Když vám sestřička řekne "Vy máte krásný žíly"

26. 10. 2020 0 7 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Krev je zvláštní věc. Někdo se jí bojí, někomu se hnusí, jiné fascinuje. Zároveň je to něco, co máme všichni víceméně stejné, lhostejno zda je člověk bílý, černý, snědý, muž, žena, křesťan, žid či muslim. Všichni máme krev, všechna je červená a pro život nutná.

V podstatě mimoděk jsem se jako dítě dozvěděl, že můj táta je pravidelným dárcem krve. On, jakožto zdravý dvoumetrový chlap, to bral jako samozřejmost. A jelikož bylo dost pravděpodobné, že ze mě také bude zdravý dvoumetrový chlap, bral jsem jako samozřejmost, že ze mě jednou bude dárce. Protože když už to štěstí na zdraví mám, tak by bylo fajn ho poslat dál. Pravda, chvilku mi trvalo se na první odběr dokopat, ale zato teď už vím, že to za to stojí.

Zde je seznam výmluv, kterými jsem si já sám omlouval odkládání návštěvy transfúzního oddělení:
1) Nemám čas, musím do práce.
Po předložení potvrzení o darování krve máte ze zákona nárok na omluvu ze zaměstnání.
2) Bolí to.
Chápu, že bolest je velmi subjektivní. A ano, na odběru na vás vezmou jehlu poměrně podstatné tloušťky. Ale sestry na transfúzním mají něco odpícháno, takže díky jejich šikovnosti to není taková trága. Na začátku to trochu píchne a pak už je dobře. Z bleskové rešerše mezi pár kamarády dárci z řad fanoušků inkoustu by se dalo formulovat srovnání s tetováním, které na rozdíl od odběru bolí po celou dobu, ba se u něj bolest může i stupňovat. A i tak má tetování pomalu každý druhý.
3) Trvá to.
Jak se to vezme. Pokud jste prvodárce a trefíte se do dne, kdy zrovna přišlo hodně lidí, tak ano. Kontrolní vzorek, pohovor s lékařem a následné čekání na odběr můžou hodinku zabrat. Ale odběr samotný je vlastně docela fofr. Na odebrání 450ml krve je limit dvanácti minut, většina lidí ale potřebné množství nakrvácí daleko rychleji.
4) Nepříjemné prostředí
Ano, některá nemocniční oddělení mají dodnes značně socialistickou vizáž. Na druhou stranu, když vám sestřička při napichování jehly zalichotí slovy: "Vy teda máte krásný žíly. Přímo ukázkový.", hned je vám pěkně. A ještě čtvrt hodiny po odběru po vás zvídavě hází očkem. To sice dělá pro ujištění se, že neomdléváte, ale tím si to vůbec nenechte kazit.

Výhody dárcovství
První, co se dočtete v kodexech dárce krve, je, že darovat krev má být dobrovolné a nezištné rozhodnutí, což je na jednu stranu pravda. Na druhou stranu dárcovství krve přeci jen přináší víc než jen dobrý pocit a není nejmenší důvod, proč si těchto benefitů nedopřát.
1) Výhody v práci
Jak už bylo řečeno, na odběr dostanete volno. Navíc jakožto dárce můžete uplatnit slevu na dani z příjmu, která činí 3000 korun za každý odběr.
2) Občerstvení
Po odběru dostanete buď poukaz na občerstvení v nemocničním bufetu, nebo stravenku. A svačinka přece neuškodí nikdy.
3) Zdravotní stav
Součástí každého odběru je kontrolní vzorek testovaný na HIV, syfilis, žloutenku B a C a další infekce značky Hnus. A i když podepisujete prohlášení, že nejdete darovat krev za účelem testu na přenosné nemoci, je docela fajn se při každém odběru (muži 4x, ženy 3x za rok) dozvědět, že jste v cajku.

Dárcovství samozřejmě zdaleka není pro každého. Existuje celá řada omezení, která mají za cíl vyřadit z programu dárcovství adepty, kteří by ohrožovali sebe (jedinci pod 50 kilo, trpící chudokrevností, astmatem atd.) či ostatní (jedinci s rizikovým chováním, uživatelé tvrdých drog atd.). Pokud uvažujete o darování krve, určitě si přečtěte poučení dárce krve a projděte si dotazník, případně na to téma dejte řeč se svým lékařem. Každopádně se však není čeho bát, ve výsledku to pro vás nebude taková věda, jak to vypadá. A ten pocit, že trocha z vás může někomu zachránit život, ten za to prostě fakt stojí.

Dodatek

Je nutno dodat, že doba covidová potřebu dárců ještě zvyšuje. Dárců je méně, pacientů více a zásoby krve značně omezené. Proto pokud můžete, na odběr jděte. Určitě se podívejte na stránky nejbližšího transfúzního oddělení, třeba já jsem dárcem ve všeobecné fakultní nemocnici. A pokud jste COVID-19 prodělali, určitě prosím zvažte darování krevní plasmy. Vaše plasma bude použita při léčbě pacientů s COVID-19. 

Autoři: David Eremiáš Foto: David Eremiáš
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

19. 04. 2024 0

Setkání v Terminálu 1 Na půl cesty? 11. ročník TEDxPragueYouth hýřil osobními příběhy, průraznými myšlenkami a nevšední atmosférou

Číst více
12. 04. 2024 0

Fejkové Rolexky, džungle mrakodrapů, mix národů. Jaké je na jaře “království ropy” a co se dá v Dubaji stihnout za pouhých 45 hodin?

Číst více
10. 04. 2024 0

Jak na osobní zahrádku luštěnin

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙