Úspěšná premiéra týmu Rebels Racing na anglickém Silverstone

17. 07. 2012 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Tým Rebels Racing Formula SAE/Student Team vyrazil se svojí formulí SATURN 6 poprvé do světa, a to na největší závod studentských formulí na světě, na anglický okruh Silverstone. Hned na první pokus vytvořil český rekord - úspěšným dokončením nejtěžší soutěžní disciplíny Endurance (22 km, střídání jezdců v polovině, tvoří 30 % výsledku v soutěži), čímž se zapsal do historie české účasti ve Formuli Student. Tímto úspěchem se nemůže pyšnit žádný jiný český nováčkovský tým.

Po technické stránce byl závod velmi náročný. Přes přísnou technickou přejímku do dynamických disciplín prošlo pouze 60 ze 103 týmů přítomných na Silverstone. Ani formule SATURN 6 neměla průchod tzv. scrutineeringem snadný, bylo nutno na místě opravit spoustu drobností, avšak žádné velké nedostatky komisaři neshledali. Díky zručnosti studentů ČZU se podařilo vše upravit a v sobotu ve 12:20 byla formule připravena na Acceleration Event. Dlouhá fronta a časové ohraničení disciplíny neumožnilo start formule do Acceleration ani Skid Pad Eventu.

Saturn 6

V sobotním slunečném odpoledni tak formuli čekal první ostrý start, disciplína Autocross. Podvozek formule fungoval bez problémů, pouze odlévání paliva stálo tým několik sekund na minutovém kole. Formule se umístila na 31. místě se dvěma sraženými kuželkami.

V neděli čekala tým zkouška ze všech nejtěžší, disciplína Endurance — 22 km jízdy pod závodní zátěží a střídání jezdců v půlce — která důkladně prověří kvality vozu a celého projektu. Formule ČZU ji přes odlévání paliva, vyšší spotřebu a tudíž jízdu na půl plynu úspěšně dokončila na 15. místě (v součtu s disciplínou Ecology na 18.) a vytvořila tím český nováčkovský rekord.

Ve statických disciplínách (Cost, Design, Business presentation) se tým pohyboval ve 2. polovině startovního pole (25 b ze 75 b z Business Presentation a 55 b ze 150 v Design). Hodně bolela penalizace -80 b za pozdní odevzdání Cost reportu, přestože týmy, které ani nedorazily na okruh, získaly bodů 0. Statické disciplíny tým obětoval dostavbě auta a přípravě na Endurance, což se nakonec vyplatilo.

Všichni návštěvníci našeho boxu i komisaři chválili tým za technickou kvalitu i dílenské zpracování prvního auta. To potvrdila i výborná hmotnost auta — 258 kg, což je opět český rekord pro čtyřválcovou formuli. Pochvalu vysekl i James Allison, technický ředitel týmu Lotus F1, který tým rovněž navštívil v boxech.

James Allison (vlevo)

Soutěže se zúčastnilo 103 týmů, technickou přejímkou prošlo 60 a Endurance dokončilo 29 týmů. Celkově tým Rebels Racing obsadil 61. místo. „Týmu Rebels Racing se podařilo nemožné — dokončit Endurance v Silverstone, což byl hlavní technický cíl projektu. Přestože vedení projektu, vývoj i stavba formule byla výhradně v rukou studentů, podařilo se nám jako prvnímu týmu v ČR dokončit ve svém vůbec prvním závodě disciplínu Endurance, která prověří vůz i tým po všech stránkách. Dík patří České Zemědělské univerzitě za podporu projektu a volné ruce pro jeho realizaci. Sponzorům za finanční a materiální podporu projektu. A hlavně členům týmu, kteří tento úspěch tvrdě oddřeli. Formula Student je o technické a obchodní zdatnosti, a především tvrdé práci,“ říká Ondřej Suchomel, zakladatel týmu a vedoucí projektu Rebels Racing SATURN 6.

Autoři: Rebels Racing, Foto: Rebels Racing,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

18. 12. 2017 0

84 koní ve stájích Technické fakulty

Číst více
18. 12. 2017 0

84 koní ve stájích Technické fakulty

Číst více
20. 12. 2015 0

Kam Ježíšek naděluje?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙