozhodlo organizaci navštívit osobně a podívat se, kde se všechno odehrává. Byli svědky toho, že vybrané peníze padly na úrodnou a láskyplnou půdu. Dětem, kteří mají složitou životní situaci a často jim chybí podpora i pevná ruka ze strany vlastní rodiny, se pomáhá zejména ve výběru studia, jak středního, tak univerzitního. Finančních prostředků na studijní pomůcky a život na intru nebo koleji není nikdy dost. 

Uvědomme si, že i mezi jedinci z dětských domovů, se můžou najít naši budoucí kolegové a studenti České zemědělské univerzity. Nelámejme nad nimi proto hůl a držme jim palce, ať najdou sílu, disciplínu i vytrvalost.


ČZU:Go!

V pořadí čtvrtá a zároveň poslední studentská organizace, která velmi aktivně pomáhá malým dětem a nejen to, se jmenuje ČZU:Go! Mnoho let zajišťovaly Dětský den pro sousední obec Lysolaje. Z žadné z akcí si nenárokují honoráře. Obleky a všechny potřebné pomůcky, doplňky a dárky si platí ze svých vlastních zdrojů. A aby toho nebylo málo, aktivně spolupracují s již existujícími charitativními fondy. Pojďme si do detailů rozebrat, co přesně charitativního, kromě všemožných oslav a akcí tato organizace tvoří!

Za tu řadu let, co už spolek funguje, vzniklo nepřeberné množství odlišných projektů napříč různými směry. Právě na nich studenti z ČZU:Go! dále staví a jejich kvalita rok od roku rapidně roste. Vyjma dětského dne v Lysolajích jezdí Goučko pravidelně navštěvovat a rozveselovat děti až do Fakultní nemocnice v Motole. Nejprve vykouzlí úsměvy v rolích Mikuláše, anděla a čerta v univerzitní školce Poníček, kterou všichni z našeho kampusu moc dobře známe, a potom je jejich směr jasný: Lůžkové dětské oddělení, FN Motol.

Dále společně s nadačním fondem Šestý Smysl vybraly přes 100 000 Kč pro malou Zuzanku.

Říká Vám něco pojem Vánoční Bazááár? Jestli ne, hned Vám to vysvětlím. Je to akce pořádaná opět Šestým Smyslem a ČZU:Go! se do spolupráce opravdu obulo. Nejenže všichni členové (cca. 20) sbírali kvalitní vyřazené oblečení od okolí, které třídili, balili a prodávali. Také každý pokorně vybral doma ze šatníku to, co již nenosí a vše, jako vždy, posloužilo velmi chrabrým účelům!

Sběr oblečení mi velmi připomíná BeFair na ČZU + Moment (viz. výše) a také čerstvě otevřený Free shop ČZU, který je pro úplně každého, komu dává smysl přirozené kolování šatů a věcí a nechce vše jen bezhlavě vyhodit do popelnice.

Ani okoukaní plyšáci apod. nepřijdou v bandě ČZU:Go! nazbyt. Vánoce i pro zvířecí útulky vol.IV, kterou v Berouně pořádá již každoročně Aneta Puteani s Kubou Škubánkem, je akce zase z trochu jiného soudku. Je to soudek psí a rozvezou se v něm pochutiny a plyšáci do dvou místních útulků. Také všichni pravidelně sledují webové stránky pro podporu různorodých dobročinných a oduševnělých programů. Zmínil bych například #NEPLASTUJ. Zapojují se do online sbírek, podepisují vhodné petice. Připojili se i ke sportovcům z Engineers Prague a pomohly jim realizovat taktéž úspěšnou sbírku pro Dětský rehabilitační stacionář Zvonek.

Nejsou charitativně aktivní jen pro zviditelnění se a nepodepisují petice autonomně. Dělají to, protože vědí, že budoucnost naší planety, potažmo našich dětí, je jen a pouze v našich rukou. A to TADY a TEĎ.

Vánočním Poníčkem jsme začali a Velikonočním Poníčkem to celé zakončíme. Je to jedna ze skromnějších akcí, která Goučko! čeká letos o Velikonocích. Nadílku bude místo Svaté Mikulášské trojice roznášet růžový králík a bude to jisto jistě pro děti našich zaměstnanců krásný zážitek.

Všechny informace nám s radostí poskytla velvyslankyně ČZU:Go! Klára Šťastná. Děkujeme.

iZUN: A co byste čtenářům prostřednictvím našich novin vzkázala za Vaše uskupení?

Klára Šťastná

Veřejnosti bychom rádi vzkázali, že život na univerzitě není jen o studiu, brigádách a mejdanech. Ale že studenti ČZU se dokáží i spojit, pomáhat a dělat radost. A pokud už pomáháte jako jednotlivci, máte náš vřelý obdiv. V první řadě bychom rádi udrželi a rozvíjeli stávající již navázané spolupráce. I když každá maličkost v tomto případě potěší, rádi bychom se zaměřili na kvalitu než kvantitu. Ale jelikož máme na ČZU dobré zázemí, máme ještě pár nápadů na projekty či směr, kterým bychom se ještě také rádi začali udávat. Třeba bychom jednou mohli pomoct někomu, kdo je od nás. Někomu přímo z ČZU, koho životní vítr zavál na špatné místo a bude naši pomocnou ruku opravdu potřebovat.

Autoři: Petr Šťastný Foto: iZUN.eu, BeFair na ČZU, Asociace studentů při ČZU, ČZU:Go!, Kristýna Gottfriedová
Pohledem autora

Tak to vidíte. Přijde mi to až neuvěřitelné, kolika všemožných akcí se nejenom Goučko zúčastnilo a to jsme teprve na začátku. Skláním se přede všemi, co nezištně pomáhají a nechtějí za to nic nazpět. Nikdo nevíme, co bude zítra, a kdy budeme potřebovat pomoc od okolí zase my. Pro začátek nemusíte hned zakládat charity a megalomanské sbírky. Začněte s každodenními maličkostmi. Může to být uvědomělé zacházení s nepotřebným majetkem anebo pouhé poslání dárcovské SMSky, která je mnohdy za méně, než stojí v dnešní době jeden šálek dobré kávy. A řekněte mi, zcela upřímně, kolik si těch šálků denně s chutí dáte?

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 05. 2022 0

Ohlédnutí za jubilejním 10. ročníkem Plesu ČZU s iZUNem

Číst více
02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙