Konečně bydlíme ve svém aneb Pavilon tropického zemědělství otevřen!

05. 10. 2020 0 2 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Pokud jste začali studovat na Fakultě tropického zemědělství dříve, než až od letošního akademického roku, pak jste jistě také zažili, mnohdy lehce adrenalinové, přesuny mezi přednáškami a cvičeními; z Agra do suterénu koleje BCD, zpět na Agro, následně do Kruhové haly… Studijní? Na rektorátu. Můžete si být jisti, že tomu už je konec. Ať už patříte do řad studentů, pedagogů, nováčků či ostřílených mazáků, nyní se můžeme všichni radovat. Tropy totiž mají konečně oficiálně svoji vlastní budovu! A rozhodně ne jen tak ledajakou.

Dosud byl „hlavní budovou“ FTZ nízký šedý domeček, kterého jste si mohli všimnout třeba cestou na oběd do Restaurace C. Budovy jsou totiž propojeny v jednu a možná vás občas i zmátl nápis nad vchodem, který hlásal, že se zde setkávají studenti FTZ a PEF zároveň. Ano, opravdu tomu tak bylo. Ovšem od září 2020 již najdete hlavní sídlo FTZ úplně jinde. Ve zbrusu novém Pavilonu tropického zemědělství, který poslední dva roky vyrůstal na místě bývalé katedry jazyků, vedle skleníků naší univerzity (při příchodu k FAPPZ doprava, za PEF).

Již po stránce architektonické se tzv. „Zelený pavilon“ vyznačuje mnohými zajímavostmi. Za zmínku jistě stojí např. slunolamy na jižní straně, jejichž úkolem je zabránit nadměrnému přehřívání, k čemuž přispěje i fasáda osázená popínavými vistáriemi. Naopak vytápění v chladných měsících zajistí tepelná čerpadla, která budou čerpat geotermální teplo ze země. A nepřehlédnutelnou součástí stavby je střecha, jejíž část bude využívána ke společenským akcím a na další části pak nalezneme baterie na fotovoltaické články. K realizaci projektu došlo díky úspěšnému čerpání dotace z Operačního programu pro Výzkum, vývoj a vzdělání, stavba trvala 2 roky a stála přes 370 mil Kč bez DPH (Zdroj: Tisková zpráva, oddělení PR, FTZ ČZU).

Významná je nejen budova samotná, ale i skutečnost, že realizace mnohých projektů a výzkumná činnost zaměstnanců i studentů FTZ se díky novým prostorům a moderně vybaveným laboratořím výrazně posune či zrychlí. Jako příklad, vzhledem k současné situaci velmi aktuální, uveďme třeba nově otevřené Centrum infekčních chorob zvířat (CINeZ), které se v čele s virologem Dr. Jiřím Černým zabývá studiem ekologických vztahů mezi různými patogeny a jejich hostiteli a dále zkoumáním patogenů nejen zvířecích, ale i těch, které mohou potencionálně nakazit člověka. „V současné době například řešíme několik projektů zaměřených na detekci koronaviru SARS-CoV-2 ve vzorcích domácích i exotických zvířat chovaných v České republice. Naším primárním zájmem je studium tohoto viru u zvířat. V případě nutnosti ale budeme schopni provádět detekce i v lidských vzorcích,“ řekl o výzkumu sám virolog Dr. Jiří Černý.

V novém pavilonu také bude sídlit Mezinárodní agrolesnická unie (IUAF – International Union of Agroforestry), která má za cíl sdružovat zájemce o agrolesnictví a podpořit jeho rozvoj v jednotlivých zemích světa. Dále se budova stala novým zázemím spolku Derbianus Conservation v čele s doc. Karolínou Brandlovou, jehož členové (převážně z FTZ) se již přes 20 let věnují záchranně kritický ohrožené antilopy Derbyho v Senegalu. Najdeme zde i Biogas Research Team, který se zabývá přeměnou organického odpadu na energie skrze technologii bioplynových stanic. Jeho členy jsou Hynek Roubík, PhD. nebo třeba Jana Mazancová, PhD., která se dále věnuje i rozvoji venkova a zemědělství nebo roli a pozici žen v kontextu rozvojových zemí.

A co o novém pavilonu říká sám děkan fakulty, který v jejím čele stojí od roku 2013 (kdy fakulta vznikla z původního Institutu tropů a subtropů), prof. Jan Banout?  „Věřím, že přesun do moderní budovy s moderními laboratořemi posune vědeckou práci na fakultě a do budoucna může přinést další spolupráci s podobnými institucemi v Evropě.  V současnosti neexistuje v Evropě fakulta zaměřená na vzdělávání a výzkum v oblasti tropického zemědělství, která by disponovala podobnou moderní infrastrukturou.“

I přesto, že momentální epidemiologická opatření bohužel neumožňují studentům účastnit se výuky prezenčně a užívat si tak nové prostory (včetně vlastního bufetu, to je také velmi důležitá součást budovy!), pevně věříme, že tato nepříznivá situace nebude trvat věčně a studenti nejen FTZ se již brzy opět vrátí do učeben a poslucháren. Nicméně budova je, tak jako další části naší univerzity, v omezeném provozu otevřena, takže pokud budete mít cestu na Suchdol, neváhejte se přijít podívat. Na „Tropech“ jsem studentkou již 6. rokem, takže mohu za sebe s klidem říct: Máme vlastní barák a jsme na něj pyšný!

Děkujeme Kláře Jiřičné z PR oddělení FTZ za poskytnuté informace a fotografie.

Autoři: Tereza Beckeová Foto: FTZ ČZU
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

15. 04. 2024 0

O slávě a budoucnosti Brandejsova statku

Číst více
22. 02. 2024 0

Casting Miss Agro 2024 je tady!

Číst více
19. 12. 2023 0

Jak na vánoční dary, aneb ČZU to jistí!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙