Cestovatelské okénko: Města Kulturního trojúhelníku

22. 05. 2016 1 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Znáte nejkrásnější divy Srí Lanky? Seznámíme Vás s nimi!

Polonnaruwa: plná jedinečných památek a zajímavostí

Polonnaruwa je jedním z měst, která tvoří oblast tzv. Kulturního trojúhelníku. Leží ve střední části Srí Lanky a patří mezi její největší města. Oproti své severněji ležící kolegyni, Anurádhapuře, má výhodu lepší orientace ve městě a také přehlednosti památek. Když se podíváme zpět do minulosti, největšího rozkvětu dosáhla za vlády

krále Parákramabáhua I. (1153–86). V té době zde byly postaveny obrovské budovy, parky a také vznikla vodní nádrž o rozloze 2 500 hektarů, která díky své velikosti dostala jméno Parákrama samudra (Parákamovo moře).

Stejně jako Anurádhapura, i Polonnaruwa bývala důležitým hlavním městem království, a dělí se na staré a nové město. Staré město je plné zřícenin a památek, které se dle jejich lokalizace dělí do pěti skupin. Rozhodně bych doporučila návštěvu tzv. Čtyřúhelníku, kde uvidíte kompaktní skupinu fascinujících zřícenin na vyvýšeném

místě. Vidět zde můžete kruhovou stavbu Vatadágé (malá stúpa uvnitř sloupového pavilonu), měsíční kámen s nádherně vytesanými obrazci zvířat a ornamenty, buddhistický chrám Thuparama gedige nebo kamenný obelisk Gal Pota. Ten je 9 metrů dlouhý a inskripce na něm je nejdelším nápisem vytesaným do kamene na Srí

Lance. Obdivovat musíme také um tehdejších přepravců – kámen, vážící 25 tun, sem byl dopraven ze 100 km vzdáleného poutního místa Mihintale.

Během své návštěvy také nevynechejte další skvost, kterým se Polonnaruwa může pochlubit: památku Galvihára. Jedná se o skupinu čtyř soch, zpodobňujících buddhu, které jsou považovány za vrchol sinhálského sochařského umění. Fascinující je především 7 metrů vysoký stojící Buddha, který je zřejmě nejhezčím vyobrazením z celé skupiny. Hned vedle se nachází ležící 14 metrů dlouhá ležící socha Buddhy ve stavu, kdy dosáhl nirvány. Tady si můžete všimnout detailů – složeného polštáře pod jeho hlavou se symbolem slunce na jeho konci. Zajímavá je i struktura samotného kamene, resp. jeho zrnitost, která památce propůjčuje zvláštní vzhled. Polonnaruwa je zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO.

b

Kandy: město slonů, obklopené exotickou přírodou

Kandy je ze všech tří měst místem ležícím nejjižněji, leží v samém srdci ostrova. Zatímco předešlé dvě města jsou hodně o starobylých památkách, Kandy je hodně o atmosféře a celkovém duchu místa. Spolu s Kolombem (hlavní město Srí Lanky) je nejdůležitějším městem na Srí Lance a také hlavním městem regionu Vysočina.

Obklopeno džunglí a ležící v nadmořské výšce 500 m n. m., poskytuje ideální příležitosti k výletům do horského hřebene Knuckles range. V jeho dosahu se nachází také královská botanická zahrada Peradeniya, která je největší botanickou zahradou na Srí Lance.

Slavnosti Esala perahera a slon zdobený ve vyšívané masce pokryté zlatem

Kandy také bývá označováno jako město slonů, kteří zde mají dlouhou tradici. Pokud vyjedete za hranice města, dost pravděpodobně uvidíte v mnoha venkovských oblastech tato obrovská zvířata stále pracovat. Někdy se také stane, že během střetů divokých slonů a farmářů dojde ke zraněním. Sloni totiž chodí až k samým krajům obydlí a sama jsem byla svědkem toho, jak vypadá Spice garden (zahrada koření, nacházející se v okolí Kandy) po návštěvě slonů. Také proto vznikl sloní sirotčinec Pinnewala, nedaleko Kandy. Původní záměr byl poskytnout přístřeší pěti opuštěným sirotkům. Postupem času se ale tento spolek rozrostl a dnes patří mezi vyhledávaná turistická místa, která nevynechá žádný zájezd na Srí Lanku. Žije zde asi 80 slonů, ať už osiřelých nebo zraněných. Zkusit můžete jednu z nejvyhledávanějších atrakcí – nakrmit si sloní mládě (to je ale nutné přijet na místo hned ráno) nebo vidět koupání slonů v nedaleké řece (2x denně). Dejte si však pozor, až přijedete k bráně útulku, pravděpodobně se na vás hned „vrhne“ osoba nabízející vstup a jízdu na slonovi, v ceně vstupného. To s Pinnewalou ale nemá nic společného, jen se projedete na slonovi v řece, jejich koupání uvidíte z dálky a do útulku a ke slůňatům se vůbec nedostanete! Jděte tedy rovnou k oficiálnímu vstupu a věřte – sledovat potom koupání slonů z blízkosti je opravdu velký zážitek.

Se slony je v Kandy spojená ještě jedna velká událost – slavnosti Esala perahera, které se konají po 10 dnů před úplňkem na konci měsíce Esala (červenec/srpen). Během slavností, které patří mezi nejvýznamnější v celé Asii, máte jedinečnou příležitost vidět krotitele ohně, šermíře, artisty a především dlouhý průvod zdobených slonů. V jejich čele potom kráčí nejkrásnější z nich, oslnivě ozdobené zvíře ve vyšívané masce, pokryté zlatem. Nese obrovský baldachýn, který

ukrývá repliku schránky posvátného zubu.

b2

 

Jedna z nejdůležitějších relikvií na Srí Lance: posvátný Buddhův zub

A další zajímavost, která z Kandy činí nezbytnou zastávku v našem programu. Chrám Buddhova zubu totiž ukrývá jednu z nejposvátnějších relikvií – Buddhův zub. Chrám má pro většinu srílanských buddhistů neocenitelný význam a věří, že alespoň 1x ve svém životě sem musí podniknout poutní cestu. Zajímavý je i samotný chrám, kde však musíte více než kde jinde dbát na vhodný oděv. Večer si můžete zpestřit návštěvou jednoho z mnoha krámků prodávajících starožitnosti nebo drahé kameny. Za zhlédnutí stojí také kandyjský tanec. A protože se městské centrum nachází nedaleko malebného jezera, obklopeného svahy hor, fajn relaxací je také procházka podél jeho břehů. Kandy je zkrátka tím pravým místem, kde uzavřít naše putování po krásách Kulturního trojúhelníku.

Top komentář
29 září, 2017 - 14:04 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Srí Lanka je krásný ostrov, ale ještě více zaujme její kultura, tak například tady se podívejte jaké festivaly tu mají: http://www.exotickapriroda.cz/blog/clanky/sri-lanka-festivaly-ktere-si-nesmite-nechat-ujit je to opravdu pěkná kultura :)

Autorka je průvodkyně cestovní kanceláře Mundo.

Autoři: Hana Dekojová, Foto: CK Mundo,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

22. 05. 2017 0

Cestovatel a snílek. Jde obojí dohromady?

Číst více
19. 04. 2017 0

Cestuj kolem světa levně a stylově

Číst více
20. 03. 2017 0

Vyberte si dovolenou snů za zlomek ceny

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 29 září, 2017 - 14:04

Srí Lanka je krásný ostrov, ale ještě více zaujme její kultura, tak například tady se podívejte jaké festivaly tu mají: http://www.exotickapriroda.cz/blog/clanky/sri-lanka-festivaly-ktere-si-nesmite-nechat-ujit je to opravdu pěkná kultura :)

| 2

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙