Co máme my a jiní ne: Botanická zahrada

15. 06. 2010 1 0 Univerzita Zpět na Úvod
Drazí zemědělci a zemědělkyně, v dalším díle našeho internetového seriálu Vám přinášíme reportáž z botanické zahrady, kterou míjíte po pravé straně vždy když jdete na lesárnu. Z venku však vidíte jen nepatrný zlomek toho, co se ukrývá pod skleněnými tabulkami a fóliemi v tomto areálu.

Celý areál skleníků se dělí na dvě části. Jedna část je Fakulty agrobiologie potravinářských a přírodních zdrojů, která využívá demonstrační skleníky a druhá část, ve které jsme byli je botanická zahrada, jenž je pod správou Institutu tropů a subtropů.

Botanick_zahrada_02

Skleníky ITS byly původně založeny z důvodů výuky zahraničních studentů. Tak tomu bylo až do přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy množství českých studentů převládlo a je tomu tak do teď. Každý „zemědělec“, který se odhodlal ke studiu ITS minimálně jednou zabořil své ruce do hlíny a splnil si zde povinnou praxi. Do skleníků ITS chodí studovat všichni studenti zabývající se systematickou botanikou z FAPPZ.

Botanick_zahrada_01

Botanická zahrada, tvořící část celého „skleníkoviště“, je zde zakořeněna několika specializovanými skelníky. Tropickým skleníkem, ve kterém se pěstují manga, banánovníky, skořicovníky, vanilka, jedlé mučenky a mnoho dalších. Subtropickým skleníkem, kde rostou hlavně citrusy, čajovníky,fíkovníky, granátová jablka aj. Stolovým, nebo-li pracovním skleníkem, ve kterém jsou rozpracované vědecké práce a projekty, pěstují se zde sbírkové rostliny, které potřebují speciální péči a probíhá zde výzkum. Pro již zmíněné studenty praktikanty slouží skleníky polopracovní, které se zabývají již zmíněnou činností.

Citrus_grandis-_Pomelo

Při průchodu tropickým skleníkem jsme upozorněni, ať dáváme pozor kam šlapeme, neboť skleník je domovem několika desítek želv nádherných Trachemys skripta elegans, které v tropickém jezírku nalezly nový domov, poté co se o ně jejich majitelé nemohli starat.

Tato botanická zahrada ve svém nitru skrývá vzácný a výjimečný unikát, kterým se může naše univerzita pyšnit před celou republikou. Vlastní nejrozsáhlejší sbírku užitkových rostlin z oblasti tropů a subtropů. Pod názvem užitkové rostliny se skrývají citrusové rostliny, manga, avokáda a mnoho dalších vzácných rostlin, které jsou využívány jako rostliny ovocné, technické a zeleniny i jako rostliny s léčebnými a harmonizujícími účinky. Unikátem je rovněž fakt, že zmíněné rostliny, jejichž péče je velice složitá, u nás běžně plodí, což není rozhodně samozřejmostí, spíše naopak. Botanická zahrada je často představována oficiálním návštěvám a delegacím, ať už z našeho kraje, nebo ze zahraničí. Škola se vždy tímto unikátem pochlubí. Přeci jen je pro hosty zajímavější, mohou-li si na rostliny skutečně sáhnout, než když jim jsou představovány výsledky například katedry ekonomie.

Vědecké prostředí botanické zahrady je rozhodně úrodné. Zdejší vyučující, doktoranti i studenti zde najdou vše co pro svůj výzkum potřebují a to do takové míry, že své výsledky mohou i publikovat v odborné sféře. Náš nový rektor prof. Ing. Jiří Balík CSc. má k tomuto místu velice silný vztah neboť jako vedoucí katedry agroenvironmentální chemie zde trávil a i dodnes tráví spoustu času. Jeden ze skleníků je i přezdíván „rektorův skleník“ ten ovšem patří do škatulky demonstračních skleníků FAPPZ a proto Vám ho přiblížíme až v dalším díle.

Botanick_zahrada_68 Theobroma_cacao-_kakao

Botanická zahrada, na rozdíl od demonstračních skleníků, má problém s místem pro pěstování rostlin a rozšiřování sbírek. Již delší dobu je snaha o získání finančních injekcí, které by dopomohly k rozšíření botanických skleníků, ale peníze stále nepřichází. Po nových rektorských volbách je naděje, že by se mohlo blýskat na lepší časy. Přeci jen by pan rektor mohl konečně dupnout a mohl by „pohnojit“ v tom dobrém slova smyslu, půdu pro vzrůst nových prostor a vybavení. Vybavení je již velice zastaralé, neboť je původní a i když se univerzita stará o průběžnou údržbu svědomitě do rozvoje neinvestuje zatím nic.

Botanick_zahrada_08Botanick_zahrada_83

Za zmínku rozhodně také stojí, že naše botanická zahrada má jako jedna z mála v ČR povolení pěstovat rostliny zákonem zakázané. Toto téma je pro pracovníky zahrady dosti citlivé, neboť rostliny, které jsou zde pěstovány pro výzkum jejich léčebných účinků, studenti opakovaně kradou. Mluvíme samozřejmě o konopí, které je zde pěstováno zaprvé pro vědecké účely a zadruhé kvůli výcviku pracovníků policie, kteří do našich skleníků chodí tyto rostliny poznávat a připravit se tak na boj proti jejich nezákonným pěstitelům a uživatelům. Ve skleníku jsou pěstovány i další druhy zakázaných rostlin, jejich názvy a počet nám však byly zatajeny z bezpečnostních důvodů.

Tak jako v minulých dílech seriálu, i zde máme pár zajímavých tipů pro studenty, co zde mohou získat. Tyto skleníky slouží mimo jiné i jako informační centrum zahrádkářů a pěstitelů. Nejen místní studenti a obyvatelé, ale i významné soukromé firmy sem chodí pro radu ohledně pěstebních postupů, identifikace rostlin, jejich množení atd. Pokud máte tedy jakýkoli problém spadající do pěstitelské kategorie nebojte se přijít zeptat odborníků na slovo vzatých.

Dále je zde možné zakoupit rostliny, které byly vypěstovány, například během vědeckých prací (na něž je potřeba napěstovat určité kvantum rostlin) a to za velice rozumné ceny. Bavíme se zde nejen o užitkových rostlinách jako čajovníky, citrusy, banánovníky, ale i o květinách okrasných. Například balkónové květiny, orchideje, anthurie a mnoho dalších.

Pokud budete mít chuť a budete si chtít se svými přáteli všechny tyto skvosty prohlédnout, můžete se domluvit místními pracovníky, kteří Vám v případě větší skupiny, rádi sbírky zpřístupní a poskytnou Vám vyžádané informace.

Botanick_zahrada_82Botanick_zahrada_92

K naší redakci se také donesla informace, že pro Miss Agro 2011 byly interiéry botanické zahrady vybrány k nafocení úvodních fotek dvanácti finalistek, rozhodně tedy nevidíte fotografie z exotického pokladu naší univerzity naposledy. V této galerii si můžete skleníky prohlédnout podrobněji.

Závěrem bych chtěl poděkovat Ing.Zdeňkovi Hlaváčovi vedoucímu Botanické zahrady ITS ČZU v Praze, za spolupráci a poskytnutí informací, které vedly k vytvoření tohoto článku.

VK

Autoři: Viktor Kořínek
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel
jannis
jannis - 19 června, 2010 - 22:49

To je ten nejhloupější prohlížeč obrázků, jaký zatím dokázali vymyslet :-? Bohužel se začíná všude rozmáhat

| 14

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙