Workshop Jak si hledat práci v 21. století?

10. 11. 2016 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
„Každá práce je dočasná.“ Tímto heslem celý workshop započal. Je třeba si uvědomit, že určitě nezůstaneme v jedné práci celý život. I když i takoví borci existují. Je ale dobré čas od času zaměstnání změnit a vyhnout se tak „ponorce.“

V úterý 1. a 8. listopadu se místnost ZI na MCEV I položila do atmosféry tématu Jak si hledat práci v 21. století? Tématem těchto dvou přednášek provázel Mgr. Přemysl Gubani z Career Centre ČZU, které workshop každý semestr pořádá.

V prvním dílu Mgr. Přemysl Gubani uvedl účastníky do celé problematiky a věnoval se takovým obecnějším věcem, jako například co je třeba si uvědomit, když hledáte práci, nebo kde a pomocí jakých prostředků je možné hledat. Hledání práce není jen o bezmyšlenkovitém rozesílání CV do firem a čekání. Pokud opravdu tu a tu práci chcete, musíte pro to udělat více než tyto ovce, které jen posílají životopisy jako na běžícím pásu.

V druhém dílu workshopu byla pozornost věnována životopisu, motivačnímu dopisu a pohovoru. Přednášející zmínil, co do CV patří a čemu se naopak vyvarovat. Například některé údaje, jako jsou věk či bydliště, mohou být diskriminační. U popisu úrovně jazyka je také dobré vyvarovat se slovům začátečník a mírně pokročilý. A nedej bože, aby vás jako občana České republiky napadlo psát do českého životopisu jazyk čeština na úrovni rodilého mluvčího. To by byl tak akorát trapas. Motivační dopis byl jen v rychlosti zmíněn. Hlavní ale je napsat ho stručně, jasně, výstižně a nepsat do něj zbytečnosti jako „Věřím, že právě já jsem přesně ten, koho hledáte.“ 

Hurá, konečně se dostáváme k tématu pohovory. Účastníci se jistě těšili, že Mgr. Gubani na ně vybalí spolehlivý návod, kterým si zajistíte úspěch. Není tedy divu, že bylo v některých tvářích zřejmé mírné zklamání z věty, že na pohovor se nikdy nedá úplně připravit. Samozřejmě na některé tradiční otázky, které padají téměř všude, se připravit dá. Ostatně návodů na internetu, jak se připravit na pohovor, je spousta. Ale může se stát, že na vás někde vyhrknou otázku, kde se vidíte za deset let nebo co byste udělali se sto tisíci. Říkáte si: „To jako vážně? A co teď?“. Ano, i to se může stát. A na takové otázky se zkrátka připravit nelze.

Mgr. Přemysl Gubani je člověk na správném místě. Dobře věděl, o čem mluví, dovedl studenty zaujmout, sem tam přidal nějaký vtípek a postřehy praxe a přednášku se snažil dělat interaktivní. Snažil se návštěvníky vtáhnout do diskuze a přimět je ke komunikaci. Hodně se ptal a nechal studenty, aby na některé odpovědi přišli sami. Samozřejmě chtěl také nějakou zpětnou vazbu, a tak se na konci obou přednášek zeptal účastníků, co je nejvíce zaujalo a co si z workshopu odnesli.

Několika účastníků workshopu jsme se i my zeptali, jak se jim tato série přednášek líbila:

„Dalo mi to hodně. Uvědomila jsem si chyby ve svém CV, dozvěděla jsem se mnoho zajímavých a nečekaných informací. Třeba to, že se člověk nemá bát do firmy zavolat a přímo přes telefon se zkusit ucházet o pozici.“

„Druhý díl přednášky byl určitě zajímavější a poučnější. Nejvíce se mi líbilo, že přednášející zmínil chyby v CV, co tam psát a nepsat.“

„Byla jsem jen na druhé přednášce. Spoustu věcí, co jsme tu probírali, jsem znala už ze střední školy.“

„Workshop můžu jedině doporučit. Oceňuji, že přednáška byla doplněna o zajímavé postřehy z praxe a několik netradičních způsobů, jak je možné své vysněné místo získat.“

Nebudeme vám však spoilerovat celý workshop, protože určitě stojí za to ho navštívit. Dozvíte se mnoho tipů a cenných rad. Workshop vás jistě obohatí o mnoho užitečných informací, a tak rozhodně jeho návštěvou chybu neuděláte. Workshop se koná jednou nebo dvakrát za semestr, tak se neváhejte na příští termín přihlásit.

Potřebuješ i ty poradit se svým CV? Chystáš se na pohovor a potřeboval bys nějaké rady, tipy a triky? Domluv si konzultaci přímo s Mgr. Přemyslem Gubanim osobně.

Mgr. Přemysl Gubani

email: gubani@rektorat.czu.cz

Autoři: Eliška Větrovcová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙