SLOVO ŠÉFREDAKTORA: O komentářích a kritice

Úvodní fotka
Vážení čtenáři, poslední dobou se nám začal stále častěji vyskytovat jistý jev, a tím jsou kritické a občas i zcestné komentáře. Rozhodl jsem se tedy vnést k tomuto tématu trochu vlastního názoru.

Za dobu, co jsem v iZUNu, prošly komentáře na našem webu určitou proměnou. Když jsem začínal, měli jsme několik stálých přispěvatelů jako byl např. Lesák Josef a jeho kritické komentáře, které vzbudily vždy velkou debatu a velmi často byly také politicky zaměřené. Někdy před rokem a půl se z ničeho nic objevil Vlasta Rys, který vlastnil na univerzitě a v jejím okolí několik podniků a v minulém roce provozoval i Klub C. Jistě si mnozí z vás vzpomenou na dlouhé debaty, kde vystupoval pouze pan Rys, jelikož se za něj spousta lidí vydávalo. Zde jen ukázka jedné z debat: http://www.izun.eu/univerzita/s-eurem-ztracen-v-kampusu

Na iZUN.eu vystupujete jako Anonymní zemědělec, nebo si jméno můžete libovolně přepsat (například jako Vlasta Rys). Vzhledem k tomu, že jsou příspěvky na našem webu víceméně anonymní, tak se často stává, že člověk napíše, co si myslí, i když by to pod svou vlastní identitou neudělal. Je potřeba se zamyslet: proč?

Jednou možností je, že si člověk za svým názorem plně nestojí a nechce být s tímto příspěvkem spojován. Za normálních okolností by toto osobně autorovi článku nebo komukoliv jinému neřekl. Druhou možností je, že tyto příspěvky píší lidé, kteří všechno ví, všechno znají a samozřejmě by všechno udělali mnohem lépe.

Budiž, každý má právo na svůj názor a na věcnou kritiku, ale pokud chcete, aby Vás bral někdo vážně, tak se, prosím, podepište, protože anonymní názor, i když je sebevíce věcný a konkrétní, nemá takovou váhu jako komentář, za který se daná osoba nestydí a ještě se pod něj podepíše.

Nemluvím o událostech posledních měsíců, ale o celé době, po kterou v iZUNu působím. Pod články se objevují komentáře jako ,,Píšete hovna, s iZUNem to jde z kopce...‘‘ atd.  Kdy byl tedy iZUN na absolutním vrcholu, když rok co rok čtu, že to s ním jde z kopce? Čím se zavděčit všem čtenářům, aby nepsali nic o špatné kvalitě článků? Vždyť každý hledá v našich článcích něco jiného, tak proč mají tito lidé nutkání komentovat článek, který není zrovna podle jejich představ? Každoročně se sestava redaktorů a celé redakce mění a tím se mění i styl psaní jednotlivých článků. Tady vidím asi ten problém, že náš dlouholetý čtenář vidí změny u článků, které se mu nemusí tolik líbit.

Top komentář
31 ledna, 2017 - 18:39 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Odešel jsem z areálu a vy si mě stále berete do huby!

Závěrem je nutno podotknout, že kritice se nikdy neubráníme, ale je potřeba, aby byla konstruktivní a věcná, aby se z ní autor článku mohl poučit a příště článek napsat lépe. Jsme přece jenom studenti a nejsme dokonalí, tak na to prosím berte ohled. :-)

Autoři: Šimon Vlásenko Foto: Filip Soukup
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 10. 2017 1

Úvodní slovo šéfredaktora pro Akademický rok 2017/2018

Číst více
24. 02. 2017 0

Skočte „na jedno“ s redaktorem!

Číst více
06. 12. 2016 14

Menza útočí. Braňme se před amarouny!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Vlastimil Rys
Vlastimil Rys - 31 ledna, 2017 - 18:39

Odešel jsem z areálu a vy si mě stále berete do huby!

| 102
Vlastimil Rys
Vlastimil Rys - 31 ledna, 2017 - 19:48

Co to plácáš ty opičáku? Jaký odešel? Teď budeme zavádět Eura!

| 38
Paní Rysová
Paní Rysová - 31 ledna, 2017 - 23:31

Vlastimile už zase děláš problémy!?

| 38
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 31 ledna, 2017 - 19:56

Ubrečená sračka

| 56
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 31 ledna, 2017 - 20:01

Mozna by bylo taky dobry nepsat takovy hovna jako to ze hladina v neodtykajicim pisoaru v budove menzy dosahla 1cm, to totiz neni hodny vysoskolaka vy chytraci, tak se zamyslete a tenhle vyplod ani nekomentuju, jak dite

| 66
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 31 ledna, 2017 - 20:05

Já začla číst iZun ještě dřív, než jsem nastoupila do prváku na ČZU (4 roky zpět) a z té doby si pamatuji články, které byly jednak z prostředí školy, ale co víc - zdály se povedené a vtipné i člověku, kterému pojmy jako "Céčko","Agro" apod. zatím nic neříkaly (Vybavuju si např. rozhovor s Pásovcem a ten moment, kdy jsem ho v menze jako nováček poprvé také potkala :D). Nemůžu kritizovat, protože vlastně sama nevím, kde je chyba a čím ji napravit. Ale iZun už opravdu sklouzává k článkům, které ztrácí originalitu, jsou plné rádoby "senzací". Skoro jako by autoři neznali cílového čtenáře, pro kterého píšou ... Každopádně je iZun skvělý projekt a fandím mu. Jen je načase zvednout laťku.

| 43
SV
SV - 01 února, 2017 - 11:02

Děkuju za názor. Určitě se nad tím zamyslím a pokusím se to zlepšit.

| 32
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 31 ledna, 2017 - 20:59

Stěžovat si na to,že lidé píšou nesmyslnou kritiku,která není konstruktivní není úplne na místě. Pokud se ti Simone nelíbí názory,ze ty články jsou sracka,tak tu sracku přestaňte vydávat a možná se u normálních článku dockate vytoužené vecne kritiky a myslím si,že i pochvaly. Do té doby budou články označovány jako žumpa,sracka atd ,protože popsat to jinými slovy je nemožné.

| 51
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 31 ledna, 2017 - 21:39

"…člověk napíše, co si myslí, i když by to pod svou vlastní identitou neudělal. Je potřeba se zamyslet: proč?" Protože může. Pokud vám to vadí, zrušte anonymní diskusi. Nebudete první, kdo to udělal. "Čím se zavděčit všem čtenářům, aby nepsali nic o špatné kvalitě článků?" Možná by pomohlo omezit produkci článků špatné kvality. Věcné chyby vadí i ve vážně/nevážně myšleném článku v Hnůj artu, natož když radíte studentům, jak se vyvarovat plagiátorství v bakalářce, a sami tam seknete plagiát typu Ctrl-C+V z jiného webu. "…kritice se nikdy neubráníme, ale je potřeba, aby byla konstruktivní a věcná, aby se z ní autor článku mohl poučit a příště článek napsat lépe." Tomu se těžko věří, když v reakci na upozornění na plagiát (sice sarkastický, ale věcný, s uvedením odkazu na zdroj a bez použití vulgarismů): 1) Na upozornění nereagujete v diskusi 2) Příspěvek s upozorněním smažete z webu 3) Pasáž v článku diletantsky upravíte…nebo se vám text "bibliografienekoresponduje s citacemi v textu - tomu se vyvarujete, jestliže používáte vychytávku z minulého článku o bakalářkách, kdy použijete jako pomůcku doplěk do Word citacepo." jako líbí?

| 29
SV
SV - 01 února, 2017 - 11:19

Můžeš mi poslat sem nebo na mail kterých článků se to přesně týká? Díky :)

| 45
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 01 února, 2017 - 22:12

Jo, jasně. Váš článek (doslovně převzatá byla ta tabulka na konci, už je kreativně předělaná): http://www.izun.eu/univerzita/jak-se-chopit-psani-aneb-bakalarka-no-problem Originál - podklad pro Black list (str. 19): http://cvut.mapovyportal.cz/Met_Vyzk_2013_03.pdf Citace by slušela i současné verzi, inspirace je tam zřejmá (struktura, některé specifické nezměněné formulace), ale budiž, je to článek na webu, nikoliv odborný text. Horší je kontext - kdyby se někdo inspiroval a udělal to takhle v bakalářce, může mít problém.

| 41
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 02 února, 2017 - 06:10

S citacemi ani s češtinou si redakce fakt vrásky nedělá. Asi nevědí, že existuje nějaký autorský zákon a Pravidla českého pravopisu. Je to docela otřes. např. https://www.jaknainternet.cz/page/1771/autorsky-zakon-na-internetu/

| 39
SV
SV - 02 února, 2017 - 10:00

Na co momentálně přesně narážíš? Co se týče fotek, tak používáme vlastní tvorbu nebo používáme fotobanky. Co se týče videí, tak používáme hudbu, která je dostupná zdarma.

| 40
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 01 února, 2017 - 00:09

Já izun četl rád, už jsem na ČZU dost dlouho. Dřív byly články užitečné a aktuální, dnes úplně o hovne resp. o pisoarech a erekci u zkoušek... Hnůj

| 38
Marketa
Marketa - 01 února, 2017 - 07:17

Když Vy čtenáři hodnotíte IZUN a jejich články špatně, tak bych Vám přála aby jste šli sami do novin (jakýchkoliv) a zkusili psát takové články které by zaujaly všechny čtenáře a nepsali kritiku a když už tak s podpisem. Ano možná některé články zde nejsou věčné a užitečné jenže jsou na odlehčení. Tak to beru já.

| 47
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 01 února, 2017 - 18:42

Tak jestli s kvalitou clanku je spokojenej i sefredaktor, tak to teda potes pr*el. Cte je vubec vsechny pred vydanim?

| 49
sas
sas - 01 února, 2017 - 19:10

Projela jsem poslední články izunu a tady je moje hodnocení. Líbil se mi rozhovor s panem Havlíčkem, otázky super, dozvěděla jsem se o něm víc než z TV. Když pominu známé osobnosti, fajn námět byl Dress code u zkoušek a tim to asi zakončim. Naopak už mě fakt se..štvou články o tom, jaký hnusy se vaří v menze. Nikdo nás nenutí tam chodit. Myslim, že vždy se tam dá vybrat něco kloudnýho, a pokud ne, jsme dospělý lidi, měli bychom se umět o sebe postarat, tzn. uvařit si/najít si jinou menzu atd. Článek Úchylové ve 107 - to jsem nepochopila proč úchylové, když z toho nakonec vylezli ignoranti, pardon. Článek o pisoárech byl trošku mimo. Jen taková otázka na závěr, musíte přidávat články za každou cenu? Možná by bylo leší mít nižší počet, zato kvalitnějších, kterým by se muselověnovat více času. :)

| 51
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 01 února, 2017 - 20:35

Souhlasim, venujte se vice kvalite nez kvantite.

| 43
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 01 února, 2017 - 20:58

Fakt je to horsi a horsi, vymente sefredaktora rovnou!

| 46
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 01 února, 2017 - 21:19

Tak aspoň, že se šéfredaktor taky vyjádřil. Určitě je na tom článku dost pravdy, ale je taky potřeba říct, že na spoustě komentářů něco je. Zkuste se více zamyslet co vydávat. Jinak bych současný stav izunu zhodnotil asi takhle.. Akce co děláte jsou super, ale u článků už to lehce pokulhává. Fandím vám. Jinak komentář vyměnte šéfredaktora mi přijde lehce mimo. Jestli se nepletu, tak šéfredaktor má na starost celej izun a editor zase jenom články. Je to tak?

| 44
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 01 února, 2017 - 21:43

Takze cekame na reakci editora? A sefredaktor za nekvalitu clanku neodpovida?

| 33
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 02 února, 2017 - 01:43

Sefredaktor jak vidim vzdy na komentar neodpovida. Njn at zijou mrdky!

| 39
Bohumil N.
Bohumil N. - 02 února, 2017 - 06:40

V komentářích se vždy najde tolik chytráků kterých nadává až mě to vždy donutí položit si otázku. Kolik z těch co tu věčně remcá se pokusilo přihlásit do týmu izunu? Kolik z nich se pokusilo něco změnit? Moc asi ne. Bohužel toto je trošku o lidské povaze, že umí jen kritizovat a nic budovat. Bylo by dobré si uvědomit, že ti co za izunem stojí z toho v podstatě nic nemají a že se na to mohou z rázu vykašlat. A ať je kvalita nebo témata článků jakákoli, tak by na škole tato organizace citelně chyběla. Však si uvědomte kolik dalších projektu má izun na starosti. A nemyslíte si že za kvalitu článků si mohou trochu i čtenáři? Ve chvíli kdy autorova odměna jsou komentáře pod článkem, se píše velmi špatně něco nového a zábavného s vidinou (mnohdy dost mimo mísu) velkého množství negativních a demotivujících komentářů ať člověk napíše cokoli a sebe lépe. Odhaduju že se tu do mne pár chytráků opře. Nicméně ačkoli s psaním článků pro izun nemám nic společného, tak nápor takovéhle anonymní kritiky znám i když jí nemám tolim. A rozhodně to nic příjemného není.

| 43
MH
MH - 02 února, 2017 - 15:22

Hezky řečeno! Pod to se podepíšu :)

| 31
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 02 února, 2017 - 16:33

On je k tomu ale nikdo nenutí toto a takhle dělat a dneska dělají spíše škole ostudu. Organizace je podporována vedením ČZU a předcházející šéfredaktoři se obvykle někde kolem školy nakonec uchytili. Konec konců současný šéf se přece může optat těch před tím, co a jak dělali, rozhodně takhle otřesnou úroveň články neměly.

| 39
SV
SV - 02 února, 2017 - 17:31

Tak do toho vneseme trošku pravdy. iZUN je nezávislá organizace a od školy až na prostory redakce nemáme vůbec nic. Ani jeden z předchozích šéfredaktorů se neuchytil kolem školy. Všichni do jednoho pracují někde úplně jinde. ;)

| 46
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 05 března, 2017 - 13:41

A těch 70 tis. za pořadání MA2017 neberete jako podporu? https://smlouvy.gov.cz/smlouva/1354890

| 46
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 07 března, 2017 - 21:44

Díky za info, velmi zajímavé čtení :-)))))

| 33
udivený
udivený - 21 března, 2017 - 11:06

Takže veřejná škola si za naše daně najímá nějaké organizace (nezávislé :-))) na pořádání takových akcí. To teda koukám. Škola má kvalitně !!! vzdělávat, dělat kvalitní !!! vědu a ne pořádat volby miss nebo koncerty. Jiné školy se od nějaké volby miss raději distancují. Moc se mi nechce na podobné věci daně odvádět. Zajímalo by mne, zda ČZU na organizátora udělalo nějaké výběrko. Zajímavé, jak nezávislý šéfredaktor raději mlčí.

| 43
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 února, 2017 - 09:07

Já se nepřestávám divit. Ano, některé články jsou mimo, zaslouží kritiku, nebo lépe, neměly by se vydávat. Ale proboha, jak někdo dokáže soustavě psát pod články komentáře typu "ať žijou mrdky", nebo "tak to potěš prdel"? Obhajujete se tu tím, že články nejsou hodny vysokoškoláků. Tohle vyjadřování je? iZUN má evidentně trošku krizi, co se tvorby týče, ale myslim, že by to chtělo trošku pozitivní motivace oproti kritice. Takže za mě, čtu vás a ráda, pracujte na sobě, uberte nesmyslných článků a zamakejte na tom!

| 37
JKMČ
JKMČ - 15 února, 2017 - 21:32

Buďme upřímní, ta tvůrčí krize je větších rozměrů. Pokud si vezmou na 2-3 týdny zdejší redaktoři dovolenou od psaní článků, nezblázní se to - odpočinou si a třeba se jim zase vrátí jejich múzy, nebo objeví jiné. Lepší je dvakrát třikrát do měsíce kvalitní článek, než chrlit co chvíli výtvory, které by buď ještě potřebovaly pobýt v poznámkovém bloku nebo se téma na kvalitní článek nehodí, ale autor na něm trvá, napsat básničku, písničku, vytvořit klip (např. satirická balada o menze, pisoárový sonet). Viz klip "Hory masa", který kdysi zveřejnila tvlesak na YT. Kača z FLD

| 44
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 února, 2017 - 14:00

Takový zlý...nepěkná věc.

| 27
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 30 srpna, 2017 - 23:28

S izunem to jde z kopce

| 12

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙