Sháním, sháníš, sháníme aneb brigády v Praze

09. 05. 2015 4 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Málokterý vysokoškolák se s tím nesetkal. Člověk už nechce nebo nemůže být finančně zcela závislý na své rodině, a tak se snaží zuby nehty sehnat tu nejlepší brigádu. Nebo alespoň nějakou brigádu.

Nejjednodušší cesta je samozřejmě doporučení od známých, ale kolik z nás má takové štěstí, že dostane tuto příležitost. Proto se většina z nás nakonec uchýlí ke stejnému řešení, internetu. Jakmile do Googlu napíšeme, že hledáme práci/brigádu, vyjede nepřeberné množství odkazů a stránek. Tím začíná několikahodinová cesta plná proklikávání, přejíždění, ukládání do záložek a samozřejmě rozesílání svého CV. Ano, životopis máme odeslaný v průměru dvacetkrát, z čehož nám přijdou dvě nebo tři odpovědi. Samozřejmě odmítavé, a pokud už si nás pozvou na pohovor, vyklubou se z nich stejně finanční poradci. Ukažme si tedy pár serverů, se kterými máme dobrou zkušenost, a proto si myslíme, že je dobře, abyste o nich věděli.

V první řadě můžeme určitě jmenovat server jobs.cz. Věřím, že spousta z vás má negativní zkušenost, ale tato stránka má určitě i několik věcí, které jsou užitečné. Výhodou je možnost vyhledání podle hodinové mzdy, protože, přiznejme si, dnes už by nikdo z nás za padesát korun na hodinu pracovat nechtěl. Takže si pohodlně nastavíte minimální mzdu a pak vám nezbývá než doufat, že inzerát nelže. To už ovšem server ohlídat neumí. Další užitečností je takzvaný hlídací agent. Princip je jednoduchý, nastavíte si několik kritérií, která by měla nabídka splňovat, a pokud se na serveru objeví vyhovující inzerát, přijde vám odkaz na mail, takže už nemusíte nic hlídat.

jobs.cz

Dalším velmi známou stránkou je prace.cz. Na první pohled je stránka velmi porovnatelná právě se serverem jobs.cz. Možnost nechat si zasílat pracovní nabídky na e-mail je zde taky, takže v tom žádný velký rozdíl nenajdeme. Pokud se na tomto serveru zaregistrujeme, získáme pár výhod oproti neregistrovaným uživatelům, například je možné přímo na stránce si vytvořit strukturovaný životopis. Nicméně musím říct, že po vyzkoušení této funkce jsem musela konstatovat, že je daleko rychlejší a jednodušší vytvořit životopis v textovém dokumentu, jak jsme na to všichni zvyklí.

prace.cz

Ráda bych také zmínila server fajn-brigady.cz. Tento server jsem používala už od let na střední škole, neboť se zde často objevují nabídky právě pro studenty, kteří ještě nedosáhli plnoletosti. Hned po prvním rozkliknutí stránky se objeví nabídka zasílání nejnovějších nabídek přímo na e-mail, což je vcelku příjemné, člověk to nemusí nikde hledat. Jinak se dá říct, že se tato stránka moc neliší od těch, které jsem zmínila výše. Stejně tak už není nutné se pozastavovat u stránky jenprace.cz, která je velmi podobná právě fajn brigádám.

Samozřejmě se v dnešní době nabízí i možnost hledat brigádu či přivýdělek přes sociální sítě. Přímo na Facebooku jsou stránky i skupiny, kam lidé dávají nabídky brigád a pracovních míst. Některé se chytily dobře, některé se neujaly naopak vůbec a zůstaly zapomenuté s malým množstvím členů. Existuje zde stránka, která má lehce přes půl milionů fanoušků a nutno dodat, že nabídky sdílejí s velkou četností. Nicméně já si myslím, že je lepší a jednodušší projít si internetové stránky než tyto na sociálních sítích, protože se na nich stejně objevují odkazy na výše zmiňované stránky a z mého pohledu jde spíše o reklamu.

Sociální sítě

Top komentář
09 května, 2015 - 20:20 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Víc než stránkám na brigády bych věřil LinkedInu a stránkám jednotlivých společností (většina významnějších tam je). Co se týče peněz, zajímavá a podle mě pravdivá je teorie říkající, že by student měl nejdřív pro firmu po dohodnotou dobu pracovat zadarmo (často je úplně bez praxe ale třeba je nadšený pro daný obor). Společnost si ho odzkouší, a když se člověk osvědčí, může pak získat práci na delší dobu a třeba i na vyšší pozici. Jinak je to pořád ten stejný začarovaný kruh - nemáš praxi, nezaměstnáme Tě. Dokud se nenajde ten jeden dobrák, který tu první praxi někomu dá. Hodně štěstí všem.

A v neposlední řadě je tu několik nových projektů, které nejsou tolik známé. Jedním z nich je studentkyna.cz. Jde o projekt mladých lidí, také z řad ČZU, kteří se rozhodli, že pomohou jak sobě, tak i studentkám, které shánějí přivýdělek či dlouhodobou brigádu. Server vám nabízí možnost chodit uklízet, hlídat děti nebo chodit někomu vypomáhat třeba s administrativou. Systém je jednoduchý, zaregistrujete se a váš profil si potom vybírají jednotlivé firmy. Na podobném principu fungují i servery s nabídkou doučování, za ty bych ráda zmínila doucovanipraha.cz, který máme osvědčený, že funguje. Opět se jednoduše zaregistrujete, navolíte své možnosti, co můžete doučovat a pak už vám jen chodí nabídky ke spolupráci.

studentkyna.cz

Sehnat dobrou brigádu je v dnešní době velký problém. Ať už jsou servery funkční sebevíc, ve výsledku stejně záleží na pravdivosti inzerátu a ochotě odpovědět na naše CV. Z vlastní zkušenosti vím, že shánění je běh na dlouhou trať. Nicméně nám nezbývá nic jiného než to zkoušet. Pokud vytrváme, máme velkou šanci dosáhnout cíle.

A jaké jsou vaše zkušenosti se sháněním brigád? Věříte uvedeným serverům nebo nám doporučíte nějaké jiné?

Autoři: Magdaléna Borková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

13. 03. 2020 2

Sedm typů kavárenských povalečů

Číst více
20. 02. 2019 0

Přijď na Veletrh pracovních příležitostí 2019 a získej JOB, lepší jak Steve Jobs

Číst více
21. 01. 2019 0

Work & Travel USA. Pracovat a cestovat po Americe? Jde to!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Adam
Adam - 09 května, 2015 - 20:20

Víc než stránkám na brigády bych věřil LinkedInu a stránkám jednotlivých společností (většina významnějších tam je). Co se týče peněz, zajímavá a podle mě pravdivá je teorie říkající, že by student měl nejdřív pro firmu po dohodnotou dobu pracovat zadarmo (často je úplně bez praxe ale třeba je nadšený pro daný obor). Společnost si ho odzkouší, a když se člověk osvědčí, může pak získat práci na delší dobu a třeba i na vyšší pozici. Jinak je to pořád ten stejný začarovaný kruh - nemáš praxi, nezaměstnáme Tě. Dokud se nenajde ten jeden dobrák, který tu první praxi někomu dá. Hodně štěstí všem.

| 147
Adam
Adam - 09 května, 2015 - 21:22

+ tohle je docela zajímavé: portál pro práci a brigády za hranicemi: http://www.europelanguagejobs.com/

| 50
nová zombie z UTSS
nová zombie z UTSS - 12 října, 2015 - 18:51

Jestli myslíš zadarmo = neplacená stáž, dobrovolničení (obojí ale smluvně upravené), tak ok - je to cesta. Sice ne pro každého, ale lepší nějaká praxe v administrativě, než žádná nebo v profesích, na které není třeba odborná kvalifikace (např. pokladní v supermarketu, uklízečka, operátor call centra, prodavač-doplňovač). Nejlepší je budovat si síť kontaktů - člověku může leckdy i známost s hlavou Asociace kolovrátkářů nebo Svazu zahrádkářů nečekaně zvrátit profesní život k lepšímu :) (či alespoň vyřeší hledání levného podnájmu v centru Prahy) Vezměme útokem studentské organizace, neplacené stáže, dobrovolnictví, kulturní akce atp. místo surfování po hlubinách internetu, hraní si na mobilech (myslím i vás, "jablíčkáři")... Další možností je ze svého soukromého maratonu ublíbených filmů/seriálů udělat veřejnou akci pro stejně potrefené jedince - fanoušků Star Treku, Doctor Who, Star Wars, Naruto, ... se mezi námi vyskytuje víc než dost, kontakty se tedy budou navazovat jedna báseň i se studenty na výměně:D Lovu zdar! :)

| 56
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 10 května, 2015 - 10:00

PEF nedávno spustila nový portál jobs.pef.czu.cz

| 46

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙