I AM GROOT!

20. 12. 2017 1 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Jeho revírem je Zemědělka. Jeho tempo je vražedné. Jeho protivníci jsou PEFka, chemie a Jägermeister. Daniel Maňhal z Agra pracuje ve dne v noci. Jeho úkolem je zpříjemnit naše dny.

Jednou se v jedné hlavičce zrodil nápad, který stojí za pozornost. Už jste u nás na univerzitě někdy potkali Groota? Pokud jste ještě neměli to štěstí, vězte, že zde vážně je. A fotí se. Všude po univerzitě. 

iZUN: Kdy jsi začal fotit? Co tě k tomu dovedlo?

Začal jsem fotit na základce, když jsem si koupil svůj první digitální foťák. Byl to nějaký Kodak, měl asi 3 Mpx. S tím jsem nějakou dobu fotil, potom jsem si koupil ještě jiný, taky takový levný digitál. Pak jsem to na nějaký čas odložil, dělal jsem spíš videa. A myslím, že to bylo tehdy, když jsme byli se školou na výstavě Antonína Kratochvíla, tak mě to focení zase nějak chytlo, začalo se mi to líbit a našetřil jsem si právě tady na tuhle zrcadlovku, kterou mám do teď. Je to asi 5 let zpátky. A od té doby se tomu věnuju tak nějak víc.

iZUN: Jak často fotíš?

Bio zpovídaného

Jméno: Daniel Maňhal

Povolání: Student 5. ročníku Výživy a potravin, FAPPZ

Krátký životopis: Daniel pochází z Trutnova. Fotí už od mládí a nedávno ho napadlo začít fotit postavičku Groota na různých místech areálu ČZU.

Vždycky, když mám čas. Přes prázdniny je to téměř každý den, pak, když nemám nic do školy, o víkendech a tak.

iZUN: Jaký je Tvůj největší fotografický úspěch?

Měl jsem pár fotek na jedné výstavě u nás v Trutnově, v Městské galerii. Nevím, jestli je to nějaký úspěch, ale alespoň tam byly vidět fotky ve fyzické podobě. Pak mě ještě vybral časopis Koktejl mezi 35 nejlepších českých instagramových účtů.

iZUN:

iZUN: Jak to plánuješ do budoucna? Co bys chtěl fotit?

Po škole bych chtěl cestovat, tak takový ty cestovatelský fotky krajiny, ty se mi líbí. A chtěl bych začít víc portrétovat.

iZUN: Máš rád Strážce Galaxie? Jak jsi přišel na tenhle nápad s Grootem?

Jo, ale nemůžu říct, že bych byl nějaký geek. Koukal jsem na ten film a říkal jsem si, jak je ten Groot roztomilý. Koupil jsem si z Ebaye tuhle figurku a pak mě jen tak napadlo si ho nějak vyfotit. Říkal jsem si, že je to docela dobrý nápad, tak jsem mu založil účet na Instagramu. Ten hlavní účet, co tam mám, je hlavně o tom, že se snažím fotit co nejrozmanitější věci, nějaké portréty, streetfotky, fotky z dronu, ale poslední dobou jsem měl menší kreativní krizi, trochu to stagnovalo. Tak jsem si právě říkal, že tenhle Groot bude úplný opak, že tam budu nejdřív dávat jen fotky z mobilu, nebude to mít žádný koncept. Prostě ho někde postavím a tam ho vyfotím. Ten jeho profil se jmenuje where is groot, takže ho fotím na co nejvíc místech. A tím motivem chci, aby bylo to, že Groot bude na každé fotce, jen okolí se bude měnit. Nakonec jsem to i přestal fotit mobilem, fotím to zrcadlovkou. Původně jsem chtěl přidat každý den jednu fotku, ale to už se mi taky moc nedaří. Spíš se snažím jet na kvalitu než na kvantitu.

iZUN:

iZUN: Jak si pro Groota vybíráš místa? Nebo je to spontánní?

Dřív to bylo spontánní, že kdekoliv jsem byl, řekl jsem si, že zrovna tady by bylo dobrý ho vyfotit. Na zastávce tramvaje, v lese, všude možně. Teď už je to tak, že mám fotku vymyšlenou, třeba s tou PEFkou. To už když jsem jel do Prahy, tak jsem věděl, že chci zapálit PEFku. Takže teď už si tu fotku vymýšlím dopředu, vyfotím to a pak už to třeba jen upravím ve photoshopu. Na posledních pár fotkách Grootovi upravuji i výraz v obličeji.

iZUN: Proč zrovna PEFku? 

Nevím, prostě mě v tu chvíli napadla jako první (smích).

iZUN: Co by bylo na Tvém vysněném snímku?

Asi něco z toho cestování. Chtěl bych se podívat do Nepálu, tak možná takový ty vlaječky, jak plápolají ve větru někde v horách. Asi takhle.

iZUN: Co Ty a Tvůj obor studia? Chceš se jednou focením živit, nebo to chceš mít jen jako koníček?

Živit se plánuju spíš tím, co studuju. A to focení, to je takový koníček, který kdyby pomalu přešel do toho full time jobu, tak by mi to asi ani nevadilo. Ale určitě nemůžu říct, že bych to nějak plánoval.

iZUN:

iZUN: Máš nějaký fotografický vzor?

Nemůžu říct, že vzor, že bych se snažil napodobovat něčí fotky. Ale možná by to byl Chase Jarvis, to je reklamní fotograf, pak John Keatley. Oni mají takový konceptuální fotky, hodně photoshopované. Na instagramu mě hodně baví 13th witness. Ten fotí street fotky a tam je poznat u každé fotky, že je od něj. O to se právě také snažím, aby všechny mé fotky měly stejný ráz, že když je někde někdo uvidí, tak aby poznal, že je ode mě. 

iZUN: Jaký je Tvůj názor na klecový chov drůbeže?

Jelikož jsem uvědomělý student Agra, tak si myslím, že je to nejlepší možný způsob chovu, který v současnosti je. 

Jestliže se vám nápad s Grootem jen trochu líbil, navštivte Danielovy instagramové účty, určitě je na co koukat!

Účet s Grootem: www.instagram.com/where_is_groot/

Hlavní účet: www.instagram.com/danmanhal/

Top komentář
20 prosince, 2017 - 16:48 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Už jsem měl to štěstí a na Groota jsem narazil! Skvelej nápad :)

Autoři: Martin Liška, Foto: Tereza Javůrková
Pohledem autora

<p>Rozhovor s Danem byl pohodový. Bylo fajn, že se do rozhovoru mohla zapojit i naše fotografka, se kterou moudře pohovořil o výběru vhodného fotografického náčiní.</p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

15. 04. 2024 0

O slávě a budoucnosti Brandejsova statku

Číst více
22. 02. 2024 0

Casting Miss Agro 2024 je tady!

Číst více
19. 12. 2023 0

Jak na vánoční dary, aneb ČZU to jistí!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Ondra
Ondra - 20 prosince, 2017 - 16:48

Už jsem měl to štěstí a na Groota jsem narazil! Skvelej nápad :)

| 9

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙