Výjimečný tvůrce videopřednášek zdarma: Kdyby se učilo kvalitně, ekospace.cz by zaniklo

12. 10. 2014 20 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Tak už nám to zase začíná, pomalu startuje zimní semestr a s ním i maraton přednášek a cvičení. Ruku na srdce, ne vždy stihnete nebo budete chtít stihnout každou minutu vaší výuky. Co ale dělat, pokud vám prostě uteče pro získání zápočtu životně důležitá přednáška? Způsobů je několik a jedním z těch nejpopulárnějších jsou videopřednášky. Nevyskytují se ještě v míře, jakou bychom si asi všichni přáli, ale my vám dnes představíme člověka, který je pro vás dělá na téma ekonomie už několik let, a to zcela zadarmo.

Davida Šetka asi kde kdo z PEF zná. Nevěříte? Tak to zkusme jinak. Viděli jste někdy toho pána na videu, co tak hezky a srozumitelně mluví o ekonomii? Už se chytáte? Ano, řeč je o webu ekospace.cz, díky němuž mají za sebou zkoušky nebo dokonce státnice obsahující ekonomii stovky nebo snad tisícovky studentů. Napadlo vás ale někdy, kdo za tímhle úžasným projektem stojí? Jestli třeba ten „pán z videa“ taky chodí do práce, když ho neživí tak záslužná činnost jako natáčení videí objasňující tajemství ekonomie? Nám tyto otázky nedávaly spát, a proto jsme se vypravili do Českých Budějovic a odhalení tajemství projektu Ekospace mohlo začít... 

Bio zpovídaného

Jméno: David Šetek

Povolání: IT specialista

Krátký životopis:David Šetek vystudoval Ekonomickou fakultu Jihočeské univerzity a je veřejnosti nejvíce známý jako zakladatel webu Ekospace.cz, na který nahrává videopřednášky o ekonomii. Ty jsou pak zdarma dostupné všem zájemcům o tuto problematiku. Ve volném čase David rád sportuje, zaměřuje se především na běh a posilovnu.  

iZUN: Davide, proč vlatně vznikla stránka Ekospace? 

Stojí za tím dva důvody. Tím prvním byl fakt, že jsem prostě už nestíhal doučovat všechny studenty, kteří o to stáli - jednak nebyl čas a také byli třeba z daleka. Druhou věcí, která mě k tvorbě webu inspirovala, byla skutečnost, že mě vždycky bavilo učit. Takže jsem to spojil dohromady a vznikl Ekospace. 

Učitelé nejsou hodnoceni za kvalitu odvedené práce, jsou hodnoceni za nějaký publikace a podobně, a to podle mého názoru není správně. Chybí jim taky motivace dělat to pro lidi, pro další generace. 

iZUN: Jak dlouho stránka funguje?

V současné době jedu už dva a půl roku. Vzpomínám si, že jsem první video na internet nahrával přesně na Silvestra, že jsem to zapnul a šel se podívat na náměstí na ohňostroj tady v Budějovicích. 

iZUN: Jaké bylo téma prvního videa?

To si vzpomínám úplně přesně, byl to užitek z mikroekonomie. 

iZUN: Když jsem procházel web, žasl jsem na množstvím videopřednášek. Kolik hodin materiálu už jste zhruba natočil? 

Řekl bych, že jsou to stovky hodin, jenže přesně se to určit nedá takhle od stolu, protože dřív jsem točil spíš delší videa, teď dělám spíš kratší. Ale samotných videí je kolem 750. 

iZUN: Jaká videa se řadí mezi ty nejsledovanější a nejoblíbenější? 

Dost vede dvousektor z makroekonomie, od kterého se toho pak hodně odvíjí. 

iZUN: Když člověk vidí vaše videa, nemůže si nevšimnout pořád stejného prostoru, v němž se necházíte. Kde jsou videa natáčena?

Jsou dvě možnosti, buď to natáčím v akademické knihovně Jihočeské univerzity, kde je místnost s názvem Klub s dotykovou tabulí, takže tam jsme se s nima dohodli, že tam můžu natáčet. To jsou videa, která jsou živější a jsem tam vidět. Druhou možností jsou přednášky s tou černou obrazovkou, která točím doma přes tablet v případě, že je akademická knihovna třeba přes prázdniny zavřená. 

iZUN: Vy jste zmínil, že jste se dohodli... Je tam s vámi ještě někdo v tu chvíli během natáčení? 

Ne, není. Vše dělám sám. To byl jen takový obrat (smích). 

iZUN: Jak moc samotná videa stříháte? 

Snažím se to připravit tak, abych to vždycky sjel celé a ustřihnu jen začátek a konec, kde jsou hluchá místa. Je to tedy většinou natáčené přesně tak, jak to vy vidíte. 

iZUN: Když vaše videa sleduje někdo dlouhodobě, asi mu dojde, že máte i takový svůj Ekospace kostým...

To je pravda. Když jsem na začátku přemýšlel o oblečení, řekl jsem si, že by to oblečení nemělo studenty nějak rozptylovat, takže jsem se rozhodl, že si pro to vyhradím dva černé roláky, ve kterých nedělám nic jiného. Je ale pravda, že jednou jsem asi pospíchal, nebo jsem se prostě zapomněl převléci a vzal jsem si jiný svetr. Občas je mi taky dost vedro.

David Šetek - ekospace.cz

iZUN: Jak se projekt Ekospace šířil? 

Žádná kampaň neproběhla, jak jsem to spustil, tak jsem to poslal těm, kteří mě požádali o doučování. Ti to pak museli poslat dál a všechno je to vlastně o osobním doporučení, které je podle mě nejlepší reklamou. 

iZUN: Spadly někdy stránky? 

Ano, jen jednou a zrovna ve zkouškovém, sice jen na dvacet minut, ale bylo to zajímavé. Během dvou minut mi přišlo asi dvacet emailů s tím, co se děje. Byl to ale naštěstí jen problém poskytovatele a brzo se to odstranilo.  

Top komentář
12 října, 2014 - 20:33 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Docela by mne zajímalo, zda pan tvůrce zná přednášky z předních škol v oboru v ČR, čili např.IES? Cerge? Nebo s čím vlastně porovnává? S JU?

 

iZUN: Nemohlo mi uniknout, že dochází k poměrně velkému rozšíření témat, jakými se videa zabývají. Zmínit můžeme například ekonomiku podniku, marketing... To je všechno na žádost studentů?

iZUN:  Kde vidíte Ekospace řekněme za 5 let? 

Takhle jsem o tom nepřemýšlel, ale rozhodně bych dál chtěl rozšiřovat videa o nová témata. 

Upřímně vidím největší chybu ve vyučujících, protože oni tam rychle odklikají nějaké slidy v powerpointu, grafy už jsou hotové a než se student zorientuje, už má před sebou další slide... 

iZUN: Ekospace je zadarmo, kolik ročně stojí jeho provoz? 

Prostory mám zadarmo, takže z vlastní kapsy hradím jen provoz webu, což je doména a hosting. 

iZUN: Uvažoval jste o tom, že by se za Ekospace platilo?

Asi každý by se nad tím chvíli zamyslel. Ale jedna věc je, že bych musel vymýšlet, jak to udělat. Jestli přes sms nebo nějak jinak. Pak je tady to, že já ani nemám chuť to zpoplatnit. Původní vize byla, že by to mělo být dostupné zadarmo, komukoliv a kdykoliv a toho se budu držet i do budoucna. Ekospace má hlavně pomáhat, ne vydělávat. 

David Šetek - ekospace.cz

iZUN: Vaše videa jsou podrobná, ale jasná. Uváděné příklady rozumitelné i laikům. Z čeho vycházíte při tvorbě videopřednášek? 

Základem je pochopitelně mít to věcně správně, takže čtu různé odborné publikace. Pak přichází to nejnáročnější - vymýšlení příkladů, na nichž se to dá pochopit. Odborná literatura něco nabízí, ale já se to snažím co nejvíc zjednodušit tak, aby to pochopili opravdu všichni. 

iZUN: Nakousli jsme odbornou literaturu. Co si myslíte o skriptech na ekonomii, které se vykytují na českých vysokých školách?

Je třeba říct, že existují kvalitní a méně kvalitní knížky nebo učebnice. Bohužel většina knížek, které jsem četl, tak kdybych k nim přistoupil jako začínající student ekonomie, asi bych tomu moc nerozuměl a zřejmě by mě to i odradilo, což není úplně dobře. Nehledě na to, že v poslední době vidím podle mě ne zcela správný trend. 

iZUN: O co se jedná?

Studenti jsou podle mého až příliš odkazováni na knížky. Základem by podle mě měla být kvalitně odvedená přednáška, kde to bude všem jasné a kdo se bude chtít dozvědět něco víc, může si to přečíst v knížce. 

Učitelé mě pak berou jako konkurenci a nabádají studenty, aby se z Ekospace neučili. Neuvědomí si, že jde třeba taky učit jinak a uráží to jejich ego, když mají na přednášce prázdno a ví, že studenti se to učí z mých videí.

iZUN: Kde vidíte hlavní chybu ve výuce ekonomie v České republice? Počet studentů obracejících se na váš web pořád roste, tak kdo a kde dělá chybu? 

To je dobrá otázka (úsměv). Když jsem tvořil Ekospace, sepsal jsem si všechny nevýhody současné výuky a snažil se je odstranit. Hezky je to vidět, když si vezmeme čas. Přednáška trvá na univerzitě hodinu a půl, někdy i méně. A to je přednáška na téma, kterému já věnuju na webu třeba dvojnásobek času. Upřímně vidím největší chybu ve vyučujících, protože oni tam rychle odklikají nějaké slidy v powerpointu, grafy už jsou hotové a než se student v grafu zorientuje, už má před sebou další slide. 

iZUN: Když ještě zůstaneme u těch učitelů...

Myslím si, že nejsou hodnoceni za kvalitu odvedené práce, jsou hodnoceni za nějaké publikace a podobně, a to podle mého názoru není správně. Vyučující musí ve vzdělávání budoucích generací vidět smysl, ale pokud to bere jen jako běžné zaměstnání, tak to nemůže dopadnout dobře. 

iZUN: Nedostal jste na základě Ekospace nabídku jít někam učit? Protože v ohlasech na vaši stránku se objevují i věci, že by vás měli naklonovat a měl byste být součástí každé katedry vyučující ekonomii. 

Ne, nedostal. Myslím, že je to možná zapříčiněno i tím, že se občas setkám s tou opačnou reakcí. Studenti se často učí už jen z mojí stránky a nechodí na přednášky. Učitelé mě pak berou jako konkurenci a nabádají studenty různými způsoby, aby se z Ekospace neučili. Neuvědomují si, že jde třeba taky učit jinak, a uráží to jejich ego, když mají na přednášce prázdno a ví, že studenti se to učí z mých videí. Co mi ale udělalo radost, byl email od jedné učitelky ze střední školy, která mi napsala, že studentům pouští některá má videa přímo v hodině a pak s nimi debatuje nad obsahem a řeší nějaké nejasnosti a dotazy. 

iZUN: Témat videopřednášek je na Ekospace nespočet. Máte nějaké oblíbené a taky nějaké, které moc nemusíte? 

Neřekl bych, že mám nějaké přímo neoblíbené. Především si myslím, že celá ekonomie by neměla člověka naučit nějaké grafy a vzorečky, které nikdy nepoužije, ale student by si z toho měl odnést ten styl myšlení, který se za tím vším skrývá. Kdybych ale tedy měl zmínit to jedno oblíbené video, tak to bylo z marketingu o Googlu, to mě fakticky bavilo. 

iZUN: Když s lidmi mluvím o Ekospace, často přijde na řadu téma, co vlastně dělá ten pán z videa? Chodí někam do práce, nebo je pořád u té tabule? 

Chodím do práce jako každý normální člověk. Dělám v IT firmě, která se zabývá e-shopy a společnost získala certifikaci od Googlu, která nám umožňuje dělat 3D virtuální prohlídky a já jsem byl stanoven jako vedoucí celého tohoto projektu. Takže mám na starosti obchodní zástupce a fotografy plus komunikaci s Googlem. 

Stále více, protože se množí počet dotazů, které mi přicházejí a já na ně odpovídám sám. Snažím se otázkám studentů věnovat alespoň hodinu denně, a držet tak nějakou udržitelnou úroveň. Je pravda, že během zkouškového se to ne vždycky daří. 

iZUN: Kam se bude Ekospace s dalšími videopřednáškami vyvíjet?

V první řadě chci dodělat ekonomiku podniku, která je hodně žádaná. Pak jsou dva směry, kterými je možno se vydat. Buď můžu nahrávat videa, která budou v souladu s osnovami většiny vysokých škol a budou studentům pomáhat při zkouškách a testech, nebo můžu zařadit témata, která se sice neučí, ale člověk si na ně může šáhnout v praxi, což by mě osobně bavilo víc. Bohužel současné české univerzity učí spíš tu teorii, takže tyhle dva směry, kterými je možno se vydat, se dost rozcházejí. Bohužel současné české univerzity učí spíš tu teorii, takže tyhle dva směry, kterými je možno se vydat, se dost rozcházejí. 

...v situaci, kdy by se studenti přeměnili v zákazníky a měli by možnost říct: "Já jsem si zaplatil za kvalitní výuku a to, co vy tady předvádíte, kvalita není."

iZUN: Má vaše snažení nějaký cíl, kterého byste chtěl dosáhnout? 

Určitě to není počet fanoušků na Facebooku nebo zhlédnutí nějakého videa. Když nad tím tak přemýšlím, je to asi to, že by si z toho i učitelé mohli vzít inspiraci a říct si, že se dá učit i jinak. Kdyby kantoři změnili svůj systém výuky a ta by studenty bavila, studenti už by nepotřebovali Ekospace a stránky by zanikly, ale já bych si mohl říct, že jsem něco změnil. 

iZUN: Vraťme se ještě k současné výuce na vysokých školách a teď nejen ekonomie. Pomohlo by situaci zavedení školného?

Školné v první řadě nesmí bránit lidem, aby se na školy dostali. Pokud se ale zaměříme pouze na výuku, tak by záleželo hlavně na dopadu samotného školného. Pokud by studenti byli bráni jako skuteční platící zákazníci, tak by to mohlo ke zvýšení kvality přispět. Každý platící zákazník má přeci právo na kvalitní službu, protože si za ni zaplatil. Pokud by toto vedlo ke zvýšení konkurence mezi vysokými školami, tak by existovala možnost, že by se školy konečně zaměřily i na zvýšení kvality výuky. Třeba by si konečně uvědomily, že studenty zpravidla nezajímá, kolik knížek vyučující napsal, ale to, jestli je dokáže naučit něco použitelného v praxi a jestli dokáže studenty zaujmout. 

iZUN:  Co rád děláte ve svém volném čase?

Když už nějaký ten čas zbyde, rád si zajdu zaběhat nebo do posilovny. A pokud mám ještě víc času, rád kouknu na nějaký dobrý film.

iZUN: Na závěr naše tradiční otázka. Jaký je váš názor na klecový chov drůbeže? 

Myslím si, že každý na tomhle světě si zaslouží slušné zacházení, a to jak lidé, tak zvířata. Protože neznám tuhle problematiku do detailu, tak nevím, jak moc to ty zvířata stresuje a škodí jim to. Ale pokud je takovýto způsob zacházení pro zvířata škodlivý a je tady jiná alternativa, měla by se asi využívat.

Autoři: Adam Valečka Foto: Archiv Davida Šetka, Ekospace.cz,
Pohledem autora

<p>Nestává se nám v redakci často, že bychom za články cestovali mimo Prahu. Rád bych touto cestou poděkoval Michaele Melicharové za inspiraci při vzniku tohoto rozhovoru. Po příjezdu na budějovické nádraží jsem ale Davida Šetka nemusel dlouho hledat, sám jsem se totiž z videí učil, a tak jsem strávil s tímto člověkem během zkouškových období za tři roky studia desítky hodin. Rozhovor sice trval něco málo přes hodinku, ale málokdy se během tak krátkého času dozvíte tolik zajímavých věcí od tak inspirativnío člověka, jakým David Šetek je. A to nejen v některém ze svých videí. Kéž bychom v naší republice měli více takových lidí, nebo si alespoň važme těch, kteří tu jsou a řadí se do kategorie výjimeční. </p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 12 října, 2014 - 20:28

Perfektní rozhovor. Toho chlápka sice neznám, ale z toho jaké má názory je jasné, že je to sympaťák :-)

| 50
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 12 října, 2014 - 20:33

Docela by mne zajímalo, zda pan tvůrce zná přednášky z předních škol v oboru v ČR, čili např.IES? Cerge? Nebo s čím vlastně porovnává? S JU?

| 71
AV
AV - 13 října, 2014 - 17:55

Co vím, tak srovnává se školami, z nichž se na něj obracejí studenti s žádostmi o pomoc. Jmenovat je asi zbytečné...Praha, Plzeň, Brno, Ostrava, Pardubice, Hradec Králové, České Budějovice. Z každé školy to nejsou jednotlivci ale stovky až tisíce lidí. Takže prostě víme, kde je chyba :) Nepochybně jsou ale školy a předměty, kde to stylem odklikat celý powerpoint a jít domů není.

| 52
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 13 října, 2014 - 22:17

Takže ještě jednou..I v ekonomii stejně jako v jiných oborech je známo určité pořadí škol, kde se učí špičkově, kde se dělá věda atd.....top je IES a některé fakulty VŠE tak to je, odpovídají poté tomu i platy i možnosti, učí tam ti nejlepší, chodí tam ti nejlepší, píšou tam odborné práce, kterými tvůrce pohrdá tvůrce vyjadřuje obecně názory na výuku, na její nekvalitu atd...vše ví, všemu rozumí proto se znovu ptám, ví něco o těchto školách, zná přednášky, byl na nich? mj. nemůže být náhodou problém v tom, že jedinci, kteří nedovedou udělat součet 2 funkcí, a je jim to nutné vysvětlovat několik slidů, nepatří na VŠ? Není náhodou ta chyba v tom?

| 55
Honza (Anonymní zemědělec (bez ověření))
Honza (Anonymní zemědělec (bez ověření)) - 14 října, 2014 - 13:31

Možná (určitě) se neshodneme. Ale jeden důvod proč vznikají výukové materiály podobného typu (mimo jiné např. Khan Academy) může být právě v tom, že jsou školy kde se učí špičkově a pak školy kde se neučí zase až tak špičkově nebo kde není podobná kvalita dostupná. Tedy školy, které nejsou Vámi jmenovanými. Sám jste si odpověděl. Kromě toho otázka vědy není to samé jako otázka výuky... Ale ano - druhým důvodem je pochopitelně problém studenta a jeho neschopnosti pochopit problematiku. Ale příčina tohohle není na webu ekospace ani kdekoliv jinde na internetu. Pokud nepatří na VŠ, tak je to problém VŠ, ne pana Šetka. Já zcela chápu vaše rozhořčení nad zobecněním situace v českém školství. Nicméně se vší pokorou k práci všech pedagogů bez ohledu na alma mater, si myslím, že pan Šetek dělá spíš pozitivní činnost ke zlepšení stavu vzdělanosti, než naopak.

| 34
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 15 října, 2014 - 16:38

Děkuji za rozumný komentář bez hysterie a proto odpovím. Khan academy je přece jen hodně hodně jinde. Ale různých vzdělávacích projektů je v ČR mnoho, již jen z toho důvodu, že se na ně dají získat granty EU. Zpět k tématu. Pan Šetek (dále Š) přece žádnou kvalitu dosažitelnou např. na IES (VŠE, apod.) nenabízí, možná ony zmíněněné školy nikdy ani nenavštívil, rozhodně je nestudoval ( zajímalo by mne proč). Vystudoval regionální EF JU. Přenos špičkové kvality stejně není tak jednoduchý, vyžaduje třeba určité znalosti z matematiky, motivaci a inteligenci studentů apod. Pan Š. neuznává nějaké "vzorečky" ( o modelování čehokoliv v praxi asi nemá tuchu), teorie, knihy ( zbytečné), pedagogové špatně učí, také ví vše (špatně) o hodnocení pedagogů, prostě on je takový všeznalec všeho. Pokud ho snad náhodou někdo upozorní na chybu ( doc. Valenčík je mj. vzděláním matematik), pak následuje rozlobená reakce. O tom, zda má pedagog publikovat či ne, je možné diskutovat. Ale ekonomie se přece jen považuje za vědu ( jsou za ní Nobelovy ceny), tak asi publikační činnost k akademické práci patří. O úrovni běžných studentů běžných ekonomických fakult, o jejich počtu a kvalitě se určitě dá hovořit dlouho. Pokud děvče jde studovat ekonomii, protože "ona není na matematiku" ( sdělení otce studentky), pak je asi něco špatně. Zda dělá pan Š. pozitivní činnost, nevím. Tím, že vyrobí více méně manuál ( a rozpitvá i látku pro cca 8. tř. ZŠ), sice umožní řadě studentů složit zkoušky, oni se nemuseji trápit ( tedy přemýšlet, číst učebnice), možná i dostudují, ale zvýší tím vzdělanost? To tedy opravdu nevím..... Jinak samozřejmě, že rozsah výuky rozhodně nemá být 12 týdnů 2+1.

| 54
Honza (Anonymní zemědělec (bez ověření))
Honza (Anonymní zemědělec (bez ověření)) - 15 října, 2014 - 22:39

Díky za odpověď. Netroufnu si hlouběji hodnotit pohnutky pana Šetka. Nicméně můj názor, a mějme ho za velmi subjektivní, je takový, že jeho cílem není přenos špičkových charakteristik jmenovaných škol do svých videií. Mým pohledem, a opět netvrdím, že správným, jen reaguje na to, co návštěvníci jeho stránek vyžadují. Nepřísluší mi proto hodnotit to co pan Šetek uznává nebo ne...koho hodnotí...koho kritizuje....a tak dále - do téhle diskuse se zapojit nechci. Ale zaujal mne Váš odstavec o publikování. Jsem rád, že se do diskuse na iZUNu zapojí občas i nějaký pedagog (pokud není můj odhad příliš okázalý). Snad se nemýlím, že tím reagujete na mou poznámku o vědě. Omlouvám se, pokud jsme se špatně pochopili. Nerad bych upíral vědcům právo publikovat. To v žádném případě. Jen vidím určitý rozdíl u profese pedagoga a profese vědce. Stejně jako, jak naznačujete, pan Šetek nemůže vědět všechno, tak ani vědec nemusí dokonalým být pedagogem. Netvrdím však, že vědec k tomu nemá ty nejlepší znalostní předpoklady. To jen abychom si rozuměli...koneckonců sám momentálně studuji na univerzitě, kde přednáší držitel Nobelovy ceny za ekonomii. Dlouho mne ale hlodá (zdůrazňuji filozofická) myšlenka týkající se právě publikací. Snad mi ji osvětlíte. Jedná se konkrétně o to, jestli věda = publikace. Ano publikování je jistě a naprosto nepochybně podstatná část vědecké činnosti. Koneckonců je to jedna z podmínek pro získání postgraduálních titulů. Já si jen pokládám otázku, zda to, pokud někdo nad něčím (promiňte mi ten laický výraz) bádá, snaží se zlepšit svět a přijít na věci, které by lidstvo posunuly, má cíleně vést především k publikaci...Chápu dopad publikování vědecké práce. Ale to je ten cíl vědce? Co se týče vzdělanosti, je to věc názoru. Bohužel, a doufám, že se mnou budete souhlasit, výstup drtivé většiny studentů je po absolvování VŠ takový, že si nevzpomenou na to co počítali rok zpátky v ekonometrii, matematice nebo genetice. A to i přesto, že se tyto předměty opravdu naučili (protože to u nich ani jinak nešlo). Důvod bychom měli hledat pokud možno všude, ne jen u studentů. Třeba i ve zmíněném 12 týdenním semestru 2+1. Ale...na toto téma by se dalo debatovat do nekonečna...a přesto bychom nedošli k závěru. :-)

| 39
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 19 října, 2014 - 11:45

Rozdíl pedagog - vědec, nedomnívám se, že zejména ve vyšších ročnících VŠ by měl převládnout pedagog, v základních kursech je to asi důležitější. Mj. běžný pedagog na VŠ obvykle nemá ani minutu pedagogického vzdělání. Existuje pozice lektor a ten zase jen učí, mám pocit. Ale rozhodně na Mgr. a PhD. Studium by to měl být odborník (neříkám přímo vědec). Mj. akreditační komise publikační činnost vyžaduje. Publikace (ale nejen ony, možno najít např. na http://www.vyzkum.cz/) jsou uznávaným výstupem z vědecké (odborné) práce. Znám řadu lidí, kteří opravdu „bádají“, práce je baví, jde jim o výsledek a publikace jsou výstupem jejich práce. Co by totiž třeba v základním výzkumu mělo být výstupem? Ale pravda je v ČR se to zvrhlo, známý kafemlejnek. http://www.euractiv.cz/vzdelavani0/clanek/komisi-se-nelibi-cesky-vedecky-kafemlejnek-011946. Toto jsou problémy, které řeší celý svět. Stále se plánuje rozdělení univerzit na vědecké a jiné. Vědeckých by mělo být pouze několik (UK, MU, CVUT..) a byly by jinak financovány. To se zřejmě těm, které nebudou vědecké, nebude líbit, protože dnes na vědu tečou docela velké peníze, např. před několika lety tzv. Záměry. V řebříčcích univerzit např. http://www.shanghairanking.com/index.html, http://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings aj. vždy velkou roli hraje věda. Kvalita absolventů, jak kde, jak kdo. Záleží asi na dalším užití znalostí, na kvalitě naučení. Ale nebudeme si namlouvat, že běžné ekonomické fakulty jsou plné nějakých pilných, geniálních jedinců. Spíše těch, co hledají „pohodičku“. Dle mého názoru na některých VŠ studují lidé, kteří se měli raději vyučit, bylo by to lépe pro ně i pro ostatní. Ale na VŠ odchází podstatná část populace. V praxi budou někteří dělat práci odpovídající max.střední škole (pokud práci najdou), ale je to jejich věc.

| 41
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 12 října, 2014 - 21:09

http://radimvalencik.pise.cz/217-komentare.html možná dobré si přečíst

| 51
AV
AV - 12 října, 2014 - 21:15

Pokud dočtete až na konec, vidíte, že se všechno vysvětlilo :)

| 36
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 12 října, 2014 - 21:26

Jistě, nějak se to vysvětlilo... :-)) Pan tvůrce píše uražené hlášky na FB https://cs-cz.facebook.com/ekospace/posts/502135479841081 Ale při čerpání čehokoliv z netu by každý měl být velmi opatrný Přednáška je přednáška a kniha je kniha... Jinak fakt tohle je dobrý ....vzdělávat studenty bez zbytečných složitostí .....on pan tvůrce totiž jasně ví, co jsou zbytečné složitosti, ach jo...vypadá to, že ví vše

| 46
Sedivakovy postrehy
Sedivakovy postrehy - 12 října, 2014 - 22:05

Facebook je taky internet. Nicméně...dalo by se usuzovat...rozumem nehodným akademické půdy...vzhledem k počtu videopřednášek na jeho webu, množství informací které si musel nastudovat a návštěvnosti...že toho v určitý okamžik věděl nebo ví víc než většina z lidí, kteří se zapojí do této diskuze. A to stačí.

| 47
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 12 října, 2014 - 22:14

Jistě, je možné, že i jeho názory na FB někdo podvrhl...třeba to vůbec není on Ale zpátky k jádru věci, kolik zná jiných přednášek nez JU? Zná přední školy v oboru? Byl tam někdy? Z čeho pocházejí jeho názory, jak se má vzdělávat? Proč nezvolil nějakou kvalitnější fakultu?

| 39
Sedivakovy postrehy
Sedivakovy postrehy - 12 října, 2014 - 22:20

Nuže, zdá se že odpovídáte na můj komentář, takže se Vám pokusím odpovědět jak nejlépe dokážu: 1. Nevím. 2. Nevím. 3. Nevím. 4. Nevím. (Hypotéza - možná z vlastní zkušenosti?) 5. Nevím. Zeptejte se jeho, ne mě.

| 45
Petr z Tábora
Petr z Tábora - 13 října, 2014 - 20:57

Reaguji na příspěvek z 12.října 2014 22:14. Vše co ten někdo píše není důležité! Stále mě uvádějí v úžas Ti, kteří toho moc nedokázali, ale s chutí komentují činnost ostatních! A to i těch, kteří se nebojí mít svůj názor, a pomáhají nezištně a s ochotou všem okolo.

| 48
AV
AV - 13 října, 2014 - 21:03

To už jsou bohužel někteří Češi. Ten náš zku*vený negativismus. Vše je špatně a všechno umíme skryti v diskusích za počítačem lépe. I když vyhraje náš fotbalový nároďák, máme výhrady. Nehledě projektu Ekospace, který už pomohl tisícovkám mladých lidí. Haters gonna hate. My ostatní si važme lidí jako David Šetek.

| 44
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 13 října, 2014 - 22:09

Je to frajer, hodně mých známek patří jemu. Stejně jako můj titul. :)

| 51
Modesty
Modesty - 13 října, 2014 - 23:05

Díky panu Šetkovi jsem udělala zkoušku z mikroekonomie, u které bych se jinak velmi trápila. Pan Šetek má určitě pravdu v tom, že času na probrání všeho je ve škole málo, počet hodin je nedostačující a látka velmi obsáhlá... a taky má pravdu v tom, že pokud by škola, případně přímo učitel chtěli, tak zjevně tato cesta pomáhá. Výuka + možnost stáhnout přednáškové video (klidně formou "pro blbečky"), ze kterého si student vytáhne doplňující informace.Snad se to opravdu v budoucnu změní, stálo by to zato.

| 50
JM
JM - 19 října, 2014 - 12:10

Omlouvám se, taky jsem byl nedávno ještě student, ale... Dle mého názoru není až tak problém v nekvalitní výuce, ale v nekvalitních studentech. Díky najeté strategii (která už se naštěstí obrací) se bere čím dál víc studentů. A to zákonitě znamená, že i víc blbějších studentů. A ti bohužel, a je to věcí dnešní doby, místo aby zabrali nebo pro to, že na to nemají, remcají, že je výuka nekvalitní. Není. Nekvalitní jsou studenti. Je pravda, že ty prestižní školy, které tu zmiňujete jsem nenavštívil, ale troufnu si říct, že většina studentů PEFky by je nevystudovala. Není to jenom o tom, že by tam výuka byla kvalitnější, ale spíš tím, že je náročnější, studenti lepší a umí toho potom více. Toť k zamyšlení nad druhou stranou věci...

| 39
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 19 října, 2014 - 12:54

Díky za příspěvek většina studentů PEF by se tam buď ani nedostala ( IES) nebo nedostudovala (VŠE), posun VŠE směr PEF není zrovna malý. Viz řada diskuzí na netu... Také existuje řada postů, na které absolvent PEF nikdy nedosáhne, protože jejich výuka nešla obecně do takové hlouky, matematika slabá, atd. a ještě remcaji. Ale je to jejich volba....

| 39

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙