FuckUp Nights Prague - úspěchy a neúspěchy v gastronomické kariéře

30. 10. 2018 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Zhruba před týdnem proběhla u nás na České zemědělské univerzitě akce konaná již osmým rokem, akce s názvem Life Sciences Film Festival, což je festival známý po celém světě. Měli jsme možnost nahlédnout do nynější problematiky, jenž se týká například gastronomie, ochrany životního prostředí nebo třeba vývoje ať už lidstva, či celého světa.

V rámci tohoto filmového festivalu se uskutečnila událost pod názvem FuckUp Nights Prague, při níž jsme měli možnost vyslechnout si 4 speakery, kteří nám nastínili úspěchy i neúspěchy své dosavadní kariéry. FuckUp Nights sahá původem až do Mexika, kde se v roce 2013 poprvé uskutečnila. Jedná se o celosvětové hnutí, které dosahuje až do 84 zemí světa. V Praze proběhla poprvé v roce 2014 v prosinci.


SPEAKŘI:

Prvním speakrem byl kulinářský nadšenec Jan Havaš. Na FuckUp Nights vystoupil několikrát vždy s jiným příběhem, který se údajně snad do třetice uzavírá. Začínal v reklamní agentuře, kde se věnoval hlavně digitální komunikaci - zde však zjistil, že to není to pravé ořechové a že by chtěl dělat a tvořit něco zajímavějšího. Ve volném čase rád vařil a postupem času zjišťoval, že právě gastronomie by mohla být to pravé řemeslo. Vystudoval střední gastronomickou školu a nastoupil jako pomocný kuchař v restauraci Zdeňka Pohlreicha s názvem Café Imperial. Zde se přiučil mnoha novým věcem a nějakou dobu poté se spolu s kamarádem rozhodli vytvořit svou vlastní restauraci Zájezd na Kladensku.  A to se jim podařilo. Vyprávěl o problematice chodu restaurace, což bylo velice zajímavé. 

Druhou řečnicí byla nadějná jednadvacetiletá blogerka a foodblogerka Aneta Synková. Věnuje se dobrému jídlu, fitness, sportování a hlavně pozitivnímu a aktivnímu životu. Zažila si nemálo fuckupů, ze kterých se následně poučila a je ráda tam, kde je teď. Prožila si boj s podváhou a podvýživou, kdy měla jeden čas pouhých 40 kilo. Postupem času objevila fitness, do kterého se naprosto zamilovala a začala se mu věnovat každý den. Poté se jí stala příhoda na lyžích a zlomila si nohu. Aktivní fitness jí bylo zakázáno a Anetě se zhroutil celý svět. Po měsících rehabilitace mohla pomalu cvičit. Následně si začala uvědomovat své priority a hodnoty. Momentálně je velice pozitivním, aktivním člověkem, který rád sdílí svou cestu a své příhody a snaží se pomoct dívkám, které mají stejné, či podobné problémy s váhou a cvičením.

Dalším speakrem byl Michal Otipka, prezident a vedoucí instruktor české organizace Krav maga a ředitel Growshop a Growcity.cz. Má vystudovaného inženýra na ekonomické fakultě a momentálně studuje doktorandum v oboru léčebného konopí na České zemědělské univerzitě v Praze. Spolu s kamarádem založili firmu Growshop.cz, která se zabývala pěstování rostlin pod umělým osvětlením. Po nějaké době založil se svým bratrem organizaci Krav magu. Byli téměř první, kteří se s tímto sebeobranným systémem v Čechách seznámili. Největší fuckup, který Michal popisoval, byl, když k nim do Growshopu naběhli policisté s mačetami a pytli, jestli jsou tam teda dobře v té Growmanii. Growmanie je jejich hlavní konkurent, který sídlí o 2 km dál. Policisté se tedy spletli, avšak usoudili, že se v Growshopu zřejmě také chvíli zdrží.

Posledním řečníkem byl velice dobře známý český gastronom Roman Vaněk, ředitel a samotný zakladatel Pražského kulinářského institutu v Praze. Autor řady kuchařek a tvůrce internetových pořadů o gastronomii. Je to také milovník vína a dobrého jídla. Večer pojal velice vtipně, vyprávěl mnoho historek a životních fuckupů. Zazněla hláška: Co Čech to foodbloger. Na to navazoval vyprávěním o lidech, kteří komentují a hodnotí různé kuchařky a právě jedna slečna si vybrala recept od Romana. Změnila ingredience, jejich množství, časy a dokonce zaměnila i hrnec za pánev. Následně uvařila “Vaňkův” recept a komentovala ho slovy: ,,To je prase ten Vaněk, dávám 65%.” Roman popisoval, že má od své ženy zakázáno takovýmto lidem odepisovat, tak to dělá tajně v noci.

Další fuckup byl, když se v jedné z kuchařek snažil velice detailně popsat vývar, který, jak všichni víme, je základ všeho. Napsal ho podrobně krok po kroku, když se stane tohle, udělej tohle, když se to nepovede, jak to ještě zachránit a podobně. Recept napsal na celou A4, velice nahuštěně, ale detailně. Jenomže jaké byly ohlasy od lidí? Že prý kniha dobrá, ale ten vývar teda nic moc. Roman vysvětluje, že zapomněl, komu tu knihu dává. Proto v dalším díle celý recept přepsal a napsal ho zcela stručně, výstižně, přidal obrázky, kolem se vytvořil vzduch a ohlasy? ,,Vidíš Romane? A pak, že to neumíš”. Podle Vaňka to bylo důležité uvědomění a posun. 

Hlavní poselství, které v tento večer zaznělo, byla věta, že lidé, kteří to ženou dál, budou fuckupovat víc a víc. Ale právě tyto neúspěchy je budou posouvat až na samotný vrchol. 
Roman Vaněk své povídání zakončil citátem od Johna D. Rockefellera: 


Tajemství úspěchu tkví v tom dělat obvyklé věci neobvykle dobře.

Cesta není vždycky růžová a je velice přínosné slyšet od úspěšných lidí o jejich neúspěchu, protože i díky nim se můžeme posunout vpřed. Rozhodně doporučujeme podobné akce navštívit! 

Autoři: Andrea Nosková Foto: Natálie Javůrková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙