Nový fenomén jménem Clubhouse

17. 02. 2021 0 3 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Sociální síť, která se za poslední měsíc nejen v České republice rozjela ve velkém. Přináší možnost vyslechnout a pohovořit si s osobnostmi jako jsou například poslanci Parlamentu ČR Dominik Feri a Markéta Pekarová Adamová, český moderátor a režisér Janek Rubeš, jinak známý díky YouTube kanálu HONEST GUIDE, představitel ONEMANSHOW Kazma Kazmitch, dále Miloš Čermák, Luděk Staněk, Petr Ludwig, Petr Mára, Jan Lukačevič a mnoho dalších.

Platforma, která svou funkčností může připomínat všemi velice oblíbené aplikace využívané
při distanční výuce a pracovních konferencích. Ty aplikace, jež fungují 24/7 na 120 % bez absolutně nulového přetížení, které vám nikdy nezpůsobí automatické zapnutí mikrofonu při sprostém rozčilování se nad momentálně probíranou látkou a které vás nikdy nevyburcují tak, že byste nejraději praštili do stolu a následně chytali svoje zbytky kávy po zemi. Jedná se například o Microsoft Teams, Zoom a další podobné úžasnosti.

Clubhouse se od těchto videokonferenčních aplikací liší primárně tím, že funguje pouze na principu audia, bez kamery. Hlavním posláním této sociální sítě je tedy komunikace s lidmi,
ať už vámi osobně známými, ale především s lidmi, se kterými byste se face to face pravděpodobně v životě nepotkali.

Komunikace v dané skupině probíhá vždy na určité téma, které se může týkat vesměs čehokoliv, co vás napadne. Jedná se o oblasti technologie, zábavy, sportu, zdraví a životního stylu, oblasti psychologie, filosofie a dalších humanitních zaměření, světová problematika v oblastech trhu, ekonomiky, politiky, ale i klimatu a životního prostředí a takhle bych mohla pokračovat až do té doby, než bych zmínila vámi oblíbené či zájem vzbuzující téma. Existují zde i místnosti, kde se pouští ,,focus'' hudba sloužící k lepší soustředěnosti, hudba pro lepší spaní, kde se buď živě zpívá nebo hraje hudba s uklidňujícími tóny, no a nebo můžete narazit na místnost, do které se uživatelé připojí a třeba hodinu vůbec nic neříkají.

Mnoho lidí si tento koncept připodobňuje ke konferenci, kde máte moderátora (v tomto případě určitou známou, ale třeba i ne moc známou osobu či skupinu osob) a vy jakožto posluchač máte tu možnost být vyzván a v rámci debaty se dané osoby na cokoliv zeptat. Tím je vlastně vysvětlen princip této nově vzniklé sociální sítě, ve které se účastníci dělí na dva ostrovy: posluchače a řečníky. Řečníci se baví na dané téma a sdělují své názory a informace posluchačům, kteří se mohou kdykoliv přihlásit o slovo. Jeden z řečníků je následně vyzve a přesune na virtuální pódium.

Další podobnost můžeme hledat u podcastů. Po vstupu do místnosti si aplikaci můžete shodit
a poběží vám na pozadí. Můžete tedy dle libosti na telefonu pracovat a u toho konverzaci poslouchat stejně, jako je tomu u podcastu. Avšak i tak se Clubhouse liší hned v mnoha věcech, a to jest například záznam. U podcastů máte možnost audio stáhnout a pustit si ho kdykoliv chcete, v jaké části chcete, můžete si ho dle své libosti stopnout či pozastavit a pustit třeba někdy jindy. U Clubhousu je ta výhoda/nevýhoda, že se záznam žádný nedělá, komunikuje se v dané chvíli, na dané téma, tázaný člověk neví, kdo se ho začne ptát ani jakou otázku mu bude chtít položit. Proto je komunikace zcela spontánní a dostává se odpovědi ,,teď a tady’’. Respektive záznam se dělá, ale slouží pouze k tomu, když by se kdokoliv z účastníků choval jakkoliv nevhodně či nekorektně (tzn. používal například rasistické narážky, které bohužel nejen v amerických místnostech nebývají neobvyklé), záznam se vyhodnotí a daný jedinec může být na základě ‚,one strike policy‘’ vyhozen.

Jedním z velkých nedostatků této aplikace je fakt, že funguje pouze pro operační systém iOS. Uživatelé využívající Android mají tedy 3 možnosti. Jednou z nich je zapřemýšlet o přechodu
ze zeleného panáčka na nakousnuté jablko, další možností může být vyčkávání, než se vývojáři umoudří a zapracují na aplikaci pro Android, no a nebo tu je poslední varianta, kdy si každý sáhne na své svědomí a zjistí, kolik času denně tráví scrollováním Facebooku, Instagramu, Twitteru, TikToku a jiných sociálních vymožeností, a uvědomí si, že za těch 24 hodin denně by se dalo produktivně fungovat mnohem, MNOHEM lépe.

Pokud však již Apple produkt máte a aplikaci Clubhouse stáhnete, nedá se do ní jen tak dostat. K tomu, aby se člověk mohl účastnit audio meetingů, musí dostat přímo určenou pozvánku na své telefonní číslo. Pokud vás tedy sám nikdo nepozve, musíte požádat kohokoliv ve svém okolí, kdo už v Clubhousu je a svou pozvánku věnuje právě vám. Jestliže byste nikoho takové nenašli u vašich blízkých, zcela jistě se najde někdo cizí, kdo svou pozvánku s radostí prodá. Částku však nečekejte malou. I tak se ale nemusíte bát, aplikace se od Nového roku dostala do povědomí lidí rychlostí blesku, tudíž je v blízké budoucnosti velice pravděpodobné zrušení těchto welcome pozvánek a zpřístupnění Clubhousu široké veřejnosti.

Po stáhnutí aplikace je tedy třeba zadat vaše telefonní číslo, ke kterému byla pozvánka vázaná. Hned na to vám přijde ověřovací kód. Pak už stačí jen zadat své jméno a následně vybrat témata, která vás zajímají a podle kterých se budou vybírat dané místnosti. Hned po registraci uvidíte hlavní stránku a roomky, které můžete začít navštěvovat. Pokud máte v okolí přátele, kteří Clubhouse využívají, hodíte si navzájem ,,follow’’ a můžete chatovat. Samotné místnosti už jsou pak vedené pouze audiem. Jak už bylo výše zmíněno, záznam se neukládá a s tím se neukládají ani jednotlivé místnosti. Proto po opuštění všech členů místnost zaniká a nedá se do ní napojit zpět. I na tomto ,,nedostatku’’ vývojáři pracují, aby zde byla možnost roomky ponechávat. Konverzaci může založit naprosto kdokoliv, včetně vás. Můžete do ní pozvat své kamarády a taktéž se může objevit neznámým lidem na jejich hlavních stránkách, pokud je bude zajímat podobná tematika jako vás. Některým jedincům se může příčit nedostatečná míra anonymity vzhledem k tomu, že kdokoliv vidí vaši aktivitu, jaké lidi sledujete a v jakých místnostech se momentálně nacházíte.

Aplikace Clubhouse vznikla loni v dubnu jako odpověď na distanční činnosti a omezení kvůli onemocnění covid-19. Původně byla aplikace určena pro shromažďování investorů ze Silicon Valley, aby mohli komunikovat i přes restrikce a karanténní opatření. Později se povolil přístup i jiným známým lidem z americké smetánky, až došlo k rozšíření po celém světě. Celý koncept se tak změnil a rozšířil z prvotní finanční tematiky na tematiku libovolnou.
Obecně se koncept jeví jako velice zajímavá komunikační platforma. Člověk zde může zdokonalovat svoje vyjadřovací schopnosti a práci s hlasem. Pro stydlivější jedince je to skvělá forma, jak překročit svoji komfortní zónu bránící běžné komunikaci a vystupování před lidmi. Stejně tak je to příjemná alternativa k podcastům obohacena tím, že i vy jako posluchač máte možnost přispět svým názorem nebo dotazem k dané problematice. 

Rozhodně stojí za to aplikaci stáhnout a vyzkoušet. Pozor však na strávený čas, který v dobře vybrané místnosti letí jako o závod.

Autoři: Andrea Nosková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

06. 03. 2024 0

Jaké možnosti kariéry otevře doktorské studium? Rozkrýváme budoucnost absolventů!

Číst více
04. 03. 2024 0

Hudba, studium, inspirace. Na půl cesty – další ročník konference TEDxPragueYouth

Číst více
29. 02. 2024 0

Rande na přírodno

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙