Odzvonilo soutěži krásy na UK?

27. 11. 2014 7 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Mnozí z vás jistě zaregistrovali kauzu týkající se zrušení Miss Univerzity Karlovy. Zdá se, že posuzování krásy vysokoškolských studentek je pro hodně lidí problémem, který je nutné rychle řešit. A právě na UK, kvůli tomu vznikla iniciativa Za Karlovku bez sexismu.

Tradičně se soutěž odehrávala v klubu Roxy, ovšem na podzim 2013 se něco dělo i před ním. Odpůrci venku rozdávali letáčky a dávali otevřeně najevo, co si o celé akci myslí. Nutno dodat, že protest proběhl v poklidu a nijak nenarušil průběh večera. Nejvíc kritizované byly transparenty, konkrétně ten, kde byla vyobrazena Milada Horáková a u ní napsána jedna z otázek, která byla účastnicím soutěže kladena: „Chodila bys radši s hokejistou nebo fotbalistou?“

Protest před Roxy

Na pár otázek jsme se zeptali jedné ze zakladatelek, Kateřiny Kňapové, která na UK studuje.

iZUN: Co Vás vedlo k založení iniciativy?

Iniciativu jsme založili především jako platformu ke koordinaci dalšího postupu poté, co jsme sepsali otevřený dopis pro vedení univerzity. Už při jeho sepsání jsme plánovali i nějakou menší, kreativně a vesele pojatou protestní akci, která se nakonec také uskutečnila o finálovém večeru Miss UK před klubem Roxy.

iZUN: Proč si myslíte, že je posuzování krásy u vysokoškolských studentek takový problém?

Univerzitní půda je prostředí, kde by studenti i studentky měli být, pokud vůbec posuzováni, tak především na základě znalostí, schopností nebo kreativity myšlení, ne podle toho, jak souměrnou postavu nebo obličej mají. Na univerzitní půdě navíc dochází i ke kritickému zkoumání společnosti, ve které žijeme, a jejích hodnot, a právě jakási dominantní představa o ženské kráse by měla být spíš problematizována, než nekriticky přijímána a propagována.

iZUN: S jakými reakcemi se setkáváte nyní, když jste prosadili zrušení soutěže?

Myslím, že ke zrušení soutěže s názvem Miss UK přispělo víc věcí, nebyla to jen naše zásluha. Myslím, že jsme ale i medializací celé akce poměrně výrazně přispěli k tomu, že se univerzita vůbec začala zabývat tím, jestli je pro ni žádoucí být spojována s akcí typu mainstreamová soutěž krásy. Reakce byly vlastně podobné, jako když jsme před rokem s iniciativou přišli - ozvalo se spoustu lidí, kteří naší snaze fandili, ale samozřejmě i takové hlasy, které na nás útočily s tím, že jsme jen „závistivky“, co krásným holkám nedopřejí, aby mezi sebou mohly soutěžit v miss.

Miss UK 2013

Z těchto slov lze tedy usoudit hned několik věcí. Zrušit soutěž krásy byl sice nápad iniciativy, ale po přečtení jejich otevřeného dopisu se vedení univerzity vyjádřilo také ve prospěch zrušení. Zdá se tedy, že hlavní snahou je oddělit od sebe dva světy, a to sice svět univerzitní a svět kulturní či komerční. Univerzitní půda by podle iniciativy měla být více rovnostářská, neměl by zde být pohled na ženu vymezen jako v médiích, kde se na ni nejvíce nahlíží jako na krásku/ošklivku nebo matku, a také by studenti neměli být děleni na muže a ženy.

A co na zrušení říkají samotní studenti UK?

„Stejně se mi zdálo, že to je taková šaškárna. Na univerzitě se má dívat spíš na vědomosti než na vzhled, ale na druhou stranu ti to dá hodně zkušeností, když se tam přihlásíš.“

„Nedalo by se říct, že s tím zrušením souhlasím. Je to svobodný projev studentů, ale celá ta akce mi přišla trochu divná, i když jsem na ní nikdy nebyl. Nevím, co se tam dělo, ale zase chápu, že je tam jméno Karlovky a ta si může rozhodovat, jestli tam to svoje jméno chce mít nebo ne.“

„Mě to přijde trošku škoda a názor, že je na univerzitě nevhodné, je podle mě přehnaný. Brala jsem to jako zpestření studentského života, jako každou jinou akci a slečny se tam hlásily dobrovolně. Nevím, kde byl tedy problém.“

Tyto názory nám napovídají, že iniciativa má na univerzitě své příznivce i odpůrce. Přísloví „sto lidí, sto chutí“ je myslím výstižné. Pokoušeli jsme se také kontaktovat organizátora soutěže, Tomáše Gavlase, který nám řekl jedinou informaci: „Zatím není nic jasné, vyjádření k dalšímu vývoji vydáme do konce roku.“ Zdá se tedy, že ještě nic není uzavřeno a organizátoři soutěže se pokusí přes všechny odmítavé postoje přeci jen Miss zrealizovat.

Top komentář
27 listopadu, 2014 - 17:50 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

UK je v je na 244. místě na světě v řebříčku VŠ http://www.topuniversities.com/, VŠE je také do 1000 (700 a dále). Je tedy jasné, že si chtějí chránit své dobré jméno i v této oblasti a podobné akce na vysoké školy nepatří. V řadě zemí by to bylo zcela nepřípustné.

A jak vidí problematiku sexismu na vysokých školách lidé z ČZU? Vyzpovídali jsme i jednoho z organizátorů soutěže krásy na ČZU, tedy Miss Agro, bez které si jistě květen už neumíme představit. Pár slov nám řekl doc. Ing. Petr Heřmánek, Ph.D.

iZUN: Na UK vzniklo hnutí "Za Karlovku bez sexismu", které se zasadilo právě o zrušení jejich soutěže krásy. Myslíte, že je opravdu velký problém posuzování krásy u vysokoškolských studentek?

Myslím, že samo sousloví posuzování krásy v sobě skrývá úskalí, na které upozorňují kritici. Studentky si zaslouží spíš respekt a možnost projevit své osobité kouzlo, vlohy, nadání… A ty, které vystoupí při soutěži Miss Agro, jistě i obdiv přítomných – spíš než posuzování. Navíc při diskusi s porotci vím, že neřeší jen posuzování krásy, ale vystupování dívek, „umění promluvit“ a i zájem o obor a univerzitu.

iZUN: Bylo téma sexismu někdy probíráno v souvisloti s Miss Agro?

Nevzpomínám si. Miss Agro se od soutěží, na které se v minulosti snesla vlna kritiky, liší tím, že je pořádána našimi studentskými organizacemi, resp. přímo studenty ČZU. Na vlastní akci se prezentují studentské organizace. A koneckonců při akci jsou předávány ceny studentům za sportovní výkony, které probíhají v areálu univerzity v rámci Sportovních her studentů. Přirozené vztahy mezi organizátory, účastnicemi a dalšími studenty a pedagogy, kteří se vzájemně vídají v kampusu školy, napomáhají tomu, aby se udržel happening ve zdravých mezích. Nicméně tuto otázku byste měli položit samotným organizátorům. Je na místě si ji klást, když se připravují otázky a soutěže pro dívky. Zástupkyně dívek by také měly mít možnost vyjádřit se k modelům, v nichž mají vystoupit na podiu. Samozřejmostí je schválení fotografií určených ke zveřejnění účastnicemi, ale respektující přístup musí být samozřejmý i během líčení a focení.

Jakou reakci by podle Vás vyvolalo zrušení Miss Agro?

Soutěž Miss Agro, vznikla na popud studentů. A v letošním roce to byl již 16. ročník. Proto si myslím, že tato akce má již tradici a pevné místo v kalendáři na ČZU. Dnes tento happening patří k největším studentským akcím v Praze a studenti – byť s pomocí vedení univerzity – organizují. Jistě i díky tomu, že zahrnuje vyhlášení Sportovních her studentů, vystoupení řady hudebních kapel, taneční performance a podobně. Taková akce by na ČZU chyběla.

 Miss Agro 2014

V těchto dnech se ovšem problém miss vysokých škol probírá i jinde, než na Karlovce. Včera, tedy 26. listopadu vyšlo i oficiální vyjádření VŠE k soutěži Miss VŠE. Rektorka této univerzity, Prof. Ing. Hana Machková, CSc., v něm sdělila, že ačkoli v letos roce byla soutěž pod záštitou univerzity, v příštím roce tomu tak již nebude. Došla totiž k závěru, že díky negativním komentářům, které se snesly na soutěž po jejím uskutečnění, poškodila jméno univerzity. Proto je pro rok 2015 oficiálně zakázáno jakoukoli podobnou soutěž označovat značkou VŠE.

A jak se k celé kauze na VŠE postavil mediální partner eXtra.cz? Vyjádření si můžete přečíst zde.

Jak se zdá, naší univerzitě zatím tento problém závažný nepřijde, neboť jsme dosud nezaznamenali žádné náznaky o snaze zrušit Miss Agro. Nezbývá nám, než se zamyslet, zda je to opravdu takový problém. Jak už jsem výše v článku zmínila, myslím, že nikdy se nezavděčíte všem. Soutěže krásy mají své příznivce i odpůrce a to nejen na univerzitních půdách, ale i v republikovém či světovém měřítku. A jaký je Vás názor? Myslíte, že je zrušení soutěže krásy na univerzitě dobrým či špatným krokem?

Autoři: Magdaléna Borková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

09. 05. 2019 0

Seznamte se s Marií Růžičkovou, finalistkou Miss Agro 2019 s číslem deset

Číst více
08. 05. 2019 0

Seznamte se se Sárou Frankenfeldovou, finalistkou Miss Agro 2019 s číslem devět

Číst více
06. 05. 2019 0

Seznamte se s Karolínou Junkovou, finalistkou Miss Agro 2019 s číslem sedm

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 27 listopadu, 2014 - 17:50

UK je v je na 244. místě na světě v řebříčku VŠ http://www.topuniversities.com/, VŠE je také do 1000 (700 a dále). Je tedy jasné, že si chtějí chránit své dobré jméno i v této oblasti a podobné akce na vysoké školy nepatří. V řadě zemí by to bylo zcela nepřípustné.

| 66
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 29 listopadu, 2014 - 10:51

...oddělit od sebe dva světy, a to sice svět univerzitní a svět kulturní...

| 56
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 29 listopadu, 2014 - 11:22

Na univerzitě či vysoké škole se mají studenti vzdělávat. Dále se má na škole dít výzkum. Spolupráce s praxí. Ze státního rozpočtu na to jde hodně peněz a ty někdo musí vydělat (někdy velmi těžce) a odvést v podobě daní. Ostatní na školy nepatří. Jestli Miss je kultura, to si dovolím pochybovat. Ale na školu jakéhokoliv druhu a typu nepatří ani Miss, ani půlení, čtvrcení, pivní ligy, hokejové ligy, atd... Toto vše by se jednak mělo dít zcela mimo školu, absolutně bez podpory školy, bez finančního příspěvku školy atd...ve volném čase studentů a bez jakéhokoliv zásahu do výuky. Školy mají jasný účel a to např. volba Miss vrtící zadkem či nevrtící není. Vůbec se nedivim, že jak na UK, tak na VŠE jim zřejmě došla trpělivost. Mj. kromě financování škol mají ještě studenti slevu na daních, jejich rodiče také, slevu na jízdném, stát za ně platí zdravotní atd..

| 57
Leprikon
Leprikon - 29 listopadu, 2014 - 10:59

Pokud by o podobné soutěže nebyl zájem a pokud by dívky nechtěly být posuzovány, tak by tyto soutěže neexistovaly. Vše je ovšem jinak. Komplikace může být, když organizátoři ve snaze upoutat, sklouznou do laciné zábavy a prvoplánovosti. Miss Agro si drží tradici a pozici hlavně kvůli tomu, že pořadatelé nenechají příliš unášet choutkami obecenstva a soutěž mají pevně v rukách. Snad to tak i zůstane.

| 31
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 01 prosince, 2014 - 15:43

To, že děvčata chtějí být posuzována, je jejich věc. Mají stovky možností, nějaká Miss je na každém kroku. Ale proč má kvůli tomu ztrácet dobré jméno třeba nejstarší univerzita severně od Alp a východně od Paříže, jedna vůbec z nejstarších v Evropě? Čili UK? A další. Při kontaktech pro Erasmus si zahraniční univerzity velmi vybírají, české školy ne zcela snadno získávají kvalitní partnery, a podobné záležitosti mohou být také minusem. Sexismus není všude tak tolerován, jako v ČR. Viz zápisky vpravo ze Švédska.

| 56
AV
AV - 07 prosince, 2014 - 15:34

Vzpomínám si, jak jsem ve Švédsku prezentoval ČZU. Zmínil jsem Miss Agro - ukázal pár fotek a přihlížejícím málem vypadly oči. Při dotazech málem vypadly oči mně - "Kolik svazků má vaše knihovna?" Zeptala se jedna Švédka, která by (alespoň za mě) strčila do kapsy vítězky několika posledních ročníků. Následovaly dotazy na úroveň vzdělání na ČZU... Jen tak pro zajmavost tohle švédské Erasmačky zajímalo víc než cena piva. Nicméně dotyčná dodala, že by do toho (Miss Agro) nikdy nešla. A jak dodali lidé ze studentské unie - při jakémkoliv pokusu tohle uspořádat by dostali organizátoři takovou pokutu, že by ji spláceli ještě po ukončení studia.

| 65
Anonymous
Anonymous - 29 listopadu, 2014 - 15:23

Ten plakát S Mildou Horákovou pobavil :D :D :D

| 25

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙