Studentská unie na ČZU oprášila kabát. Důvod začít se těšit?

07. 04. 2009 2 0 Univerzita Zpět na Úvod
Možná. Je tomu necelý měsíc, co mělo vedení SU důvod k pořádné oslavě. Smlouva s ČZU byla podepsána. Navzdory tomu se šampaňským tolik nebouchalo, lidem z SU spíše spadl ohromný kámen ze srdce. Téměř rok připravovaný projekt byl konečně posvěcen a spuštěn. Oficiálně tedy začíná působení Studentské unie ČZU a to poprvé v její historii. Nebo vlastně podruhé? A když jsme u toho, co to vlastně Studentská unie je? Co se vlastně slavilo z pohledu nás, studentů? Pojďme se na to podívat blíže.

Studentská unie při ČZU byly založena již v roce 2004 Petrem Ocáskem. Cíl byl jasný. Sjednotit studentské kluby a organizace naší univerzity pod jednu střechu. Což je běžnou praxí jak na zahraničních univerzitách, tak na tuzemských. Například SU ČVUT se zformovala již v roce 1998. Pojďme ale zpět do roku 2004, ke kořenům naší unie. Fungovala přibližně dva roky, do roku 2006. O jejích tehdejších aktivitách se toho nedá zjistit moc. Nicméně mnoho vypovídá to, co po sobě zanechala. Bohužel to nebyla členská základna, už vůbec ne hmotné zázemí a dokonce ani širší povědomí studentů. Něco však přece jen zůstalo. Byla to vize a zkušenosti s její realizací. A to stačilo.

Potřeba Studentské unie se řešila již tenkrát a ve Zpravodaji ČZU ji podrobně rozebrala Helena Kopalová. Ta vycházela z toho, že studentské spolky můžeme rozdělit na univerzitní instituce a „zájmové“ organizace. Do univerzitních institucí patří senáty a spolek MOST. Mezi „zájmové“ organizace řadíme SPODEK, IAAS, AIESEC aj. Proč pojmenování zájmové? I když jsou tyto spolky nedílnou součástí univerzity, nenabízí žádná řešení ani žádné informace v rámci organizace studia jako takového. Každý ze spolků (s výjimkou senátů a MOSTU) je více či méně volným zájmovým sdružením studentů, které nabízí náplň jejich volného času bez „zpětné vazby“ na vedení školy a komunikace s ostatními spolky. Nová studentská organizace by proto měla podpořit vztahy a hlavně komunikaci mezi vedením univerzity, pedagogy a studenty; jakož i mezi jednotlivými studentskými spolky.[1]

Areál z výšky[2]

Ve stejném roce, kdy stará SU po odchodu Petra Ocáska padla, se stala ještě jedna do budoucna důležitá událost. Prezidentem IAAS (Mezinárodní asociace studentů zemědělství) byl zvolen Michal Novák. Cílem IAAS jsou různé mezinárodní výměny, nejznámější jsou tzv. exchange weeky, kdy týden hostíte zahraničního studenta a vice versa. Součástí jsou i návštevy různých konferencí, mezi nimi například ELLS (Euroliga zemědělských univerzit), kde se mimo jiné setkávají i prezidenti SU evropských univerzit. Za naší univerzitu, resp. IAAS a AIESEC tam byl vyslán právě Michal Novák. Slovo dalo slovo, inspirace byla vpumpována do žil a již podruhé se začalo pracovat na SU pro naši univerzitu.

V červnu 2008 se uskutečnilo první neformální setkání studentských spolků ČZU a nápad se setkal velkým ohlasem. Našli se ovšem i spolky, které měli k nápadu určité výhrady. Od června až do listopadu šlo jen o jisté poštuchování, ovšem v listopadu minulého roku vzájemná řevnivost vyústila až v prohlášení studentské organizace AIESEC ČZU Praha. V něm se AIESEC od vznikající Studentské unie distancuje, ačkoli tvrdí, že s nápadem souhlasí. V čem je tedy problém? Podle AIESECu jde o nedostatečnou a nekorektní komunikaci ze strany SU ČZU. Podle SU ČZU není AIESEC ochoten jakkoli komunikovat a jen hází nově vznikajícímu projektu klacky pod nohy, aby nepřišel o svou dosavadní dominanci na poli studentských spolků.

Nepředbíhejme ale a vraťme se zpět do června, kdy proběhlo první neformální setkání zástupců studentských spolků ČZU. Nápad SU byl přijat a realizace se začala hýbat. SU ČVUT poskytla cenné rady a zkušenosti, pozadu nezůstali ani prezidenti SU zahraničních univerzit. Konečně v srpnu 2008 byla na ministerstvo vnitra podána žádost o založení Studentské unie při ČZU. Nicméně odpověď byla zamítavá s komentářem, že jedna SU již na ČZU působí. Po krátkém pátrání se zjišťuje, že stará SU Petra Ocáska nebyla nikdy zrušena a formálně stále existuje. Michal Novák se kontaktoval s výše zmíněným, proběhlo další předání zkušeností, postřehů a hlavně formálního převodu SU.

To co se dělo dále již není žádným tajemstvím. SU nebyla stále oficiálním partnerem ČZU, nicméně i přesto se zapojila do tvoření studentských aktivit. Na začátku roku proběhla akce Studenti studentům – den prváka a v listopadu Den studentů, o kterém jsme zde již psali.

Co tedy můžeme čekat do budoucna? Nepotká současnou SU podobný osud jako jejího předchůdce? Věřím, že ne. Vize, se kterou SU přistupuje ke své úloze, tedy vytvořit informační kanál mezi univerzitou, studentskými spolky a samotnými studenty, je více než příjemná. Když k tomu připočtu rapidně se zvyšující počet spolků na naší univerzitě (postupně přineseme reportáže o golfovém klubu, pokerovém klubu, squashovém,..), je zde opravdu velký potenciál. Těšíme se.

P.S.: Na závěr ještě vzkaz prezidenta SU studentům: ,,Zapojte se!!"

[1] Zpravodaj ČZU 2004

[2] Autor Petr Ocásek

WWW.SU-CZU.CZ

JO

Autoři: Jiří Opletal
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel
Jakub
Jakub - 06 dubna, 2009 - 00:00

Tak hlavně, aby se objevilo víc klubů. Byl jsem an Erasmu a tamější SU měla kolem 100 klubů, od novinářského až po kitesurfing a horolezectví.

| 8
Fedajkin
Fedajkin - 21 května, 2010 - 19:02

Jj, mám úplně stejnou zkušenost. Ale zas neměli TV Lesák :lol:

| 7

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙