Coffee shopy v Amsterdamu

15. 03. 2014 0 0 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Hlavní město Nizozemska Amsterdam je svobodné město, které slaví úspěch mj. u „drug tourists“. Co všechno můžete zažít, pokud se vydáte do tohoto pozoruhodného města?

„Hašiš je tam legální, co.

„Jo, legální. Ale ne zase tak úplně. Nemůžeš přijít do restaurace, ubalit si ho a začít bafat. Chtěj po tobě, abys to kouřil doma nebo na určenejch místech.

„A co hašišový bary?

„Jo, já ti to vysvětlím. Je legální to kouřit, je legální to vlastnit. Pokud jsi majitel hašišovýho baru, můžeš to prodávat. Můžeš to mít i u sebe, to je fuk. Dobře mě poslouchej. Když tě v Amsterdamu zastaví policajt, nemá právo tě prohledávat. Tohle právo poldové v Amsterdamu nemaj.

„No ty vole, už nemusíš nic říkat, jedu tam.

Mnozí z nás si pamatují tento slavný dialog mezi gangstery Johnem Travoltou a Samuelem L. Jacksonem z filmu Pulp Fiction. Pro mnohé je právě legální prodej hašiše hlavním důvodem a účelem cesty do Amsterdamu, i přestože nic víc o nizozemském systému držení a prodeji lehkých drog nevědí.

Toto politické povolení k užívání drog vzniklo už v 70. letech 20. století ve snaze úřadů o rozlišení uživatelů lehkých drog (jako marihuana) a obchodníků s tvrdými drogami. Nezapomeňte, že prodej tvrdých drog zůstává i nadále na území Nizozemska kriminálním činem. Pravdou však je, že všechny dostupné informace potvrzují snížení prodeje heroinu, kokainu a extáze od otevření legálních coffee shopů. Z toho vyplývá, že pravděpodobost nabídky něčeho „tvrdšího“ je minimální. V jejím případě odpovídejte záporně, sami se ani neptejte. Amsterdamská policie je, i když se to nezdá, ve střehu. Od vstupu do EU se kontrola omamných a jiných látek zásadně zvýšila! Stejně jako ostražitost vůči podezřelým osobám.

Amsterdam je rájem především pro milovníky „trávy“, za mírné se tu kromě marihuany považují např. ještě i halucinogenní houby. Ve své podstatě je v ukázce zmíněno vše podstatné. Zmiňovanými hašišovými bary jsou tzv. coffee shopy, kterých na území hlavního města najdete více než dvě stě. Nikde jinde, např. v restauracích, na ulici, v parcích, není kouření marihuany dovoleno. K tomuto účelu jsou vyhrazena právě tato místa, která klamou svým názvem. Do coffee shopů lidé opravdu nepřicházejí, aby pili kávu.

Nabídka tu je opravdu široká. Menu má v zásadě dvě položky: marihuana a hašiš. Druhů je však spousta (afgánské, místní, kolumbijské aj.). Každý barman má povinnost vést záznam s popisem odrůd a zemí, ze kterých pocházejí. Na požádání obdržíte právě takové „menu“. Cena je udávána za gram. Ze značek se nejvíce doporučuje Skunk, White Widow či Super Silver Haze. Pokud se v Amstru budete zdržovat déle, je možné smluvit si slevu. Nejnavštěvovanějšími a nejoblíbenějšími coffee shopy jsou The Bulldog, Rusland, Greenhouse, Mellow Yellow (nejstarší), 36, Old Church a Baba.

Podle zákona má každý člověk právo nosit u sebe nebo viditelně užívat okolo 5 g. Nabízí se hned několik možností. Buď navštívíte bar a koupíte si třeba sáček (za 10—25 euro), a jak bylo již zmíněno, vykouříte si ho v klidu doma, anebo si dáte ubalený joint přímo v cofee shopu cca za 2,5—4 eura. V zásadě nemusíte ani kouřit, pokud jste začátečník (newbee), bude vám bohatě stačit v zakouřené místnosti jen sedět, hned vám bude veseleji. Kromě cigaret jsou v nabídce i kouzelné muffiny, které stojí okolo 5 euro, jejich účinek bych opravdu nepodceňovala. Sice se tento magický koláč tváří nevinně, ale za dvě či tři hodinky ukáže svou sílu. Takže se rozhodně nepřejídejte! Totéž platí o šťastných pizzách.

Další zásadou, pokud nechcete, aby vám bylo opravdu špatně, je nepít na tyto pochutiny alkohol. Ten se od roku 2007 v coffee shopech ani neprodává, od roku 2008 si tu nekoupíte ani obyčejné cigarety (úřady udávají, že tabák je škodlivý pro zdraví druhých, ačkoli je nejasné, proč ten samý problém nemají s kouřem marihuany).

Co se týče atmosféry v shopech, má jedinečné kouzlo. Krámky jsou sice různě specializované (70. léta, Jamajka...), ale pohodovou atmosféru, příjemné a usměvavé lidi a hudbu uvidíte a uslyšíte všude. Přesto nechoďte sami, nekuřte s cizími lidmi a nenoste s sebou cenné věci.

Celkem nedávno bylo nařízeno zavírání kolem půlnoci. V centru a u ulice červených luceren Red Light District tyto „kavárny“ ale fungují v podstatě do rána. Neplnoletým není vstup zakázán, ale pokud vám nebylo 18, nepočítejte s tím, že vám produkty prodají. V některých se ukazuje pas přímo u vstupu, v jiných až při objednání. S touto možností je proto potřeba počítat.

Od coffee shopů je třeba odlišit smart shopy, které se specializují na prodej houbiček. Takových obchodů je tu méně, přesto jich v centru pár najdete.

Relaxace v tolerantním Holandsku působí tak, že turisté ztrácejí svou ostražitost. Nedělejte tuto chybu i vy. V žádném případě si nevozte domů suvenýry. I při neviditelnosti hranic vám za nalezení balíčku hrozí pokuta až 45 000 eur či 4 roky ve vězení. A věřte, že chytit nic netušící turisty vracející se z Amsterdamu je koníčkem jak německých, belgických, tak francouzských celníků.

Nezapomínejte, že užívání narkotik (jakýchkoliv) je škodlivé pro vaše zdraví! Rozhodně tímto článkem nedoporučuji kouření, jde spíše o přiblížení turistické Mekky známé právě pro tuto svou benevolenci a nevšímavost vůči zdraví. Pokud však přeci jen jako turista něco v coffe shopech zkusíte a jste začátečník, rada závěrem: Pamatujte, že i bez ohledu na to, co se s vámi bude dít, i když vám bude špatně, neumřete. I s nejhorším scénářem to po zajedení a spánku přejde.

Autorka článku je spolupracovnice CK Mundo, která pořádá zájezdy do Holandska.

Autoři: Barbora Hypiusová,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

25. 06. 2016 0

Bretaň – země megalitů, kalvárií, keltské kultury a bouřícího Atlantiku

Číst více
15. 06. 2015 1

Vodopády Kravica aneb kam v Bosně a Hercegovině uprchnout před sluncem

Číst více
08. 05. 2015 0

Zermatt – ve stínu Matterhornu

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙