Všechno nejlepší, republiko!

29. 10. 2018 0 2 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Naši krásnou vlast dnešním dnem velebí 100leté jubileum, jelikož právě před touto dobou se osamostatnila od rakousko-uherské monarchie. Pro drtivou většinu národa to dnes představuje velkou událost, kterou po celé zemi doprovází náležité oslavy. A aby ne. Během těch dlouhých let zažil náš mladý stát mnoho krušných chvil, které jen díky odvaze mnoha lidí přežil. Co Česku do dalších let přejí dotázaní studenti ČZU?

S blížícím se termínem tohoto slavného výročí bylo velice dobrým nápadem udělat si v rámci časových možností výlet a například se jen projít po různých zapadlých městečkách a vískách. Velké množství lidí totiž nevzalo oslavy výročí na lehkou váhu a zkrášlilo své domy, byty, chaty či chalupy výzdobou v národních barvách. Ve velké míře to byly právě české vlajky, které většinou známe jen jako ozdobu automobilů, když se hraje důležitý turnaj ve fotbale nebo v hokeji. V těchto dnech však byly vlajky vidět ve velké míře i na těch nejobyčejnějších domech. A to je stav, který naplní radostí srdce každého Čecha.
 
Veselí, které dnes 28. 10. 2018 spojené s výročím vzniku samostatného československého státu propuklo, nebralo mezí. Po celé České republice se lidé zdobili státními symboly, konala se celá řada připomínkových akcí, koncertů a výstav. Československo by nikdy nevzniklo bez svých legií, které za něj za první světové války bojovaly. I proto byla v Praze jedním z vrcholů oslav slavnostní vojenská přehlídka s účastí složek integrovaného záchranného systému. Přehlídka se konala od 14:00 na Evropské třídě a byla největší v historii České republiky. Účastnilo se jí okolo 3500 vojáků včetně aktivních záloh, hasičů, policistů a celníků. K tomu navíc hlavní silnici rozdunilo celkem 236 kusů techniky. Celé přehlídce přihlížely tisíce diváků a atmosféra mezi nimi byla i v deštivém počasí naprosto úžasná! Pomyslnou třešničku na dortu představoval průlet třech bojových vrtulníků Mi-24, které ze svých křidélek v pravý okamžik vypustily státní trikolóru. Záznam slavnostní vojenské přehlídky naleznete zde. Po ukončení přehlídky následoval v přilehlých ulicích bohatý doprovodný program.

Studenti měli vždy v našich dějinách nezastupitelnou roli. I proto se jich slavností v Praze účastnila celá řada, kterým není historie a budoucnost naší země lhostejná a kteří se rozhodli svou uvědomělost a pokoru veřejně vyjádřit. Požádali jsme i několik studentů ČZU, aby nám sdělili, co by své zemi popřáli k těmto krásným 100. narozeninám: 


Do dalších let České republice přeji, aby...


... měla hlavně hodně štěstí a občané byli zdrávi...
... nám ji žádný nepřítel nepřevrátil vzhůru nohama, jako tomu bylo v minulosti...
 ... i nadále byla hrdým, suverénním státem, který bude mít světu co nabídnout. Například zodpovědné, poctivé, pracovité občany, kteří ji doma i v zahraničí budou dělat čest...
... do dalších století chrlila mnoho inteligentních lidí podílejících se na jejím řízení, schopné reprezentanty na poli vědeckém, sportovním, uměleckém a všech ostatních a zejména občany, kteří budou volit rozumem i srdcem a budou se pyšnit nejen odvedenou prací, ale i svým původem...
... byla i nadále svobodná a hájila odvěkou pozici bijícího srdce Evropy...
... byla důstojným partnerem, který má sílu, kterému se dá věřit a který se nebude před nikým a ničím ohýbat...


Drahá republiko, i naše redakce se zbožně připojuje k přáním a oslavám. I když máš v očích mnoha třeba řadu neduhů, tak jedno je podstatné. Jsi naše! Nedáme tě a budeme tě s láskou opečovávat tak, abychom tě následujícím generacím předali vždy ve stavu, který bude o mnoho lepší než ten, ve kterém jsme tě dostali. Všechno nejlepší!  

Autoři: Aleš Kotrbatý Foto: Aleš Hlaváček
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙