Helouvínské okénko

31. 10. 2022 0 5 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Noc plná hrůzy takové, že by se jeden v druhém krve nedořezal! Masky oživující nejhorší noční můry nebo schody do sklepa připomínající cestu do Kingova hororu. Takhle nějak začínají všechny články o Halloweenu. A proto se v tomto dozvíte i něco originálnějšího, než jen kolik přiopilých klaunů skončilo 31. října na záchytce. Špetka historie, dvě lžíce kultury a hrst cestování, to všechno jsou ingredience, ze kterých je upečený tento halloweenský speciál. Tak vám přeji příjemné počtení.

Je tu období, kdy už si pivko člověk venku na terase v klidu nedá, protože mu vítr nepříjemně zalézá pod kabát, slunce přes mlhu a častý déšť skoro nevidíme a stmívat se začíná nebezpečně blízko odpolední svačině. Zkrátka řečeno, máme tady podzimní depku. Naštěstí pro nás ale lidé v minulých stoletích byli značně kreativní a družní, a tak nezaháleli a prakticky na každý měsíc vymysleli řadu svátků jako účinnou výmluvu pro to, aby doma nemuseli sedět na zadku. S nadsázkou řečeno, samozřejmě. Říjen a listopad proto nejsou výjimkou, a tak kromě Mezinárodního dne kuchařů, Světového dne žen žijících na venkově nebo třeba Mezinárodního dne boje proti McDonalds každý rok v tyto podzimní měsíce oslavujeme naše již na druhý svět odešlé předky buďto 31. října svátkem Halloween nebo 2. listopadu Dušičkami. To, jak tyto dny prožíváme tady u nás v české kotlině nebo jak se slaví Halloween v Americe, každý z nás samozřejmě ví. Ale máte ponětí o tom, jak Dny památky zesnulých probíhají například v Irsku, na Haiti nebo na Filipínách? Já si po těchto destinacích udělala internetovou exkurzi a musím přiznat, že třeba taková filipínská party na hřbitově by mě dozajista lákala.
 
Halloween vznikl v Irsku z keltského svátku Samhain, jenž označoval konec keltského kalendářního roku na přelomu léta a zimy. Keltové věřili, že v noci z 31. října na 1. listopadu se tvoří most mezi světem živých a mrtvých. Aby své domy uchránili před příchodem navrátivších se duší do svých domů, převlékali se do nevšedních hábitů a do tykví vyřezávali strašidelné obličeje, které následně kladli na okenní parapety. Zapalovaly se vysoké hranice a lidé chodili od domu k domu recitovat verše výměnou za jídlo. Irové svátek při velkých imigracích přivezli do Ameriky, kde tykve byly kvůli jejich nedostatku vyměněny za dýně a kde se tento svátek stal velmi oblíbeným a, co si budeme povídat, i hojně komercializovaným. Mám-li se ještě vrátit ke zmínce o jídlu, až někdy budete v Irsku slavit Halloween, dávejte si dobrý pozor, ať nevdechnete třeba prstýnek nebo kovovou minci. Tradičním pokrmem tohoto večera je totiž takzvaný barmbrack, něco jako biskupský chlebíček, do kterého se zapékají právě tyto předměty. Když ve svém brambracku naleznete například zmíněný prstýnek, do roka vás čeká svatba - ovšem za předpokladu, že se prstýnkem nezadusíte.  
 
Přeletíme-li na koštěti Atlantik, dostaneme se na ostrov Hispaniola se státem Haiti. Svátek Fed Gede, Svátek mrtvých, je v tamní kultuře dokonce nejvýznamnější. Jako jinde na světě, i zde se oslavují zemřelí a během ceremoniálů se mají živí spojit se svými zesnulými bližními. Co se ale společným zvyklostem dozajista vymyká, je haitské náboženství, které svátek silně provází. Oficiálně uznaným náboženstvím je totiž vyznávání vúdú. Už jen to samotné vyvolává lehké mrazení na zádech, ale skutečné omrzliny vám způsobí až shlédnutí jakéhokoliv videa na youtubu z tradičních večerních průvodů nejen na Halloween. Nenechte se ovšem mýlit, nejde o žádné satanské sekty, ale o obřady určené čistě k tomu, odehnat zlé duchy a démony a zanechat jen ty dobré a čisté - nicméně i tak je to trochu psycho.
 
Na Filipínách je Halloween dobou, kdy se na jednom místě sejde celá rodina – a to doslova, neboť živí se vrací do svých rodných měst, navštěvují své milované na hřbitovech a tráví s nimi čas (případný černý humor zde nacházíte čistě náhodou). Sváteční období na Filipínách začíná již týden před 1. listopadem úklidem a zvelebením míst posledního odpočinku. Hroby se čistí a natírají, vše se připravuje na Den všech svatých. V noci z 31. října na 1. listopadu lidé dokončují přípravy na nadcházející velký den. A jak to tedy ve finále vypadá? Můžete si to představit jako BBQ party na hřbitově. Skutečně, sami Filipínci připouštějí, že i když je den protkaný modlitbami a obřady zasvěcenými mrtvým a celková atmosféra by měla být mírumilovná a poklidná, je den zároveň dedikovaný oslavě živých, takže se hodně jí, pije, povídá, zpívá, sedí na předzahrádkách hrobů a tráví se společný čas s rodinou, která má šanci setkat se třeba jen párkrát do roka.  
 
Jak vidno, jiný kraj, jiný mrav. Alespoň malou obměnu klasického Halloweenu, respektive Halloweenu, jak ho známe u nás, najdeme všude od polárních kruhů až po rovník. Na tomto svátku mě děsně baví, že je jedno, jestli je vám 5 nebo 105 - máte na jeden den propustku převléknout se za koho chcete a prostě si hrát. Nesmíme ale zapomínat, že je to taky období vzpomínání na ty, kteří tu s námi již nejsou. Takže po vzoru Filipínců doma vytáhněte ze kvelbu gril a 2. listopadu se vidíme na grilovačce vy víte kde.

ZDROJE:

How Is Halloween Celebrated in the Philippines? - Holidappy
Hrůzostrašná cesta kolem světa: Takhle se slaví Halloween v Irsku, Indii nebo Mexiku | Dione (mojedione.cz)
In Haiti, voodoo celebration takes back seat to Halloween - France 24

Autoři: Tereza Adamcová Foto: Dominika Staščáková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

19. 04. 2024 0

Setkání v Terminálu 1 Na půl cesty? 11. ročník TEDxPragueYouth hýřil osobními příběhy, průraznými myšlenkami a nevšední atmosférou

Číst více
12. 04. 2024 0

Fejkové Rolexky, džungle mrakodrapů, mix národů. Jaké je na jaře “království ropy” a co se dá v Dubaji stihnout za pouhých 45 hodin?

Číst více
10. 04. 2024 0

Jak na osobní zahrádku luštěnin

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙