S Ing. Hlaváčem o Botanické zahradě Fakulty tropického zemědělství na ČZU

23. 05. 2016 3 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Máte ponětí, že máme na škole takový malý tropický ráj? Místo, kde se Vám při vstupu orosí čelo ze zvýšeného tepla a ve vzduchu je cítit vlhkost. Po chvíli máte pocit, jako kdybyste se ocitli v deštném pralese, nad hlavou se Vám houpe pomelo, citróny a pomeranče, a na okolních stromech rostou plody roztodivných tvarů.

Věděli jste, že má limeta oranžovou barvu? Jak se pěstuje kakaový bob? Jak vypadá rostlinka skořice? Ne? Tak to Vám návštěvu tohoto místa vřele doporučuji.

O krásách Botanické zahrady Fakulty tropického zemědělství jsme si povídali s jejím vedoucím, panem Ing. Zdeňkem Hlaváčem.

Ing.Zdeněk Hlaváč 

iZUN: Co je hlavním cílem BZ FTZ?

Hlavní ideou naší BZ FTZ je to, že v první řadě propagujeme naší sbírkou naši univerzitu se vším, co k tomu patří. V druhé řadě maximální možnou měrou podporujeme naši fakultu FTZ v její výukové a vědecké činnosti. Ve třetí řadě je naším důležitým úkolem šířit osvětu laické i odborné veřejnosti právě jedinečností naší sbírky.

iZUN: Povězte mi něco o historii BZ FTZ, jak vznikla?

V 60. letech byl součástí zejména Vysoké školy zemědělské v Praze Institut tropického a subtropického zemědělství. Zhruba kolem roku 1969 byly vyčleněny výukové skleníkové plochy pro toto pracoviště. Institut sloužil pro výuku pouze zahraničním studentům z celého světa, z Angoly, Vietnamu, Kuby,... Jelikož studenti znali ze svých zemí jen určité druhy pěstovaných užitkových rostlin, byla vybudována rozsáhlá sbírka těchto rostlin z celého světa. Po roce 1989 se skladba studentů změnila.

Bio zpovídaného

Jméno: Ing. Zdeněk Hlaváč

Povolání: Vedoucí Botanické zahrady Fakulty tropického zemědělství

Krátký životopis:Ing. Zdeněk Hlaváč absolvoval Zahradnickou fakultu v Lednici na Moravě, obor Zahradní architektura. Od roku 1985 je vedoucím Botanické zahrady ČZU. Stará se, aby všechny rostliny, které se zde pěstují, byly dobře pojmenovány,  dobře rostly, byly dobře prezentovány a aby studenti a zahradníci dělali to, co mají. Zároveň je také velikým nadšencem a odborníkem na tropické a subtropické rostliny.

iZUN: Jak je tomu v současnosti?

V současnosti jsou přibližně třetina studentů cizinci a dvě třetiny jsou Češi. Mnozí studenti se nechají zlákat ke studiu na FTZ při dni otevřených dveří Botanické zahrady FTZ. Fakulta tropického zemědělství nabízí velice atraktivní obory. Lákavé jsou pro ně studijní směry s vyhlídkou na práci v cizině.

iZUN: Kdy přesně jste získali označení Botanická zahrada FTZ?

Botanické zahrady ze svého statutu musí plnit určitá odborná kritéria. My jsme je plnili už v 80. letech, ale stále jsme se nazývali jenom výukovým skleníkem. Ostatní Botanické zahrady nás lákály, abychom vstoupili do Unie Botanických zahrad, což je odborné seskupení BZČR. Od roku 2011 jsme se přejmenovali na Botanickou zahradu FTZ a jsme členem Unie Botanických zahrad. Je to pro nás poměrně prestižní záležitost.

Pomelo

iZUN: Co převážně se pěstuje v BZ FTZ?

Specializujeme se na užitkové rostliny tropů a subtropů. Tím se rozumí ty, které slouží k nějaké potřebě pro člověka, patří tam ovocné, technické, léčivé, návykové a spoustu jiných skupin těchto rostlin. U nás v ČR není žádná Botanická zahrada zaměřená na užitkové rostliny tropů a subtropů, a v Evropě je jen jedna. Myslím, že máme velice kvalitní sbírku i ve srovnání se světem.

iZUN: Co považujete vy osobně za největší skvost v Botanické zahradě FTZ, který se Vám podařilo vypěstovat?

Za veliký úspěch dlouhodobě považuji pěstování pepřovníku černého. Ten se opravdu velice obtížně pěstuje a nám tady roste a plodí. Myslím, že ho nikde v ČR nemají. Pak máme úžasné čajovníky. Také s tím ostatní Botanické zahrady většinou neumí moc zacházet. My ho pěstujeme ve venkovní branžeji. Daří se mu už čtyřicet let. Také máme nádhernou rostlinu babaca Carica pentagona, která vyžaduje specifické podmínky. A kakaovník, který se také těžko pěstuje, protože má rád teplo ke kořenům a málokdy ve skleníku zaplodí. U nás každoročně výjimečně kvete a následovně vytváří plody. Je to unikátní záležitost, takže se radujeme. Rostlinných unikátů a pokladů máme v Botanické zahradě Fakulty tropického zemědělství víc.

Kakaovník 

iZUN: Všimli jsme si, že máte ve sklenících želvičky..

To je taková naše charita. Spousta nadšenců si koupí malou roztomilou želvičku v akvaristice za pár korun a malá želvička roste, roste, a vyžaduje hodně péče a pak už ji nechtějí doma chovat. Tak nám ji přinesou. Máme třicet želv a už jich víc vzít nemůžeme. Nicméně rádi přijímáme charitativní příspěvky, protože hodně snědí a živíme je ze svého. Když nám někdo přispěje krmením,  jsme rádi.

iZUN: Spolupracujete se studenty?

Studenti k nám chodí na povinnou praxi ve druhém ročníku. Dělají práce, které děláme my, ale aby nedělali podřadné práce, tak s nimi pěstujeme květinovou a zeleninovou sadbu. Učí se základní gró zahradnických prací, jako jsou výsevy, řízkování, přepichování, přesazování a jiné. Spousta studentů s takovou prací nikdy nepřišla do styku. Nikdy si nic nezasadili, takže pro ně je to opravdu novum. Studenti na praxi jsou pro nás inspirativní, ale musí být neustále pod individuálním dohledem, aby všechno udělali správně.

Limetka  

iZUN: Dělají studenti nějaké pokusy na zde pěstovaných rostlinách? Případně vědecké práce?

Studenti v posledních letech pracují na rostlinném materiálu více v laboratořích. Dříve, do 90. let, se pracovalo hodně na agrotechnice, osevních postupech a na pěstitelských postupech, pracovalo se spíše na poli a ve skleníku. Teď studentům stačí kousek listu nebo kousek květu a pracují hlavně v laboratoři. Nicméně rozpěstovávají se tady některé vědecké práce. Z rostlinných explantátů se mladé rostliny převádí  do skleníku a ze skleníku potom do volné půdy a zkouší se agrotechnika.

iZUN: Spolupracujete s ostatními BZ FTZ? Případně jinými institucemi.

Ano, vyměňujeme si s nimi informace, rostlinný materiál, komunikujeme s nimi.  Spolupracujeme přes tzv. Index seminum, což je bezplatná výměna semen se světovými Botanickými zahradami. Nyní už to probíhá elektronicky. My sebereme semínka všech našich užitkových rostlin, tato semínka se nainzerují. Každá botanická zahrada to provozuje stejně. My si pak vybereme, co z jejich Indexu potřebujeme, a oni nám to výměnou pošlou. Provozujeme tuto aktivitu s celým světem - s Japonskem, Estonskem, Mexikem, atd. Poskytujeme také rostliny spoustě organizací nebotanického zaměření, po republice např. pro výstavu kávy, léčivých rostlin nebo na výstavy, nebo pracovištích zaměřených na kakao. Spolupracujeme také s televizí. Poskytujeme rostlinný materiál pro natáčení reklam. Reklamní agentury se často ozývají, protože máme exempláře, které není možno sehnat nikde jinde po republice. Museli by proto letět daleko do Jižní Ameriky například.

iZUN: Zajišťuje BZ FTZ také prodej?

Prodej není v žádném případě cílem Botanické zahrady Fakulty tropického zemědělství! Prodej je nadstavba, kterou děláme hlavně kvůli studentům, aby neskončili u podřadné práce. Přímo tady v Botanické zahradě FTZ se prodávají vypěstované letničky, zeleninová sadba a přebytky rostlin, které množíme ze sbírek, např. čajovníky, vanilky, citrusy, a jiné atraktivnější věci. U nás je možné zakoupit i méně známé druhy užitkových rostlin, které vyrostly z hojných výsevů.

iZUN: Na Vašich webových stránkách zmiňujete Chia semínka, ta se také prodávají?

Rostliny, ze kterých se tvoří Chia semínka jsme pěstovali loni. Tato rostlina se jmenuje Salvia hispanica a báječně u nás roste, ale v našich podmínkách nevytvoří semínka a není ani mrazuvzdorná. Loni jsme je vysévali poprvé. Semínka mají zvláštní vlastnost, když je vysejete, tak druhý den už klíčí. Mají spoustu energie, nabírají hodně vody, ale rychle vegetují. Květy mají světle modré.

Carica pentagona

iZUN: Pořádáte nějaké výstavy, účastníte se nějakých?

Ano, pořádáme tématické výstavy. Loni jsme pořádali výstavu chilli papriček. V poslední době jsou velice atraktivní. Máme úžasnou sbírku 60ti odrůd z celého světa. Expozice měla velký úspěch, plánujeme ji zopakovat. Zúčastňujeme se také výstav, které pořádají ostatní BZ, např. jsme se zúčastnili výstavy v Olomouci.

iZUN: A naše tradiční otázka na konec - jaký máte názor na klecový chov drůbeže?

Budete se možná divit mojí odpovědi. Klecový chov neschvaluji. Myslím si, že v současné době, kdy lidé a velkochovatelé relativně mají peníze i možnosti, by mohly být velkochovy alternativnější a komfortnější pro zvířata. Mohla by být díky tomu šťastnější a pohybovat se v lepším prostředí. A to myslím nejen drůbež, ale všechna zvířata ve velkochovech. V 21. století už by doba mohla pokročit, takže by technologie mohly být humánnější. Ekonomika by neměla hrát jedinou roli.

Více o naší krásné Botanické zahradě Fakulty tropického zemědělství naleznete zde.

Top komentář
01 června, 2016 - 21:41 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Super článek, díky za něj ;)

Autoři: Michaela Kulhavá Foto: Adam Píša
Pohledem autora

<p><span id="docs-internal-guid-5c21766e-c030-80f2-2452-d99319be5d2b" style="font-size: 14.666666666666666px; font-family: Calibri; color: #000000; background-color: transparent; font-weight: 400; font-style: normal; font-variant: normal; text-decoration: none; vertical-align: baseline;">Z rozhovoru s panem Ing. Hlaváčem si odnáším suvenýr v podobě oranžové limetky a úsměv na tváři, Botanická zahrada je opravdu krásným místem. Pan Ing. Hlaváč je moc milý pán, který by dokázal o Botanické zahradě vyprávět dlouhé hodiny a ochotně odpovídal na všechny zvídavé dotazy</span><span style="font-size: 14.666666666666666px; font-family: Calibri; color: #000000; background-color: transparent; font-weight: bold; font-style: normal; font-variant: normal; text-decoration: none; vertical-align: baseline;">. </span></p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 02. 2018 0

Jak žít spokojeně, růst a zářit? Rozhovor s Pavlem Filipem!

Číst více
09. 11. 2017 18

Volby do akademického senátu PEF ČZU

Číst více
04. 10. 2017 1

Úspěch! Naše zahajovačka otřásla Prahou v základech

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 31 května, 2016 - 12:35

hezké fotky

| 55
Adam
Adam - 01 června, 2016 - 21:41

Super článek, díky za něj ;)

| 70
RADIM
RADIM - 09 října, 2017 - 23:26

DOBRÝ DEN. PROSÍM O NAPSÁNÍ EMAILU NEBO T. ČÍSLA PANA ING. ZDEN'KA HLAVÁČE. POTŘEBUJI SE HO NA NĚCO ZEPTAT. PRACUJE JAKO VEDOUCÍ BOTANICKÉ ZAHRADY A FAKULTY TROPICKÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ. DNE 7.10.2017 SE ZÚČASTNIL POŘADU RADY PTÁKA LOSKUTÁKA. PŘEDEM DĚKUJI ZA VYŘÍZENÍ. S POZDRAVEM R. MIKUŠEK.

| 0

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙