Na slovíčko s Career center ČZU!

05. 01. 2017 3 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Jelikož se Career center ČZU v poslední době na naší škole dostává velké pozornosti a pořádá spoustu zajímavých seminářů, není od věci zjistit o něm něco více. Třeba přímo od Andrey Vejmolové, která je jeho stážistkou.

iZUN: Nejdříve položím poněkud osobnější otázku, co studuješ Ty na ČZU?

Tak já studuji bakalářský obor Poradenství v odborném vzdělávání na Institutu vzdělávání a poradenství. IVP nemá budovu na Suchdole jako ostatní fakulty, takže hodně studentů ani neví, že na ČZU nějaký Institut vzdělávání a poradenství máme. IVP také mou stáž podporuje prostřednictvím stipendia.

iZUN: Jsi stážistka v Career Center ČZU, jak si se dostala k této spolupráci?

Bio zpovídaného

Jméno: Andrea Vejmolová

Povolání: studentka ČZU

Krátký životopis:

O činnosti Kariérního centra jsem věděla už od prváku od vyučujících. Takže když jsem před rokem sháněla brigádu, zajímala jsem se, jestli CC neinzeruje nějaké pracovní nabídky. Na webových stránkách jsem pak našla, že právě CC hledá stážistu. Poslala jsem motivační dopis a životopis. Po pár dnech jsme už byli domluveni na pohovoru. Ten byl moc příjemný a hned jsme se domluvili na spolupráci. No a už je to rok, co v Career Centru působím jako stážistka.

iZUN: Co přesně představuje náplň Tvé stáže?

Pomáhám s organizací aktivit, které Kariérní centrum studentům poskytuje. Spravuju Facebookové stránky a ještě nedávno jsem se starala o web. Účastním se pravidelných porad. Když je potřeba, dělám korekturu materiálů, připravuji různé podklady...

iZUN: Poskytuješ kariérní poradenství studentům Ty osobně? Případně, kdo ho poskytuje?

Tak individuální konzultace o trhu práce poskytuje magistr Gubani. Student může přijít na konzultaci motivačního dopisu, CV, připravit se na pohovor nebo může přijít s jakoukoliv otázkou ohledně trhu práce. Pak probíhají konzultace profesní orientace s paní doktorkou Jirsákovou. Tato konzultace je pro studenta, který si není jistý svou profesní orientací, jaké jsou jeho možnosti. Nebo pro toho, kdo si chce nechat udělat diagnostiku osobnosti a zjistit, jaké má silné stránky.No a pak tu jsou přednášky a workshopy od profesionálních lektorů nebo odborníků z praxe. Studenti taky mohou na Facebookových a webových stránkách CC najít nabídky pracovních pozic.

iZUN: Jak probíhají tyto konzultace?

Na stránkách cc.czu.cz si student zarezervuje datum a čas konzultace. Pokud chce konzultovat CV nebo motivační dopis, tak ho předem zašle na e-mail. No a pak přijde na konzultaci, která vlastně probíhá jako příjemný rozhovor. Nikdo se nemusí bát nebo stydět přijít a probrat svoje problémy a otázky.

iZUN: Co Tebe osobně na této stáži baví?

Nejvíc mě asi baví to, že mám možnost poznávat nové, zajímavé lidi. Na přednáškách potkávám mnoho lektorů a studentů. Taky se mi líbí, že svojí prací vlastně nepřímo pomáhám studentům.

iZUN: Máš pocit, že Ti stáž u Career Center ČZU může být prospěšná do budoucího pracovního života? Případně už Tě nějakým způsobem obohatila?

Určitě. Tato stáž hodně souvisí s mým studiem a cestou, kam bych chtěla dál směřovat. Poznala jsem, jak takové centrum funguje. Měla jsem možnost být několikrát na náslechu konzultace a poznat tak, jak poradenství může probíhat. Naučila jsem se, jak to chodí na trhu práce, komunikovat s lektory a hodně věcí z ICT. Také chodím na většinu přednášek CC, ze kterých si vždy něco odnesu. A mimo jiné je to skvělá položka do CV.

iZUN: Kolik Ti stáž zabírá času?

To nedokážu přesně říct. Záleží na tom, kolik akcí v daném týdnu probíhá a co je všechno potřeba zařídit. Taky hodně věcí dělám doma a nesedím u toho vkuse, ale zpracovávám to po částech. Takže ani přesně nevím, kolik tím hodin v týdnu/měsíci strávím.

iZUN: Máš ještě nějakou jinou práci/brigádu?

Hlavně se teď snažím psát bakalářku a dokončit třetí ročník, mám stáž v CC a ještě chodím uklízet.

iZUN: Které přednášky pořádané CC ČZU Ti přišly nejzajímavější?

Musím říct, že všechny, na kterých jsem byla, mě bavily. Ale asi nejzajímavější pro mě byla přednáška Konec prokrastinace, člověk se hodně zamyslí nejen o svém studiu a práci, ale i o životě obecně. Je hodně motivační. Na této přednášce jsem byla už dvakrát. I podruhé jsem se dozvěděla něco nového nebo mě něco jiného zaujalo. Taky bylo zajímavé si poslechnout názory a otázky studentů, které v průběhu přednášek zazněly. Taky se mi moc líbil cyklus přednášek Discover company: SAP. Proběhly 4 přednášky, na kterých jsme mohli ze všech úhlů poznat HR oddělení.

iZUN: Proč by měli studenti navštěvovat přednášky Career Center ČZU?

Studenti mají možnost poslechnout si rady a zkušenosti lidí z praxe a zeptat se jich na všechno, co je zajímá. Normálně nemáte možnost dostat se k HR specialistovi, headhunterovi nebo k člověku, který je na pozici, která vás zrovna zajímá, a položit mu otázky. Když máte štěstí a takového člověka potkáte, tak nemusí být sdílní, není na to ani čas. Když jdete na přednášku, jste v bezpečném prostředí školy a přednášející jsou na otázky připraveni a hlavně rádi odpovídají, diskutují. Můžete se dozvědět o jaké lidi má jejich firma zájem, co při studiu dělat, abyste pro ně byl zajímavější. Můžete i získat kontakty.

iZUN: Před rokem jste dělali rozhovor pro školní noviny iZUN.eu. změnilo se od té doby něco? Kam jste se za ten rok posunuli?

Máme nové partnery, nápady, nový web a rezervační systém. Taky se nám rozrostl tým o dalšího člena.

iZUN: Jaké má Career center ČZU plány pro školní rok 2016/2017?

Tento semestr se bude opakovat program Discover company a diskusní panel FAQ: Trh práce. Studenti se také můžou těšit například na přednášku o soustředění, o pracovním právu a na workshop Jak se hledá práce v 21. století. V únoru bude zase Veletrh pracovních příležitostí. Také plánujeme programy pro studijní obory, které to mají na trhu práce o něco složitější.

Top komentář
09 ledna, 2017 - 18:09 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Byl jsi někdy na nějakém z jejich workshopů? Asi ne. Já byl na dvou (od Gubaniho a od nějaké externí odbornice) a byly docela zajímavé. Některé věci jsem už věděl dříve, ale divil by ses kolik lidí se tam na něco ptalo. A to děvče se tam asi učí práci v poradenské firmě, no a? Je bláhové si myslet, že nic nevědí.. Oni pravděpodobně interakce s trhem mají. Doporučuju nějaký workshop navštívit a pokud se tobě líbit nebude, tak alespoň uvidíš, že pro spoustu jiných účastníků smysl mít bude.

iZUN: Budou do budoucna přenášky CC ČZU pro studenty povinné?

V západních zemích mají kariérní centra některé své služby pro studenty povinné. Je to totiž důležitá součást studia a studentům se tím také zvyšuje jejich uplatnitelnost na trhu práce. Ta myšlenka se nám líbí. Na druhou stranu každý je odpovědný sám za sebe a za svoji uplatnitelnost. CC nabízí studentům pomoc a už je to na nich, jestli ji využijí. Ještě bych zmínila, že odpovědnost je právě to, co firmy od svých potenciálních zaměstnanců požadují. Proto, pokud se student na akci CC přihlásí, a nakonec bez omluvy nepřijde, vrhá to na něj a na studenty obecně špatné světlo. Společnosti, které přes CC působí, ví, že studenti na přednášky chodí dobrovolně. Tím také mohou odlišit aktivního motivovaného člověka od těch ostatních. Takže zatím povinné přednášky neplánujeme. 

Autoři: Michaela Kulhavá
Pohledem autora

<p>Andrea je moc milá a usměvavá holka, trošičku víc plachá. Je však vidět, že v ní dřímá velký potenciál a stáž u CC ji opravdu zajímá a baví.</p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 06 ledna, 2017 - 15:48

Čili organizace více méně na nic. V ní zaměstnaní lidé, kteří v reálné praxi vlastně nikdy nebyli, pouze maximálně v nějakých poradenských firmách. A podobní lidé radí, jak hledat zaměstnání. :-)) Odborník žasne, laik se diví nebo to je opačně? Co může takové děvče nebo Mgr. Gubani někomu poradit? Chovejte se sebevědomě a dívejte se při pohovoru přímo do očí? A připravte se na otázku Kde se vidíte za 5 let? Neberte si tričko s obrázkem?

| 13
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 07 ledna, 2017 - 02:35

Vítej v akademickém prostředí.

| 14
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 09 ledna, 2017 - 18:09

Byl jsi někdy na nějakém z jejich workshopů? Asi ne. Já byl na dvou (od Gubaniho a od nějaké externí odbornice) a byly docela zajímavé. Některé věci jsem už věděl dříve, ale divil by ses kolik lidí se tam na něco ptalo. A to děvče se tam asi učí práci v poradenské firmě, no a? Je bláhové si myslet, že nic nevědí.. Oni pravděpodobně interakce s trhem mají. Doporučuju nějaký workshop navštívit a pokud se tobě líbit nebude, tak alespoň uvidíš, že pro spoustu jiných účastníků smysl mít bude.

| 26

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙