Dovolená v Česku - 2. část

14. 06. 2016 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Dnes se podíváme na další místa v České republice, která rozhodně stojí za návštěvu, konkrétně do krajů na východě republiky. Podíváme se třeba do skalních měst, krápníkových jeskyní, do hřebčína nebo do kraje vína.

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji se dá dělat spousta výletů do zdejší přírody. Najdeme zde mnoho skalních měst, jako jsou Adršpašsko-teplické skály, Prachovské skály či Drábské světničky. Kouzlo těchto skalních útvarů vás naprosto omámí a na své si zde přijdou i horolezci. Můžete si zde také připomenout dětství při návštěvě Babiččina údolí v Ratibořicích. Je-li zde někdo, kdo by si o prázdninách rád dopřál trochu kulturních zážitků, doporučujeme navštívit rodiště slavného českého spisovatele Aloise Jiráska – město Hronov, kde se každoročně koná divadelní festival Jiráskův Hronov, což je přehlídka ochotnických divadelních souborů.

Adršpašsko-teplické skály

Pardubický kraj

Pardubický kraj, to není jen perník a Velká pardubická. V tomto kraji se nachází mnoho překrásných hradů, zámků, měst a třeba i zajímavých rozhleden. Doporučujeme navštívit zámek Slatiňany, Litomyšl či hrad Kunětická hora, který se tyčí na vrcholku stejnojmenné hory nedaleko Pardubic. Za trochu pozornosti jistě stojí i několik unikátních rozhleden, třeba rozhledna Bára s konstrukcí ve tvaru trojbokého jehlanu. A jelikož jsme studenti zemědělské univerzity, jistě se mezi vámi najdou nějací milovníci koní. Vy byste si určitě neměli nechat ujít návštěvu hřebčína ve Slatiňanech a Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

Rozhledna Bára

Olomoucký kraj

Kromě specifické vůně Olomouckých tvarůžků, linoucí se celým krajem, najdeme v okolí Olomouce mnoho lázní, hradů a zámků a také spoustu jeskyní. Pokud se vydáte do tohoto kraje, určitě si udělejte zastávku v samotné Olomouci. Na Horním náměstí se nachází Sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsán v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Můžete si udělat také výlet do nedalekých Loštic a ochutnat čerstvé tvarůžky, které se rodí právě zde. Za zmínku také stojí unikátní přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v okrese Šumperk, jenž je třetí největší přečerpávací elektrárna na světě. A navštivte též jedny z nejkrásnějších krápníkových jeskyní u nás, a to Javoříčské jeskyně.

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně 

Moravskoslezský kraj

Milovníci pěší turistiky si jistě přijdou na své při návštěvě Beskyd, které se táhnou při hranici s našimi slovenskými sousedy. Uvidíte zde překrásnou přírodu a vyšlápnete si zdejší vrcholky, třeba hned ten nejvyšší – Lysou Horu. Nic nezkazíte ani návštěvou hradu Hukvaldy, zámku Bruntál nebo přehrad, jako jsou Kružberská či Žermanická přehrada. Nevynechejte ani městečko Štramberk, kde si pochutnáte na zdejší specialitě – Štramberských uších. Nebojte, jsou z perníku.

Štramberské uši

Zlínský kraj

V rodišti světoznámého podnikatele Tomáše Bati ve Zlíně se nachází překrásný zámek Lešná a také ZOO Lešná, která je již několikátým rokem druhou nejnavštěvovanější zoologickou zahradou v ČR. Jistě neprohloupíte ani návštěvou největšího a nejstaršího skanzenu ve střední Evropě, skanzenu Rožnov pod Radhoštěm. Dále ve Zlínském kraji najdeme třeba největší skalní město na Moravě Pulčínské skály nebo Čertovy skály, které jsou zase jedny z nejnavštěvovanějších skal na Moravě.

ZOO Lešná

Jihomoravský kraj

V severní části Jihomoravského kraje leží CHKO Moravský kras, kde kromě úchvatných krápníkových jeskyní můžete navštívit také velice známou propast Macocha. Když se však řekne Jihomoravský kraj, většina lidí si vybaví hlavně nekonečné vinice a vůni těch nejlepších moravských vín. Na území tohoto kraje se rozkládá oblast Lednicko-valtického areálu, kde se kromě zmíněných vinic nachází nejrůznější památky. V Lednici se nachází překrásný zámek s ještě krásnějšími zahradami. Ve Valticích si kromě zámku můžete projít i zdejší vinné sklepy i s ochutnávkou. Při návštěvě jižní Moravy vás ale musíme upozornit, že určitě nezůstanete u jedné lahve vína. Nezapomeňte na to tedy připravit svůj žaludek a játra a pro jistotu si s sebou přibalte i nějaký prášek na bolest hlavy.

Macocha

Kraj Vysočina

Posledním krajem, kam jsme se ještě nepodívali, je Vysočina. Turisté si vychutnají procházky po Českomoravské vrchovině, milovníci památek zase návštěvu Telče. Vaši pozornost by si jistě zasloužila i malá nenápadná obec Lipnice nad Sázavou, rodiště spisovatele Jaroslava Haška, kde se nachází hrad a také Národní památník odposlechu, jehož součástí jsou zatopené lomy a při nich vytesaná sochařská díla Zlaté oči, Bretschneiderovo ucho a Ústa pravdy. Ve městě Pelhřimov každého jistě potěší návštěva Muzea rekordů a kuriozit, kde uvidíte nejrůznější bizarní věcičky, které jinde jen tak neuvidíte.

Zlaté oči

A kam se chystáte na dovolenou vy? Vyrazíte k moři, nebo letos dáte přednost právě Česku? Budeme moc rádi, když nám do komentáře odpovíte.

Doufáme, že se vám naše vybrané tipy na výlety a dovolenou líbily a alespoň někteří z vás se na pouť po krásách České republiky vydají. Mnoho z vás jistě vyrazí na nějaké ty festivaly nebo na vodu, tak se při té příležitosti zajděte podívat na nějaký pěkný hrad nebo na výlet do přírody. Vždyť tu máme tolik překrásných míst. Bohužel jen to moře nám tu jaksi chybí.

A pokud jste nečetli předchozí díl o dovolené, můžete si ho přečíst zde.

Mrkni taky na tohle

22. 05. 2017 0

Cestovatel a snílek. Jde obojí dohromady?

Číst více
19. 04. 2017 0

Cestuj kolem světa levně a stylově

Číst více
20. 03. 2017 0

Vyberte si dovolenou snů za zlomek ceny

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙