Jdeme do finále!!!

03. 02. 2020 0 3 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Je to tak. Řečeno sportovní terminologií se dostáváme do posledního kola play-off, tedy vpravdě vyřazovacích bojů. Přípravy na nejtěžší zkoušky jdou do nejmenších detailů, únava se stupňuje, zkouší se tvrdě a v případě úspěchu se slaví velkolepě. Zkusil jsem tedy najít paralely podmínek špičkového výkonu sportovce a studenta.

Plán bitvy

Výkon je třeba naplánovat. Přihlásit si zkoušky tak, aby se po každé jedné člověk stihl trochu zmátožit a připravit se na tu další. Říct si, které zkoušky budou na pohodu a které naopak budou stát za to. Určit si taktiku, jestli dřív chodit na zkoušky značka hnus, u kterých reálně hrozí nutnost druhého, případně třetího pokusu, nebo naopak hned zkraje pofackovat ty lehčí.

Příprava na soupeře

Nestačí se jen naučit probíranou látku. Je dobré srovnat si v hlavě, co po vás asi tak zkoušející může chtít. Nespornou výhodu tu mají ti, kteří poctivě chodili na přednášky a cvika, a měli tak dost času přečíst chování a myšlenkové pochody vyučujícího. Je dobré znát své slabiny v rámci předmětu a umět je buď dostatečně věrohodně okecat, nebo dostatečně nenápadně odvést řeč do pro vás příznivějších vod.

Regenerace

Stejně jako u sportu zanechává průběh zkouškového na studentech stopy. Spánkovou deprivaci, stres, chronickou únavu, neustále šrotující myšlenky a mnoho dalších. Je třeba vědět, jak se v průběhu zkouškového uvolnit. Z vlastní zkušenosti skvěle funguje občasná sauna, dobré jídlo, příležitostné brko před spaním a v poslední době se mi osvědčila i dechová cvičení a meditace.

Nakopávače

Když už se dohrabete k tomu, že si na stůl pečlivě rozložíte skripta, poznámky, notebook přihlášený do Moodlu a všechno další ke studiu potřebné, je potřeba dostat do akčního módu hlavu. Opět z vlastní zkušenosti skvěle funguje káva, velmi malé množství alkoholu a hlavně hudba v uších. Pokud je vybírána shuffle funkcí z Youtube, Spotify či jiné podobné služby, může docházet ke skoro prorockým náhodám. Jako když mi v půl páté ráno začalo do uší hrát Where is my mind od Pixies, kde se mimo jiné volně přeloženo zpívá: “Hlava se ti zhroutí, pokud v ní nic nemáš a ty se sám sebe zeptáš, co to má znamenat?“.

Psychologická příprava

Nastala hodina H. Dostavili jste se do učebny vyvolené k napsání testu, či už postáváte před kanceláří zkoušejícího. V obou případech platí, že pokud do toho půjdete s myšlenkami typu: “to nemůže klapnout“, veškerou vaši předchozí přípravu to sráží a znehodnocuje. Věřte si! Můžete si třeba vzpomenout, jak jste se kroutili před maturitou a taky jste jí udělali. Pak jste zvládli přijímačky. Tak proč byste neměli zvládnout tohle.

V nejhorším to ukecat 

Některé předměty prostě nejsou pro vás a vy i zkoušející to víte. Oběma je vám jasné, že pokud studujete Ekonomiku a Management, tak předmět Zemědělské systémy II. jsou pro vás prostě jen potřebná fajfka v indexu. Pokud tedy u ústní zrovna nejste schopni si vzpomenout, jaká je laktační perioda ovce domácí, můžete zkusit zkoušejícího přesvědčit, že se tím stejně nikdy nebudete zabývat, že on vás vlastně znova vidět nechce a že přece oba chcete jít v klidu na oběd, než v menze dojdou tvarohové taštičky.

Slavte úspěchy

Ty totiž nepřichází automaticky. Úspěch u zkoušky je přece výsledkem vaší práce, vašeho úsilí a v neposlední řadě překonanou překážkou. Pokud si po úspěchu nedopřejete pocit štěstí a hrdosti, bude se vám hůře hledat motivace k těm dalším.

Autoři: David Eremiáš
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

15. 04. 2024 0

O slávě a budoucnosti Brandejsova statku

Číst více
22. 02. 2024 0

Casting Miss Agro 2024 je tady!

Číst více
19. 12. 2023 0

Jak na vánoční dary, aneb ČZU to jistí!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙