Postoj ČZU k reformám se rýsuje. A co ten váš?

05. 02. 2012 6 0 Univerzita Zpět na Úvod
Českou akademickou scénou stále cloumají reformy chystané MŠMT. V nedávném článku jsme vás informovali o nejkontroverznějších bodech těchto dokumentů a také o (ne)postoji České zemědělské univerzity k celé věci.

Od minulého týdne, kdy byl článek "Reformy vysokého školství. Protestujte, nebo se modlete!" zveřejněn, proběhlo mnoho jednání a věci se pomalu daly do pohybu. Na pátek třetího února bylo svoláno mimořádné a neformální setkání senátorů ČZU. V pátém patře rektorátu se diskutovalo o postoji jednotlivých fakult, institutů a studentů.

FLD, PEF, FAPPZ, TF i FŽP plus ITS se jednohlasně shodli na NEPODPOŘENÍ návrhů věcného zákona o vysokých školách i zákona o finanční pomoci studentů. Tento postoj není zatím zcela oficiální. Platnost získá až po právoplatném zasednutí AS v následujícím týdnu.

Škola se tedy ke svému názoru dopracovala. Jak jste na tom vy? Novinám, odkazům na FB, zprávám a rádiím se dá těžko vyhnout a každý z vás už o reformách něco slyšel. Studenti na ČVUT již mají jasno. Devadesát melounů svištících z oken „Karlovky“ svědčí o tom, že na UK taky. Jak jsme na tom my? Téma, které je teď tak aktuální totiž není jen nějaká prkotina. Hodlá otřást samotnými základy celého principu fungování vysokých škol, tak jak je dosud známe. Nejde zde jen o nějaké drobnosti, ale o zásahy, které budou mít vliv na nás na všechny. K něčemu takovému se musíme umět vyjádřit a říct jasně, JAKÝ JE NÁŠ NÁZOR a PROČ SI ZA NÍM STOJÍME. Změny nás totiž neminou. Nejde zvolit taktiku „ po nás potopa“. Úderem kalendářního roku 2013 bychom změny pocítili všichni na vlastní kůži.

Peníze, peníze hejbou světem

Školné není jediná věc, která by nás měla zvednout ze židlí

Jak asi může dopadnout návrh zavádějící komisi, jež bude za každou vysokou školu provádět rozhodnutí namísto akademického senátu a ve které nebude mít třetina členů vůbec nic společného s danou vysokou školou. Jednu třetinu členů Rady vysokých škol, jak se bude orgán nazývat, dosadí samozřejmě ministr, a jak už to tak v naší vládě bývá, nemůžeme ani doufat, že by na ony důležité posty byli obsazeni odborníci z praxe. Nikdo z nich nebude s vysokou školou jakkoli spjatý. Ostatní dvě třetiny navrhne vládě vedení vysoké školy. Čímž vzniká samozřejmě důležitý orgán, složený z ne zcela kompetentních lidí rozhodujících o všem na vysoké škole. Lidí, jenž mohou v radě místo zájmů univerzity podporovat zájmy politických stran, či podnikatelských subjektů.

zdroj: novinky.cz

Oba návrhy jsou navíc šity velmi horkou jehlou a mnoho aspektů není vůbec v zákoně zmíněných. Jakým způsobem se budou rozdělovat VŠ na výzkumné a pedagogické? Nahradí peníze ze zavedeného školného část financí, kterými stát dotuje vysoké školy? Jak bude školné vysoké? Nejsou uvedeny téměř žádné podmínky nového systému akreditace oborů, a navíc si oba zákony v mnoha věcech protiřečí. Není divu, že jej právníci z UK označili za paskvil.

MŠMT a jeho reformy

Školné pak celou situaci již jen podtrhuje. Smířit se musíme s tím, že školné bude, ať už teď nebo o trochu později, ale bude. Důležité ovšem je, aby byla finanční pomoc studentům precizně vypracovaná a aby byla výhodná ne pro finanční instituce, ale hlavně pro studenty. Což v současné době není.

Je třeba se informovat a jednat. Pro všechny, kteří pochopili, jak je situace závažná, připravuje vedení ČZU zasedání akademické obce, které se uskuteční v prvním týdnu LS. V aule nebo v konferenčním sálu na SICu (místo ani přesné datum ještě není známo) proběhne informační schůzka, na které nám zástupci vedení univerzity přednesou věcné a aktuální informace a my se budeme moci ptát na vše, co je nám nejasné a co nás ohledně zákonů zajímá.

Názor a reakce všech studentů v ČR bude v následujících měsících nejdůležitější. Jen tím, že potáhneme za jeden provaz, můžeme donutit vládu, aby věcné návrhy smetla ze stolu a nařídila přepracování, ke kterému budou připuštěni akademici, a jejich názory budou respektovány.

Naše názory pak můžeme vyjádřit na „Dnech neklidu“ které pražské univerzity a pražští studenti plánují na konec února. Na protestních akcích, jež předvedou vládě, co si o návrzích zákonů myslíme. Každý den v týdnu od 27. února proběhnou v Praze happeningy vedené studenty bojujícími za svá práva a za své univerzity. A my bychom měli být u toho. Aby všichni věděli, že na Suchdole je taky univerzita a ne jen tak ledajaká, ale zemědělská a svobodná!

Chci, abys o tom co? Chci, abys o tom PřeMejŠlel!

Kvůli co nejlepší informovanosti jsou pro nás připraveny Facebookové stránky s názvem ČZU v Praze za svobodné vysoké školy. Kde se můžeme ptát na vše, co nás ohledně nových zákonů zajímá, a kde můžeme o problematice diskutovat. Pokud FB nemáte, zeptejte se v diskusi pod článkem. Ptejme se, informujme se, přemýšlejme. Dokažme, že studenti vysokých škol vědí, co chtějí a co je pro ně a pro univerzity nejlepší.

Autoři: Viktor Kořínek
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

19. 05. 2013 16

Platy rektorů zveřejněny. Ministerstvo školství povolilo.

Číst více
09. 03. 2012 15

Prezident Klaus na horké akademické půdě ČZU — od krize až po reformy

Číst více
01. 03. 2012 3

„Dobeše do koše!“ skandovaly neklidně tisíce studentů

Číst více

Komentáře

Uživatel
surreal
surreal - 05 února, 2012 - 20:07

la liberté des universités

| 24
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 05 února, 2012 - 22:19

Díky, díky, díky, těm, kteří se tohoto ujali, píšou tyhle články a burcují nás ostatní k akci!

| 34
wut?
wut? - 06 února, 2012 - 01:29

Nenechám se v těch mrazech pokropit vodním dělem. Kdo mě bude chtít ten den vidět, najde mě v hospodě při ničení jater. :)

| 27
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 07 února, 2012 - 10:06

Systém je špatný a proto je tu reforma. Stát by měl platit za kvalitní sladká jablka, aby mohl říct, že investice kterou do nich vkládá je efektivní. Namísto toho platí za padavky. Cílem škol je mít co nejvíce úspěšných studentů, za jejichž výuku stát platí. Stále se zvyšující počet studentů a následně absolventů zatěžuje státní kasu při stále se zhoršující kvalitě absolventa. Namísto školného bych však volil jiné řešení. Školy by měly přitlačit právě v oblasti zkoušení (každý kdo tady studuje, zná slovo dávačka a nakonec at se každý student připraví na zkoušku jak chce. V přizpůsobivosti spočívá jeho kvalita) a to tak aby byl rozdíl mezi studenty a absolventy co nejvyšší. Čím větší rozdíl, tím více peněz by měla škola dostat, vyšší kvalita, menší zatížení st. kasy, žádné přetahování zkoušek do vyšších ročníků, konec nekonečnému opakování vypočítavých bohatých studentů atp. Prostě vyčistit řady studentů. Je nás v ČR hodně, tak hurá do toho. Pro poctivé motivace pro ty ostatní konec flákání lopata čeká!

| 32
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 08 února, 2012 - 16:40

Naprostý souhlas

| 34
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 08 února, 2012 - 16:42

Přesně pokud je to nastavené na 3 nebo 5 let tak se to dá zvládnout a pokud to někdo kdo na to má 3 roky a zvládne to za 5 (a někdy ani to ne) a neustále může opakovat beztrestně zkoušky tak je to chyba. A u nás na škole se to děje

| 27

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙