Když vám bouchne šestadvacet aneb Starosti věčného studenta

13. 11. 2011 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Táhne vám na 26 či už jste dokonce tuhle, pro studenta magickou, věkovou hranici překročili? Zajímá vás, o kolik zaplatíte jako věčný student více? Pokusíme se vám v tomto článku shrnout ty nejzákladnější informace, které by vás mohly zajímat.

Snad už jste od někoho ze spolužáků či přátel zaslechli, že s 26. narozeninami na vás nečeká jenom hromada dárků a parta kamarádů dychtících po oslavě. Ano, čeká na vás i pár změn a spolu s nimi i špetka starostí. Vezměme to tedy jedno po druhém.

Platby školného

Věk nemá na platbu školného vliv, délka studia však ano. Standardní délka bakalářského studia je tři roky, školné ale nemusíte platit ani v případě, že si bakaláře o rok protáhnete. Obdobně pak i u magisterského studia, kde je standardní délka studia dva roky, můžeme si ale studium protáhnout také o rok, tedy na tři roky. V případě, že jste již někdy v minulosti bakalářský nebo magisterský obor studovali, avšak neukončili jste jej SZZ, do té doby "odstudovaná" doba původního studia se připočítává a tím se vám může povinnost případné platby školného posunout na dřívější dobu.

 Věk nemá na platbu školného vliv, délka studia však ano.

Sociální pojištění

O nutnosti platit sociální pojištění se zmíním pouze okrajově, samotná problematika plateb sociálního pojištění by byla spíše námětem na samostatný článek. Od 1. 1. 2010 došlo k výrazným změnám v oblasti důchodového pojištění a studium na střední nebo vysoké škole po dosažení 18 let věku se již nezapočítává jako náhradní doba pojištění. Zjednodušeně můžeme situaci shrnout tak, že pokud při studiu nikde nepracujete, záleží čistě na vašem uvážení, zda se rozhodnete sociální pojistné platit či nikoli.

Zdravotní pojištění

U zdravotního pojištění už se ale sami rozhodovat nemůžete. Stát je plátcem pojistného za studenta pouze do 26 let. Pokud tedy v průběhu studia dovršíte daný věk, automaticky přestáváte být v registru své zdravotní pojišťovny vedeni jako osoba, za kterou je plátcem pojistného stát. Jak jistě víte, zdravotní pojištění musí v ČR platit každý občan a vy tak máte tři možnosti, jak tak učinit.

  1. Pokud při studiu nepracujete, jste vedeni jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) a hradíte si každý měsíc částku 1080 Kč.
  2. Pokud při studiu pracujete, pojistné za vás bude odvádět zaměstnavatel.
  3. Pokud při studiu podnikáte, platíte si pojistné dle dosažených příjmů.

Povinnost platit zdravotní pojištění vzniká následující měsíc po měsíci, ve kterém jste měli narozeniny (např. máte-li narozeniny 5. ledna, za měsíc únor jste již povinni uhradit pojistné, splatnost bývá začátkem měsíce následujícího, v tomto příkladu začátkem měsíce března). Většina pojišťoven také umožňuje vložit částku za pojistné předem (tj. můžete si pojistné „předplatit“ na několik měsíců dopředu).

 Pokud při studiu nepracujete, za zdravotní pojištění zaplatíte každý měsíc částku 1080 Kč.

Ubytovací stipendium

Váš věk nemá na toto stipendium žádný vliv. Aktuální podmínky pro přiznání ubytovacího stipendia pro rok 2011/2012 naleznete zde, popřípadě na webu OIKT ČZU.

Program Erasmus

Mezi studenty obecně koluje nepříjemný mýtus a to ten, že po šestadvacítce se již nemůžete zúčastnit programu Erasmus. Žádná věková hranice pro využití studijního pobytu nebo pracovní stáže Erasmus neexistuje. Program mohou využít studenti jakékoli formy nebo úrovně studia bez ohledu na věk.

Žádná věková hranice pro využití studijního pobytu nebo pracovní stáže Erasmus neexistuje.

Doprava v Praze

V současné době vychází měsíční, respektive 30-denní jízdné pro studenty VŠ na 260 Kč. Ani potvrzení o studiu vás však nezachrání od nutnosti platit více. Připravte si tak každý měsíc dalších 290 Kč, dospělácká lítačka vás totiž přijde na celých 550 Kč. Pokud ještě stále využíváte původní průkazku PID místo Osobní karty (OpenCard), nezapomeňte si včas zažádat o vystavení OpenCard. Nejdéle následující měsíc po vašich narozeninách již totiž smíte jezdit pouze na dospělácký kupon nahraný na své osobní kartě a průkazku PID již nemůžete dále využívat (a to bez ohledu na to, jakou dobu platnosti máte na průkazce PID uvedenou).

Dospělácká lítačka vás po šestadvacítce přijde na 550 Kč.

Sečteno a podtrženo, studium po šestadvacítce vás sice přijde o něco dráž, není to však v základu zase taková tragédie. Důležité je pouze začít věci řešit včas a nenechávat nic na poslední chvíli.

Zdroje:

http://www.mesec.cz/

http://www.cssz.cz

http://www.dpp.cz/

http://www.naep.cz/

Autoři: Anna Beldová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
16. 11. 2018 0

Erasmus na 9000 km vzdáleném ostrově La Réunion, sousedícím s Madagaskarem. I to je možné!

Číst více
02. 02. 2018 0

Jak žít spokojeně, růst a zářit? Rozhovor s Pavlem Filipem!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙