Byl tu festival. Jako víno!

04. 12. 2018 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Tradiční Festival vína, dříve známého jako wineparty, nám zpříjemnil večerní hodiny ve středu 28. 11. v prostorách menzy ČZU. Jako vždy nechyběla kvalitní hudba, občerstvení a samo sebou šedesát vzorků vynikajícího vína!

Začátek akce byl psaný na 19:00, ale už pár minut před touto hodinou se spodní prostory menzy celkem pěkně zaplnily. Už tady se dalo předpokládat, že půjde o úspěšnou akci. Kdo by také neměl rád víno, že ano. 

U vstupu jste po zkontrolování lístku byli opáskovaní a každý návštěvník obdržel degustační list s programem a malý "koštovníček". V degustačním listu jste mohli nalézt základní informace o degustovaných vínech, program večera, ceník občerstvení a systém degustace. To ale pro mě nebylo tak důležité, jako koštovníček. Na něm jste měli 15 bodů a mohli jste si degustovat dle libosti. Každé víno mělo svůj počet bodů, většina byla za 3 body, u lepších vzorků už Vám odškrtli 4 body. 

Kým ale zmítaly větší chutě a nestačil mu základní koštovníček, nemusel vůbec zoufat. Bylo možné si dokoupit kartičku s bodíky, která nebyla ani moc drahá. 12 bodů (to jsou 4 vzorky tříbodových vín!) za 50 Kč, to se nedá odmítnout. 

Ještě bylo třeba si vyzvednout degustační skleničku za vratnou zálohu 50 Kč a nic Vám nebránilo v degustování. V menze byly takticky rozmístěné 4 bary - A, B, C, D, ale i přes takovéhle množství barů, se čekaly pěkné fronty, protože lidí bylo vážně jako smetí. Ale díky svižné obsluze Asociace studentů vše krásně odsýpalo a nic nebránilo v poklidném pokračování koštu. K poslechu i tanci hrála cimbálová hudební kapela v tradičních krojích, která nejenomže rozpumpovávala hudební srdíčka přítomných dam a pánů, nýbrž i velice zdařile podporovala chuť k nasávání všudy přítomných vzorků vín. 

O vyšší úrovni této akce vypovídala i přítomnost řady vyučujících a vedení z většiny fakult. V průběhu večera tak docházelo k příjemnému prolínání jednotlivých složek akademické obce do kompaktního celku, který se nikterak neomezoval, ba naopak se náramně celý večer společně bavil. 

Kdo dostal chuť si zaplácnout žaludek něčím jiným než vínem, mohl si koupit něco na zub. Škála byla uspokojivá, v nabídce byly brambůrky, tyčinky a parádní obložené talíře. Samozřejmě že i nealko bylo k sehnání. 

Takže díky výše zmíněným skutečnostem se ne zrovna úplně útulné prostory menzy úspěšně proměnily minimálně atmosférou v zaběhlý moravský vinný sklípek. I když samozřejmě zde byly naopak od Moravy Pražákům podávány jen kvalitní moky. 

Po celém večeru degustování byl čas vybrat nejlepší víno. O hlasování se zasloužili všichni návštěvníci, neboť z druhé strany koštovníčku byla hlasovací karta, kam jste mohli postupně seřadit 3 vzorky vína, která vám chutnala nejvíce. Hlasování proběhlo někdy po 10. hodině večerní.

Mě, jakožto milovníka suchých bílých vín, překvapilo, že všechny výherní vzorky byly doslova sladké jako cecek. O první místo se přihlásila Pusinka Cuvée, bílé sladké víno z Vinařství Tesařík. Druhé místo obsadila Pálava z Vinařství Košut a třetí místo obdržela taktéž Pálava, z Vinařství Blatel. Vysvětluju si to jedině tím, že převážná většina účastníků byly právě ženy, které Pálavu a podobná vína zbožňují. 

Po 11. hodině večerní byla možnost koupě nejoblíbenějších vín. Veškerá tříbodová vína jste mohli pořídit za 170 Kč, čtyřbodová za 190 Kč.  Konec akce se neodvratně blížil, jelikož byl nahlášen na půlnoc, a tak se osazenstvo menzy pomalu odebíralo do svých teplých domovů. A já s nimi, vyčerpaný, ale nadmíru spokojený. 

Co dodat k závěru? Celým večerem a sálem se šířila spokojenost podobná, o které zpívají Chinaski v písničce Víno. Takže kdo je milovníkem vína a rád se baví, akce je pro něj jako šitá na míru. Naše redakce zde rozhodně nebude chybět ani příští rok!

Vínu zdar!

Autoři: Martin Liška Foto: Natálie Javůrková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

31. 10. 2019 0

9. ročník Life Sciences Film Festivalu

Číst více
15. 05. 2019 0

Nová Miss Agro 2019 zvolena! Jak probíhal legendární festival plný pití, hudby a dobré zábavy?

Číst více
09. 05. 2019 0

Seznamte se s Marií Růžičkovou, finalistkou Miss Agro 2019 s číslem deset

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙