Nová budova CEMS II konečně otevřena!

12. 09. 2017 25 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Po dlouhých měsících, kdy se studenti i zaměstnanci naší univerzity museli při své každodenní cestě do školy či do práce trpělivě vyhýbat vozidlům stavby, dle pokynů informační cedule přecházet na druhý chodník a někdy i snášet hluk či prach šířící se z prostoru vedle hlavní budovy PEF, jsme se všichni dočkali. Lešení zmizelo a červená budova zářící čistotou a novotou dnes poprvé otevřela své dveře veřejnosti.

Slavnostní otevření budovy CEMS II, tedy Centra ekonomicko-manažerských studií, připadlo na 12. září 2017. Milé hostesky u hlavního vchodu vítaly každého příchozího úsměvem a sklenkou sektu, a tak když se přiblížila 11. hodina dopolední, kdy měla být akce oficiálně zahájena, nová budova již byla poměrně zaplněna davy lidí, mezi nimiž rozhodně nechyběli ani ti, kteří mají na její realizaci značné zásluhy. Téměř přesně úderem 11. hodiny se ujal slova Mgr. Josef Beránek, tiskový mluvčí ČZU, který přivítal všechny přítomné a jmenovitě pak ty, kteří se již o malou chvíli později mohli chopit nůžek a přistoupit ke slavnostnímu přestřižení pásky.

Vchod do nové budovy CEMS II

Sklenky přichystané k přípitku

Tohoto slavnostního aktu se samozřejmě zúčastnil rektor ČZU, prof. Ing. Jiří Balík, CSc., dr. h. c. Dále pak nechyběl např. emeritní rektor ČZU a emeritní děkan PEF prof. Ing. Jan Hron, DrSc., dr.h.c., současný děkan PEF Ing. Martin Pelikán, Ph.D., také rektor UK prof. Tomáš Zima, předseda Senátu Parlamentu ČR pan Milan Štěch, náměstkyně MŠMT ČR pro řízení ekonomické sekce paní Zuzana Matušková, nebo třeba předsedkyně Akademie věd ČR paní Eva Zažímalová.


"Cesta k realizaci tohoto projektu nebyla vůbec snadná."

Po přestřižení pásky následoval proslov rektora ČZU. V následujících minutách jsme tak měli možnost dozvědět se nejen, že o výstavbě CEMS II se začalo poprvé mluvit krátce po otevření budovy CEMS I, tedy již v roce 2006, ale také, že cesta k realizaci tohoto projektu nebyla vůbec snadná. Záleželo na mnoha okolnostech, názorech spousty lidí, kteří se ve svých funkcích neustále měnili a přicházeli lidé noví, s novými názory, na jejich vzájemné spolupráci a celkové náklonnosti k podpoře rozvoje výuky ekonomiky na ČZU. Pan Jiří Balík pak jmenovitě poděkoval bývalému náměstkovi MŠMT ČR, panu Mgr. Tomáši Hrudovi, jenž rozhodně nezastával názor, že by snad výuka ekonomie měla patřit jen na VŠE, a za jehož působení ve funkci (v období 2012-2014) se tak konečně začalo pro takřka vysněnou budovu CEMS II blýskat na lepší časy.

Top komentář
28 září, 2017 - 21:59 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Holý neštěstí... než otevírat další barák, tak bych se spíš zaměřil na kvalitu...

Teď tedy trochu čísel, která ostatně k ekonomické fakultě tak nějak neodmyslitelně patří. 10. srpna 2015 bylo vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele stavby. Tím se nakonec stala společnost Zlínstav, a.s. ze Zlína, projektantem byla společnost STOPRO, s.r.o., sídlící na Praze 5. Samotná stavba byla zahájena 25. ledna 2016 a dokončena 8. června 2017. Celková doba výstavby tedy byla 16 měsíců a 14 dnů. Náklady na realizaci budovy CEMS II činí 164,3 mil. kč včetně DPH. Uvnitř budovy naleznete 3 velké posluchárny pro 60 studentů, 23 seminárních místností (s kapacitou buď pro 36, 30 nebo 24 studentů) a 11 konzultačních místností.

Na závěr svého proslovu pan rektor znovu všem poděkoval a předal slovo panu Milanu Štěchovi. Dále se poděkování ujala paní Zuzana Matušková, která podotkla, že nová budova krásně a velmi vhodně doplňuje celý areál naší univerzity. Ke slovu se pak dostal i rektor UK Tomáš Zima a děkan PEF pan Martin Pelikán, který mimo jiné nezapomněl zmínit i stovky dělníků a řemeslníků, kteří tuto novou moderní budovu vystavěli.


"Nová budova krásně a velmi vhodně doplňuje celý areál naší univerzity."

V 11.30 za slavnostní fanfáry trubačů (studentů Lesnické a dřevařské fakulty) pak rektor ČZU Jiří Balík pozvedl sklenku k oficiálnímu přípitku, který doprovodil moudrými slovy. Připomněl nám, že budova je jen součástí celku. Ale důležití jsou i lidé. Tedy především my, studenti. My tvoříme ČZU takovou, jaká je.

Po přípitku a posledním potlesku následovala neformální, individuální prohlídka vnitřních prostor a následně se postupně všichni odebrali do prvního poschodí, kde už byl pro všechny připraven velmi bohatý raut.


"Budova je jen součástí celku. Ale důležití jsou i lidé. Tedy především my, studenti."

 

Závěrem můžeme jen dodat, že vzhledem k tomu, že letos slaví Provozně ekonomická fakulta výročí 65 let od svého založení (v roce 1952), nemohla si snad ani přát lepší „dárek k narozeninám“, než je nová budova CEMS II. Tak doufejme, že se v ní bude dobře studovat nejen všem studentům současným, ale i těm budoucím, kteří třeba teď ještě ani nevědí, že se na ČZU za pár let ocitnou… :-)

Všechny fotky z akce naleznete zde ve fotogalerii a taky na našem FB.

Autoři: Tereza Beckeová Foto: Tereza Javůrková, Veronika Kysilková,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 13 září, 2017 - 22:10

Konečně!

| 4
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 14 září, 2017 - 23:59

Tu dispozici a umístění hlavního vchodu musela vymýšlet nějaká hodně chytrá hlava. Kdo asi bude obcházet půl baráku při cestě od autobusu? Neotočili náhodou stavbaři plán o 45 stupňů? Trávník u "bočního" vchodu směrem na Kamýckou to má spočítané během prvního týdne semestru :-(

| 7
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 17 září, 2017 - 11:55

Dispozice není úplně nejšťastnější, a jedná se pouze o nouzový východ, takže tam tudy bude každý odcházet. Dále by mě zajímalo, kde se nachází třetí posluchárna pro 60 lidí, a rozhodně bych nepoužil spojení velká posluchárna s kapacitou 60 osob. Jako o velké posluchárně bych mluvil ve porovnání s EI- EIII nebo TI.

| 5
TB
TB - 18 září, 2017 - 13:16

Děkujeme za komentář. Každopádně, jako o "velké posluchárně" o ní mluvím pouze v porovnání s ostatními místnostmi a učebnami v budově CEMS II. Rozhodně jsem tím nechtěla říct, že se jedná o jedny z největších poslucháren v rámci celé ČZU ;)

| 6
Anonymní nezemědělec
Anonymní nezemědělec - 18 září, 2017 - 12:25

Výuka ekonomiky? To snad opravdu ne. např. http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/encyklopedie/_zprava/jaky-je-rozdil-mezi-ekonomii-a-ekonomikou--1668894 http://www.rozdily.cz/Rozd%C3%ADl_mezi_ekonomi%C3%AD_a_ekonomikou http://ekonomikaonline.cz/338/rozdil-mezi-ekonomii-a-ekonomikou/

| 8
TB
TB - 18 září, 2017 - 13:10

Moc děkujeme za upozornění na tento překlep, v proslovu to sice takto skutečně zaznělo, nicméně už jsem to opravila ;)

| 6
Anonymní nezemědělec
Anonymní nezemědělec - 18 září, 2017 - 13:24

A kdopak takový proslov pronášel? Který významný řečník? Rektor? Ona nemá škola nějakého tiskového mluvčího, který mu projev nejdříve projede nebo dokonce připraví? Nebo ani on to neví?

| 9
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 18 září, 2017 - 13:45

Jo rekl to primo rektor, tady je zaznam z ty akce najdi si jeho proslov https://www.facebook.com/pef.czu.cz/videos/10154696363361744/ A kdo rektorovi pripravuje proslovy fakt nevim, se ho jdi zeptat xD

| 5
Anonymní nezemědělec
Anonymní nezemědělec - 18 září, 2017 - 16:14

Jo díky, fakt to řekl :-))) hodinky holinky, astrologie astronomie, metrologie meteorologie.... asi ho tak rozčílila vzpomínka na názory náměstka Kouckého

| 7
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 18 září, 2017 - 18:21

Vždyť to říkám že to řekl xD taky si myslím že se zkrátka nechal ,,unést" vzpomínkami no ;) Není zač ;)

| 9
Milan
Milan - 21 září, 2017 - 01:28

Tak mi ty chytraku oduvodni proc existuje katedra ekomiky a katedra ekonomickych teorii, bohuzel pro tvoji smulu lze ucit jak ekonomii tak ekonomiku. A slovickari si jak chces, jebej holcinu ktera ve volnem case neco napise. Vas, kteri tady ctete a komentujete abyste si rejpli je vas dost, tleskam ti a i ostatnim

| 5
TB
TB - 21 září, 2017 - 10:41

Mockrát děkuji za tento komentář a zastání :) Musím říct, že něco takového jsem ani nečekala a rozhodně mě to velmi potěšilo :) Zároveň bych ráda upozornila na skutečnost, že my (redaktoři, autoři článků a celý tým iZUNu) jsme na připomínky a kritiku samozřejmě připraveni a přijímáme ji- nicméně je rozdíl mezi věcnou kritikou něčeho, co může autor článku ovlivnit, a naopak mezi poněkud ,,zbytečnými" poznámkami... jako třeba kdo připravuje panu rektorovi proslovy xD Proto ještě jednou děkuji za komentář :)

| 7
Anonymní nezemědělec
Anonymní nezemědělec - 25 září, 2017 - 09:23

Myslím, že rozdíl (a to značný) je dost jasně vysvětlen výše. Pokud to není někomu jasné, jeho problém. Proč se katedra jmenuje takto, to opravdu nevím. Pokud mi je známo, dříve se jmenovala jinak. Rektor tam řílká "Ekonomika je jen na VŠE. " No a to mu měl někdo zkorigovat.

| 10
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 18 září, 2017 - 13:59

Tak doufám, že budou chodit alespoň jednou týdně do školy, když mají nové prostory...nebo jen navýší počty studentů PEF?

| 6
Anonymní nezemědělec
Anonymní nezemědělec - 18 září, 2017 - 15:53

Navýší, protože bude nutný platit osvětlení, úklid atd.... Ale mj. těm "studentům" je to přece jedno, ti tam jdou (z valné většiny) právě proto, že tam nemuseji chodit, ale maji všechny výhody studentů, minimální účast, minimální požadavky a nakonec i diplom

| 10
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 18 září, 2017 - 16:07

Samozřejmě, že chtějí, aby měli studentské výhody a minimální účast. KDO BY SAKRA NECHTĚL?! :DDDDD

| 6
Anonymní nezemědělec
Anonymní nezemědělec - 18 září, 2017 - 16:22

Ti, kdo studují takové školy, kde se něco chtějí naučit.... Kupodivu i takové školy a takoví studenti jsou.... A z takových škol pak absolventi třeba té EKONOMIE mají plat tak minimálně o 10-20 t. více ( 5 let po absolvování) a rozdíl pak dále roste. Mj. lékaře, který bude chodit jednou týdně do školy, také nechci.

| 11
Zemědělka
Zemědělka - 18 září, 2017 - 18:36

Vždyť jo, to už je pak na každém, jakou motivaci má a jaký typ školy si vybere :) Jinak pevně doufám že s takovým lékařem se snad nesetkáme... můj táta učí na 1. Lf UK a vím, že každoročně tam spoustu takových ,,studentů" nemilosrdně vyhazují...

| 9
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 18 září, 2017 - 18:39

Já si upřímně myslím, že obory typu projektové řízení na navazujícím nebo veřejná správa má dobré uplatnění - naopak pae a paa obsahuje přesně ty studenty, o kterých jste mluvili výše.

| 5
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 18 září, 2017 - 22:17

Když si vezmu, kolik těch absolventů je, a BUDE, tak s Vámi nesouhlasím

| 3
Anonymní nezemědělec
Anonymní nezemědělec - 19 září, 2017 - 07:50

Zatím to tak je. Absolventi VŠE (těch je hodně, masovka- ale na jiné úrovni něž PEF ČZU), IES (těch je málo,hodně těžká matika) a CERGE (těch je opravdu pár, ovšem to je zcela mimořádná škola a má jen Mgr. a Ph.D.) mají jiné uplatnění a tedy i jiné platy. Statistiky mluví celkem jasně. Mluvím jen o Praze. Samozřejmě jsou občas výjimky. Ono totiž kvalitu školy fakt nedělá počet postavených krabic. A jít cestou minimálních požadavků je cesta do pekel.

| 10
AppVenture
AppVenture - 19 září, 2017 - 20:13

Menší video report z akce ;-) <iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/xJVxAD6omQk?rel=0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

| 9
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 28 září, 2017 - 21:59

Holý neštěstí... než otevírat další barák, tak bych se spíš zaměřil na kvalitu...

| 18
Pozorovatel
Pozorovatel - 04 října, 2017 - 12:31

Postavit barák je mnohem snadnější než zvýšit kvalitu. Jednak by si vedení PEF muselo přiznat, jaký je opravdu stav. Museli by se najmout pedagogové odjinud (alespoň tak třetina), kteří by zvýšili kvalitu výuky, ale co s těmi současnými? Musela by škola najít odvahu vyhazovat ty studenty, kteří na studium nemají, atd., to by ovšem škola neměla peníze.

| 16
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 04 října, 2017 - 10:15

Kdyby se místo týhle zbytečnosti radši zrekonstruovala aula!!! Achjo.

| 14

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙