Nejslavnější rosnička Česka. Vyzpovídali jsme absolventku ČZU Dagmar Honsovou

06. 04. 2015 7 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Dagmar Honsová - bývalá studentka ČZU a v současné době rosnička pracující pro TV Nova. Často bývá osočována z nekvalitní práce, z prodávání nepravdivých ale líbivých informací prostřednictvím firmy Meteopress, pro kterou pracuje. Možná jste slyšeli i o sporu mezi Meteopressem a ČHMÚ. Jak to celé bylo? Co nám o tom prozradila ona sama?

iZUN: Nejprve nám prozraďte něco o sobě a svých studiích.Proč jste si vybrala zrovna ČZU?

To musím zapátrat v paměti hodně zpátky. Já jsem si počítala, kolik je to let, co jsem odpromovala. A je to strašně dávno.Suchdol jako lokalita mi byla vždy hodně sympatická, stejně tak sympatická mi vždy byla i ta škola. Chtěla jsem takový více méně osobní přístup, vyhovovalo mi, jak jsme byli rozděleni do skupin po 20 od prváku. Byli jsme taková dobrá parta.Na mnohých univerzitách je to tak, že ten přístup už tehdy byl takový, že každý měl svůj mobilní telefon, každý měl přístup k internetu a vlastně se „studovalo na dálku“.Dodnes, když jedu kolem Suchdola, tak si říkám, to je jedna z nejbohatších univerzit. Tam to pořád jenom kvete, od dubna do září nádherně upravené cestičky, ptáčkové zpívají, tam musí člověk jít s úsměvem, i když nechce.

 
Bio zpovídaného

Jméno: Dagmar Honsová

Povolání: Rosnička TV Nova a hlavní představitelka MeteoTV, kde byla jednou z prvních hlasatelek počasí v době, kdy ještě studovala.

Krátký životopis:Paní Honsová studovala na ČZU paradoxně obor jiný, než je samotná meteorologie. Ta ji však již v prvním ročníku zaujala a po zbytek studia se soustředila na ni. V průběhu magisterského studia dostala pracovní nabídku od firmy Meteopress, aby se stala hlasatelkou pro MeteoTV, tu přijala. Dodnes pro tuto firmu pracuje a kromě samotní MeteoTV se ještě podílí na přípravě předpovědi počasí pro TV Nova. 

Jaké máte vzpomínky na studentská léta?

Samé dobré, i když přesně si pamatuji, jak p. Pivec říkal, že jakmile člověk začne pracovat, začne mu čas strašně ubíhat a z hodiny bude minuta. Je to tak. Postupem času se tříbí i vzpomínky a zbydou jen ty dobré. Kolikrát jsem se klepala před zkouškou z biochemie ve druháku nebo z mikrobiologie... to člověk dávno zapomene. A po letech vidí opravdu jen to dobré. 

 
 
 
 
 
 

iZUN: Zavítáte ještě někdy na Suchdol?

Vždycky, když jedeme tamtím směrem - jezdíme na Kladno - tak prosím manžela, provez mě tím areálem. Teď už se tam nedá tak dobře projíždět, teď už na to musí být čip, ale vždy se dívám, jak to tam krásně kvete a vlastně se rozrůstá celá ta výstavba. (A to nejen ČZU, ale i samotný Suchdol).

hs 

iZUN: Co následovalo po škole, když jste odpromovala?

Jsem veskrze líný člověk, tak jsem se ještě nechtěla zapojit do toho pracovního světa. Udělala jsem si doktorát na Katedře pícninářství a zkoušela jsem aplikovat meteorologické vědy do pícnin a trávníků. Ale už v prváku, když jsem dělala Ph.D., tak jsem dostala nabídku z Meteopressu. Pracovala jsem odpoledne a o víkendu, takže jsem si přece jen o ty tři roky prodloužila studentský život.A když jsem skončila, tak jsem nastoupila na Katedru agroekologie a biometeorologie jako technik na částečný úvazek. Vždy jsem byla dva dny na Suchdole a zbytek týdne v Meteopressu. Potom jsem otěhotněla a byla jsem ráda, že mohu pracovat z domova.

iZUN: Meteorologii jste nestudovala, jak jste se k této vědě/ disciplíně dostala?

Mě uchvátila už v prváku, když jsme měli přednášky z meteorologie, začala jsem si vzdělání rozšiřovat na Přírodovědě a diplomovou práci jsem dělala na Katedře agroekologie a biometeorologie. Musím říci, že mi p. Pivec velmi rozšířil obzory. Je skvělé, že je u školy ta meteo stanice, kde člověk může praktikovat to, o čem se na přednáškách dozví. 

Já se svou práci snažím dělat dobře. Není to tak, že já bych si vycucala z prstu jaké bude počasí...

iZUN: Takže se člověk může stát meteorologem, i když k tomu od začátku nesměřuje?

Ano, to je možné. 

iZUN:

Top komentář
13 dubna, 2015 - 23:17 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

..... pár poznámek 1.Paní Honsová ( dále H.) nemohla na zemědělce studovat meteorologii, ta tam studovat ani nejde, ČZU nemá na to akreditaci 2.Je zbytečné řešit, zda by H. šla do ČHMU, nevzali by ji 3.Proč by si pan Tolasz neměl tykat s manželem H., vždyt jsou kolegové (manžel H. je náměstek ředitele ČHMU pro hydrologii) a asi i s H. ,ale to nic nemění na tom, že (oprávněně) může protestovat proti nesmyslům ( které H. ráda a často pronáší) 4. Nevím proč by H. měla být z něčeho "osočována", prostě když už plácá moc, tak to občas někdo nevydrží a něco o tom napíše, např. třeba http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=28&t=392&start=100 http://www.chmuul.org/aktuality/honsova-2010/ http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1331247824 http://www.lidovky.cz/honsove-predpovedi-pocasi-nevychazeji-rika-zarybnicka-pgw-/zpravy-domov.aspx?c=A120208_121537_ln_domov_mev http://www.blisty.cz/art/52745.html http://matesovo.blog.tyden.cz/clanky/3937/skudce-v-meteorologii.html http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/193036-strednimi-cechami-vcera-presel-takzvany-shelf-cloud/ 5. To že H. zavolá někdo tu z Blesku, tu z Novy, tu z Novinek neříká nic o kvalitě 6. Svalovat své nedostatky na jakousi závist je legrační, možná by bylo lépe se něco z meteorologie naučit, možná kdyby H. občas četla nějakou reakci na bludy, které pronáší, tak by se jich příště vyvarovala 7. Části populace se jistě povídání H. líbí, ona je takový pohádkář, ale určitě ne meteorolog

iZUN: Vaše jméno je poměrně známé, co Vás proslavilo?

Tak nevím, jestli známé, nevím, jestli proslavilo... Nejtěžší a pro mě asi nejhorší na té práci, kterou dělám, je, ji nějakým způsobem dávat do médií a interpretovat lidem. Synoptická meteorologie, se "dělá" pro lidi a je to těžké v tom, že ne každý pochopí, jak se to má říci a většinou vám novinář zavolá už s nějakou myšlenkou, že potřebuje napsat něco, ne-li alespoň titulek, který bude velmi čtený.Takže kolikrát potřebují jen to (moje) jméno. To je ta nejstinnější stránka. 

iZUN: Máme dva termíny, Meteopress a MeteoTV, můžete nám je objasnit?

Meteopress je firma a ta provozuje televizi (MeteoTV). Součástí mé práce je předpověď počasí v této televizi.Lidé by si měli pustit kanál a měli by se dozvědět aktuální předpověď počasí. A to tedy musím říci, že mluvit na kameru, pro mě byla asi největší mediální škola. Představte si, že se postavíte před kameru a oni vám řeknou, máte 20 s. Díky tomu, že se předpověď počasí pro TV Nova natáčí v Meteopressu, jsem měla možnost posbírat mnoho zkušeností od rosniček z TV Nova, které se v tomto oboru pohybují již několik let.Mou hlavní prací v Meteopressu je příprava předpovědi počasí pro rosničky TV Nova, takže jim dávám do pusy to, co by ve večerních nebo v odpoledních zprávách mělo zaznít. 

Takže Vy vystupujete před kamerou v MeteoTV a pak ještě říkáte, co by měly říci rosničky na TV Nova? 

Přesně tak. Čím by měly začít, co je tam důležité. Co by měly vypíchnout. Jim připravuji povídání a technikovi celou grafiku. 

 
A jak to chodí v novinách? Tam se autoři odkazují na Vás?

Ano. Probíhá to tak, že mi zatelefonují, že by potřebovali napsat např. „orkán Niklas nad Německem“ a chtějí vysvětlit, co to je, proč to je, jak to je. To jim sdělím. A článek novinářský, zřejmě proto, aby měl nějakou váhu, potřebuje meteorologickou citaci. 

 
Přemýšlela jste někdy o tom, že byste pracovala pro ČHMÚ (Český hydrometeorologický ústav)?

Nepřemýšlela, a to z toho důvodu, že jsem vždy chtěla mít rodinu a děti a tam jsou 12-ti hodinové směny a vůbec si nedovedu představit, jak maminka může skloubit tři dny dvanáctek denních a tři dny nočních.

sdf
 
Jaký je rozdíl mezi Meteopressem a ČHMÚ?

Já nevidím tolik pod pokličku ČHMÚ. Je to státní podnik, Meteopress je podnikem soukromým, předpovědi počasí u nás jsou objednané od jednotlivých firem a jednotlivých médií. Tudíž se jim je snažíme dávat na klíč. Takovou lahůdkou, kterou si děláme my sami, jsou tyto figuríny. Sama mám malé holčičky, a tak jsem si udělala anketu mezi maminkami a zjistila jsem, že hlavní problém vždy je, co dát holčičkám ráno na sebe. Jsme domluveni s Marks and Spencer, od kterých si mohu vzít oblečky a obléci figuríny (maminku a tři děti) tak, jak to má vypadat. Maminka se podívá na stránky www.nebenadhlavou.cz a vidí, jak to dítě na ten den obléci. Nedovedu si představit, že by ČHMÚ toto dělal, ale proč by to také dělal, když je pod Ministerstvem životního prostředí a má své kvóty. My se snažíme přenést meteorologii do našeho každodenního života. Protože si myslím, že počasí nás ovlivňuje stále.  Ať už jsou to plány, chutě k jídlu nebo třeba index pití kávy. 

 
Meteopress je tedy financován firmami, které si od Vás objednávají předpovědi počasí? 

Přesně tak, jak už jsem řekla, jedná se o soukromou firmu. 

 
V médiích se hodně propírá spor mezi Meteopressem a ČHMÚ, mohla byste osvětlit, o co se jedná, jak to vzniklo?

Český hydrometeorologický ústav zde měl dlouhou dobu monopol. Hlavní problém je, myslím si, existence konkurence a závist... tak, jako ve všech oborech. My, kteří se snažíme trochu pracovat, tak nemáme čas to sledovat ani vyvolávat.Kdybyste se na to podívali z druhé strany, tak Meteopress neměl ani jedinou připomínku proti ČHMÚ, protože proč? Co k tomu dodat? Je to lidská... malost. 

 
Pokud někdy v médiích narazíte na kritiku Vaší práce, jak se k tomu stavíte? 

Já na ni právě nenarazím. Já média jako taková moc nečtu. Kupuji si MF, ale po týdnu ty noviny většinou stejně vyhazuji, protože nemám čas to číst. Nečtu, co je pod články, nečtu nakonec ani to, jak mě ten novinář ocituje. I to jsem vzdala, protože telefonovat pak zpět tomu novináři a říci mu, vy jste tam nedal slovíčko ojediněle, vy jste mi tam přidal slovíčko místy, anebo co to máte za nadpis? To už není moje práce. Jednu dobu jsme se snažili tu zprávu posílat mailem, aby napsali přesně to, co tam má být. Stejně to nemá cenu, novinář přijde do nové práce a první co, tak začne psát o počasí, minimálně dva roky o něm píše, aby se otrkal. Je tlačen do senzací, aby články byly čtené. Já mu mohu říci, jaké počasí bude, že tady studená fronta dohnala teplou... On si to přepíše po svém a potom přijde na scénu klasické - oni se zase netrefili.

 ezd
 

iZUN: A ta nařčení vůči Vám? Že Vaše práce je nekvalitní...

Já se svou práci snažím dělat dobře. Není to tak, že bych si vycucala z prstu předpověď počasí, vždy o tom debatujeme. Co který model dal.Když to tak vezmete, kdyby ta práce nebyla kvalitní, tak proč by si ji od nás kupovali a proč by Meteopress slavil patnácté - dvacáté výročí? 

iZUN: Četla jsem vyjádření paní Zárybnické a pana Tolasze, v němž uváděli, že snad nejste ani jejich kolegyně, že Meteopress nesmyslné informace prodává za velké peníze čistě jen kvůli čtenosti. 

Kdybych se k tomu měla vyjádřit, jak to tedy je, tak bychom to mohli sporovat pořád. Radim Tolasz je pán, se kterým si tykám, který je velmi dobrý kamarád s mým manželem... Je to jedním slovem závist. Proč nezavolají novináři Aleně Zárybnické? Proč není citována dvakrát týdně na Novinkách? Proč tam není citován Tolasz? Proč zavolají mně, když ví, že mám dvě děti a jsem na mateřské?

 

iZUN: Pokud bychom se vrátili zpět k meteorologii, kde máte své meteostanice? 

Nemáme meteostanice, máme sít stanic od pozorovatelů - lidí, kteří mají své stanice a kteří nám posílají každých 15 min aktualizaci teplot.

 

iZUN: Byly plánované změny o stylu předpovědi počasí. Například, že se bude předpovídat: „Dnes bylo počasí na piknik...“ Souhlasíte s tím?

Já jsem se hodně zabývala tím, jak dělat předpověď počasí pro lidi. Co oni potřebují. Jsem hodně ovlivněna americkou a japonskou školou. Vezměte si, vy si pustíte předpověď počasí na Jedničce, oni vám tam pět minut něco povídají a co si z toho odnesete? Na Nově se podíváte, co má na sobě a pak přijde ten vjem, ty jo, dnes je mínus pět. Tak nám to vyšlo z anket. Říká se, že předpovědi počasí a fotbalu u nás dnes rozumí každý, ale když se zeptáte vysokoškolsky vzdělaného člověka, ať vám definuje, co je to oblačno... ? To neřekne nikdo, přesto se s tím v předpovědi dennodenně setkáváme.  Tak proč to prostě neříci jinak. Když se např. řekne „den na piknik“, tak si myslím, že si z toho člověk vezme více. Nebo např. index zalévání zahrady, to  je pro babičku, která se dívá na počasí, mnohem přínosnější. 

iZUN: S Meteopressem je spojovaný termín „předpověď počasí pro psy“.

To je také jedna z novinek. Ten, kdo nemá dítě, tak mívá psa. A toho psa má velmi rád, tak jsme přemýšleli, jak mu pomoci, protože psu také nedělá každé počasí dobře. Např. v pěti, deseti cm nad zemí, kde má čumák, jsou horší rozptylové podmínky. Před bouří je nervózní, působí na něj změny tlaku... A na tyto stavy upozorňujeme, aby páníčci mohli dělat pro své miláčky to nejlepší.

 
Když probíhala na internetu online diskuze, kde se Vás lidé ptali na počasí a na rady, tak Vás jeden ze čtenářů žádal o nějaká data z minulých let, byl amatérský meteorolog. Vy jste mu napsala, aby se obrátil přímo na Meteopress, poskytujete ta data zdarma? 

Když se na nás někdo obrátí jako amatérský meteorolog, tak pokud ta data máme, tak mu je rádi poskytneme. Je to bez poplatku, žádáme je jen, aby nám na oplátku vyplnili nějaké ankety... 

kch 
 
Můžete tak rozšířit svůj tým?

Určitě. Ale v případě, že bychom s některým z amatérských meteorologů chtěli dále spolupracovat, musíme jeho měření dva tři měsíce sledovat, abychom se přesvědčili, že to dělá správně. 

 
Může si laik sám předpovědět počasí?

O to se snažíme. Pokud bude člověk sledovat počasí „nad sebou“, tak po dvou až třech letech jej dokáže předpovědět lépe než my. 

 

iZUN: Psala jste také o dietě dle počasí, zkoušela jste ji? Může si ji člověk naordinovat sám?

To určitě může. Sami víte, že máte jiné chutě při 30 stupních a při mínus 5. To si řeknete, dnes mám větší hlad, dám si víc jídla. Nebo pokud sedíte v chladnější místnosti a uděláte průvan, tak spálíte mnohem více než při stálých 25 stupních.

 
Poslední a naše tradiční otázka - jaký je Váš názor na klecový chov drůbeže?

V lednici máme pouze domácí vejce, klecové bychom nekoupili. Podle mě je to strašné, já jsem musela absolvovat „prohlídku“ klecového chovu. Zavřela bych ty lidi do klece, ať si to také zkusí. 

Autoři: Tereza Daňková Foto: Adam Píša
Pohledem autora

<p>Paní Honsová nás velmi přátelsky přijala a ochotně odpovídala na všechny (jakkoli nepříjemné) dotazy. O tom, že je skutečně vytížená jsme se v průběhu rozhovoru sami několikrát přesvědčili, když jí asi dvakrát zazvonil telefon s žurnalisty lačnými po fantastické předpovědi... </p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel
pár poznámek
pár poznámek - 13 dubna, 2015 - 23:17

..... pár poznámek 1.Paní Honsová ( dále H.) nemohla na zemědělce studovat meteorologii, ta tam studovat ani nejde, ČZU nemá na to akreditaci 2.Je zbytečné řešit, zda by H. šla do ČHMU, nevzali by ji 3.Proč by si pan Tolasz neměl tykat s manželem H., vždyt jsou kolegové (manžel H. je náměstek ředitele ČHMU pro hydrologii) a asi i s H. ,ale to nic nemění na tom, že (oprávněně) může protestovat proti nesmyslům ( které H. ráda a často pronáší) 4. Nevím proč by H. měla být z něčeho "osočována", prostě když už plácá moc, tak to občas někdo nevydrží a něco o tom napíše, např. třeba http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=28&t=392&start=100 http://www.chmuul.org/aktuality/honsova-2010/ http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1331247824 http://www.lidovky.cz/honsove-predpovedi-pocasi-nevychazeji-rika-zarybnicka-pgw-/zpravy-domov.aspx?c=A120208_121537_ln_domov_mev http://www.blisty.cz/art/52745.html http://matesovo.blog.tyden.cz/clanky/3937/skudce-v-meteorologii.html http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/193036-strednimi-cechami-vcera-presel-takzvany-shelf-cloud/ 5. To že H. zavolá někdo tu z Blesku, tu z Novy, tu z Novinek neříká nic o kvalitě 6. Svalovat své nedostatky na jakousi závist je legrační, možná by bylo lépe se něco z meteorologie naučit, možná kdyby H. občas četla nějakou reakci na bludy, které pronáší, tak by se jich příště vyvarovala 7. Části populace se jistě povídání H. líbí, ona je takový pohádkář, ale určitě ne meteorolog

| 69
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 17 dubna, 2015 - 14:38

Byt ja vystudovany meteorolog tak me suvereni predpovidani nekoho z agra taky extremne stve. Ta drzost je fakt obdivuhodna.

| 57
pár poznámek
pár poznámek - 17 dubna, 2015 - 19:39

Ona nic nepředpovídá, ona plácá, viz odkazy nahoře Strašně Dost se divím, že někdo může napsat nejslavnější.....titulek by měl být nejdrzejší Zrovna na H. teda zemědělka být pyšná opravdu nemůže

| 55
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 24 dubna, 2015 - 08:32

Zajímalo by mne, co vedlo autorku článku k tomu udělat rozhovor takto. Asi neví, která tluče. Zábavné je, jak Honsová vykládá, jak se na ně obraceji amaterští meteorologové a ona se bude převědčovat, jestli to dělají správně. Dobrý fórek, absolventka agra.....

| 48
anonym
anonym - 07 května, 2015 - 13:29

V tomto státě je možné opravdu všechno, stačí trochu drzosti, vyčůranosti a dobré styky. Tady snad pomůže pouze zřízení jakýchsi profesních cechů, které budou tvrdě sledovat zneužívání jejich odbornosti a prosadí v politice takové zákonné normy, aby to nebylo možné. Zajímavé, že meteorolog- diletant není nijak postižen a může svou činnost vykonávat bez kvalifikace, i když tím poškozuje jméno skutečných vystudovaných odborníků. Kdyby však madam začala načerno se svým hnojařským vzděláním vykonávat lékařskou praxi, asi by ji odměna v podobě filtrovaného vzduchu neminula! Myslím,že práva všech profesí by měla být zákonně ošetřena stejným způsobem!

| 40
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 22 května, 2015 - 07:20

Pokud vím, tak ČHMU se mnohokrát proti madam ohradil. Ale to asi je komplikované tím, že její manžel je náměstek ředitele ČHMU. Ona samozřejmě nemůže pracovat ani v ČHMU ani nikde, kde je nutná opravdu odbornost, tu prostě nemá. Čili je věcí Novinek, Blesků a jiných podobných, že ji jmenují meteorolog. Pokud napíšou: paní Honsová nám už zase něco poví, pak asi nemůže protestovat nikdo. V odborných kruzích se ví, co je zač, holt část veřejnosti se neorientuje....to, že se IZUN tímto rozhovorem přidal k této části, je asi problém sl. Daňkové......

| 36
Anonymní zemědělec (bez ověření)
Anonymní zemědělec (bez ověření) - 28 března, 2019 - 14:29

S tolik v mém srdci jsem tady, abych se vyjádřil k tomu, jak Dr. Ilekhojie zachránil mé manželství před rozvodem. Já a můj manžel měl nějaké nedorozumění a to bylo trhání naše manželství na rozdíl od rozšíření můj manžel hledal rozvod. Takže nemám jinou možnost než jít na internet hledat řešení mého problému, že jsem tam narazil Dr. Podrobnosti o Ilekhojie ao tom, jak pomohl spoustě lidí obnovením vztahů. Kontaktujte Dr. Ilekhojieho a za méně než 48 hodin můj manžel zrušil rozvodové papíry. Teď sám a můj manžel žijeme spolu v míru a harmonii všechny díky Dr.Ilekhojie za uložení mého manželství před rozdělením ho kontaktujte: gethelp05@gmail.com

| 0

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙