Odkud pocházejí plodiny z Chatičky dvanácti měsíčků

03. 11. 2011 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
V minulém článku jste se dozvěděli, že studenti prodávají výpěstky naší univerzity. Víte však, odkud tyto plodiny pocházejí?

Naše škola vlastní pozemek o výměře přibližně 7 ha, který se nachází za budovou SIC. Toto Demonstrační a experimentální pracoviště bylo založené v roce 1987.

V současné době je ze sedmihektarového pozemku 5 ha orné půdy. Zbytek jsou trvalé kultury (sad, vinice, chmelnice atd.), cesty a budovy. Část plochy (cca 1000 m2) je obhospodařována společně s ITSZ (demonstrace subtropických rostlin).

Základní funkcí Demonstračního pozemku je seznámení s tradičními i méně rozšířenými plodinami, plevely, chorobami, technologiemi pěstování, strategiemi ochrany, atd. Vedle těchto demonstračních ploch je na pracovišti umístněna celá řada pokusných polí, meteorologická a fenologická stanice. Pokusy, které zde probíhají, mají obvykle úzký vztah k výuce a jsou studentům prezentovány v rámci teoretických i praktických předmětů. Většina těchto experimentů, probíhajících na pracovišti, je koordinována katedrami FAPPZ, především KAB, KAVR, KPT, KZ, KRV, KOR a KPG. Jedná se především o pokusy zaměřené na výživu rostlin ochranu rostlin technologie pěstování pícnin a uvádění půdy do klidu.

Na pozemku se pěstuje široké spektrum plodin od těch hospodářsky nejvýznamnějších (pšenice, ječmen, kukuřice, řepka, brambory, cukrovka atd.) až po plodiny, které mají hospodářsky menší význam. Vedle klasických polních plodin tvoří významnou část ploch porosty zelenin a ovocné výsadby, ale je zde také široký sortiment travních porostů.

Během prázdnin dohlíží na studenty nižších ročníků vybraní studenti z vyšších ročníků v rámci odborné 25 denní praxe. Praxi na Pokusném a demonstračním políčku absolvují všichni studenti FAPPZ. Rozsah praxe je závislý na oboru, který studují.

Ten strom, který jsem zasadil vlastními ústy, kropil vlastním potem a hnojil, Kamilem vlastníma....hnojivem...

Setí a výsadba pěstovaných plodin probíhá od února do června, přičemž ozimé plodiny se sejí a sází od srpna do října. První sklizně začínají obvykle v dubnu a vrcholí v srpnu a září, kdy je na pozemku nejvíce práce. Poslední sklizně se provádí koncem října, následuje orba a zazimování pozemku.

 

Roční produkce a sortiment plodin závisí na mnoha faktorech a meziročně významně kolísá. V průměru se vyprodukuje asi 20 tun zemědělských krmných plodin, 25 tun zeleniny, 2 tuny ovoce a asi 5 tun dalších plodin (demonstrační účely). Většina vyprodukovaných plodin je nabízena k prodeji zaměstnancům studentům i veřejnosti v prodejním stánku v areálu ČZU (Chatička dvanácti měsíčků).

 

Pro zakládání udržování a sklizeň pokusných a demostračních ploch má pracoviště k dispozici velké množství mechanizace včetně dvou velkých kolových traktorů a jednoho malotraktoru.

Pomocí nich se pak navozí plodiny vypěstované studenty FAPPZ do dřevěné chaloupky u řeznictví, kde si je můžete zakoupit a vychutnat chuť poctivě a pečlivě vypěstované zeleniny. V současné době můžete u dvanácti měsíčků koupit i výtečný med od včeliček z ČZU.

Autoři: Externí redaktor
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

21. 02. 2017 0

Lovci hlav zpět na Suchdole!

Číst více
08. 06. 2016 0

Tragédie o jednom dějství aneb Měšťáček na poli

Číst více
04. 05. 2016 0

Chodíte si na ČZU „trhnout“?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙