Provence: po stopách (nejen) Van Gogha kolem malebné oblasti horského masivu Alpilles

25. 04. 2014 1 0 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Při cestě po Provence ve šlépějích Van Gogha, slavného nizozemského malíře a kreslíře nejen slunečnic a olivovníků, zkrátka nemůžete vynechat jeho milované Arles.

Právě sem se odstěhoval (přechozím místem jeho pobytu byla Paříž), sem přijel plný nadějí na založení umělecké skupiny a tady vytvořil své známé obrazy, jedny z jeho nejznámějších děl vůbec, jako Ložnice v Arles nebo Červená vinice. Jedná se o místo, kde Van Gogha bez ustání líbala múza, vytvořil tu stovky kreseb. Z muzeí zaměřených na výtvarné umění zde stojí za návštěvu Musée Réattu, známé sbírkou dalšího významného malíře - Picassa. Z předchozího popisu vyplývá, že se Arles v mnohém rovná skvostné Paříži a v něčem ji dokonce i převyšuje.

Zvláštní je především atmosféra, ve městě vše dýchá duchem Vincenta. Van Goghův je tu most (ten otevírací, který mu připomínal Holandsko - domov), Van Goghovo je kolo vystavované na jedné z ulic (prý na něm i jezdil), Van Goghovy jsou kavárny (a to nejen ty noční). Miloval to tu a byl po celou dobu ohromen vším, co měl před očima - ať už šlo o zdejší pozoruhodné světlo a barevnost, které neustále zmiňoval a vyzdvihoval, nebo o objekty (květiny, krajinu horského masivu a rozmanitou architekturu). Na území města je několik soch, zájemci se tedy s touto ikonou malířství mohou samozřejmě i vyfotit.

Mimo to se vám v Arles naskytne jedinečná možnost vidět na vlastní oči místa (alespoň některá z nich), která mistr vyobrazil a která se díky němu stala bezesporu známějšími a slavnějšími. Ta, u kterých stál jeho stojan. I přestože velké množství z těchto míst zmizelo nebo se časem změnilo, stále vás na ta nejdůležitější z nich budou upozorňovat informační panely. Zde bych ocenila výbornou připravenost Francouzů, kteří se opravdu věnují turistickému ruchu a svým pamětihodnostem. V Arles nezabloudíte, vše je označeno a upraveno. Pokud však nepatříte mezi turisty, kteří rádi chodí sami, ve městě je možné zajednat si dokonce i exkurzi po známých místech z obrazů s průvodcem. Výklad je možný snad ve všech světových jazycích - AJ, NJ, RJ, FJ. Náš průvodce byl nadšenec, tudíž se nám dostalo opravdu množství vyčerpávajících informací. Pokud ovládáte jazyky, tuto prohlídku vřele doporučuji. Objednat si ji můžete v informačním centru.

Top komentář
10 července, 2014 - 11:43 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

nádherné fotky a inspirativní článek! nemáte i tipy na typické dekorace provence ? hodí se třeba ty levandulové hodiny?

Pole levandulí, slunečnic a olivovníků byla v podstatě po celou dobu pobytu Van Gogha jeho skutečně překrásným výhledem z okna. Uvidíte ale mnohem víc. Jeho „Žlutý dům“ byl sice v roce 1944 poničen, ale jeden z pokojů byl poté zcela věrně zrekonstruován. Vše je naaranžováno tak, jako by se zastavil čas v roce 1888.

Po dlouhých procházkách přírodou (doporučuji Park Le Jardin, který byl pro Vincenta velmi inspirujícím, nebo okolí řeky Rhony) si můžete odpočinout v malebných kavárnách, které se od dřívějších dob také příliš nezměnily. Z nich se dále můžete pokochat pohledem na autory, snažící se o kopie slavného malíře, vzdávající hold umění všeobecně. Bohémství a malířství je tu zkrátka všudypřítomné. Suvenýr z Arles je tím pádem jasný - plátno.

Dalším z lákadel během vaší dovolené v Provence je paradoxně nemocniční budova. Francouzská zahrada kolem ní je totiž renovovaná přesně podle známých obrazů. Je to místo vhodné k odpočinku a rozjímání po dlouhém chození po památkách, jako jsou římské a románské stavby, úzké uličky a památky UNESCO: Římské divadlo (amfiteátr pro více než 20 000 lidí, ve kterém se v současnosti konají např. býčí zápasy, jarmarky a jiné akce), římský hřbitov nebo římské lázně. Kouzelná je románská bazilika St. Trophima s ostatky tohoto svatého. Jedná se o jednu z významných památek, ve které byli korunováni králové a konaly se tu významné svatby. Dnes je bazilika známá především svou výzdobou románské i gotické části. Zdobené průčelí, korintské sloupy, akantové listy, sochy světců spojených s historií města, tapisérie, obrazy, kazatelny, bílý kámen... I to vše už možná díky Vincentovi zprostředkovaně znáte.

Pokud byste toho měli po celém dnu lidově řečeno „plné kecky“ prožít a ochutnat zde můžete tolik jako na celém území Provence. Doporučuji zajít na večeři, u které nebude chybět víno, sýry a příjemná francouzská hudba, chansony. Café Le café la nuit Vincent van Gogh, restaurace La Taverne du Forum patří k těm nejznámějším, které byste zkrátka neměli minout. Z alkoholických nápojů ochutnejte Pastis, anýzový nápoj, silný skoro stejně jako absint.

Posledním místem, které nezapomeňte navštívit, je to konečné na cestě životem V. Van Gogha (poté co si odřízl ucho, částečně se pomátl a zanedlouho zemřel). Jedná se o Klášter sv. Pavla v Saint Rémy de Provence. V nové části je stále plně funkční psychiatrická léčebna, do té starší vás za poplatek pustí. Dostanete se tak do prostor, ve kterých vznikal např. obraz Hvězdná noc.

Autoři: Barbora Hypiusová, Foto: CK Mundo,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

22. 05. 2017 0

Cestovatel a snílek. Jde obojí dohromady?

Číst více
19. 04. 2017 0

Cestuj kolem světa levně a stylově

Číst více
20. 03. 2017 0

Vyberte si dovolenou snů za zlomek ceny

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 10 července, 2014 - 11:43

nádherné fotky a inspirativní článek! nemáte i tipy na typické <a href="http://www.beautifulhome.cz/provance/">dekorace provence</a> ? hodí se třeba ty levandulové hodiny?

| 56

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙