In vino veritas. Našli jsme ji na Festivalu vína 2019

02. 12. 2019 0 1 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Byl klasický středeční večer, zima, tma a všude liduprázdno. Jedna jediná věc však byla jinak. V menze se svítilo a před sedmou hodinou večerní už bylo spodní patro solidně zaplněné. Rozdávali snad něco zadarmo? Chyba lávky, to je jen další, lidmi čím dál víc oblíbený, Festival vína pořádaný Asociací studentů.

Jak jsem již zmínil, festival, jehož začátek byl naplánovaný na 7 hodinu večerní, už se zdařile plnil několik minut před. Protože kdo má jen trochu pod čepicí, dojde mu, že není od věci zabrat co nejvíce taktické místo u stolu, které nebude daleko od barů, ale zase ne hned vedle nich. Tento ročník byl beznadějně vyprodaný už pár dní předem, jelikož se z této degustace těší víc a víc lidí a pokud dojdete jednou, dojdete i příští rok. Na to vsadím boty.

Hodiny odbily sedmou hodinu, návštěvníci byli postupně opáskování, obdarováni programem, degustačním listem a už už rychle běželi nahoru. Po usazení vám dopomohl program, kde jste našli základní informace o degustovaných vínech, které byly rozděleny do čtyř barů. Dále zde byl uveden ceník občerstvení a samozřejmě časový rozvrh celého večera. Nejdůležitější částí byl ale degustační list, čili „koštovníček“. Ten obsahoval 15 bodů, za které jste mohli ochutnávat dle libosti. Každé víno mělo svůj počet bodů. Většina byla za 3 body, ty lepší vás stály body 4. Dále jste museli poskytnout vratnou zálohu padesáti korun za degustační skleničku. Protože známe se, že ano.

Kdo byl náročnější ochutnávač a nestačil mu základní koštovníček, nemusel ronit slzy a škemrat od kamarádů střízlíků jejich kartičky. Každý si mohl dokoupit koštovníčky navíc, buď po 4, po 8 nebo po 12 bodech. Samozřejmě bylo nejvýhodnější koupit bodů 12, za 50 Kč (což jsou mimochodem čtyři vzorky tříbodových vín). 

Teď něco k tomu, jak vypadala samotná ochutnávka. V čele menzy byly takticky rozmístěné 4 bary – A,B,C,D, na každém baru vína ze tří vinařství. Jaká vinařství to byla a jaká vína nabízela, jste mohli přelouskat v programu, kde bylo vše přehledně popsáno. Při takovém návalu lidí jsem se bál, že budu na každý vzorek čekat tak dlouho, že vystojím v podlaze důlek. Opak byl ale pravdou, jelikož obsluha byla zručná, svižná a fronty rychle ubíhaly.

K poslechu i tanci (i když jsem popravdě neviděl nikoho, kdo by si šel skočit) zahrála cimbálová hudební kapela a ta navodila ten pocit, že se člověk cítil jako ve sklípku, na Moravě. 

I něco na zub se našlo a škála byla naprosto dostačující. V nabídce byly brambůrky, tyčinky, oříšky a atraktivně vypadající obložené talíře. A kdo chtěl vinný střik, i vodu mohl zakoupit.

O vyšší úrovni této akce vypovídala i přítomnost řady vyučujících a vedení z většiny fakult. Každý vylovil ze šatníku ty nejlepší kousky a to všechno přispělo k tomu, že se prostory jinak ne zrovna útulné menzy proměnily v akci, která měla šmrnc, byla šik a každý by ji měl navštívit.

Lehce po desáté hodině večerní už všichni stihli ochutnat dostatek vzorků vín, aby se mohly vybrat ty nejlepší z nejlepších. Hlasování se zúčastnil naprosto každý, neboť z druhé strany koštovníčku byl hlasovací arch, kam jste mohli postupně seřadit tři vína, která vašemu jazýčku lahodila nejvíce.

Situace, kdy minulý rok vyhrála všechna nejlepší místa vína sladká jako h*vno z nutrie se naštěstí neopakovala. Letošní třetí místo si odnesla perlivá Frankovka Rosé z Vinařství Skalák a na druhém místě se umístilo Rulandské šedé z Vinařství ČZU, které mimochodem doporučuji všemi deseti. A ten nejvyšší stupínek vítězů obsadil Muškát Moravský z Vinařství Valtice, kupodivu ani ne tak moc sladký. 

Komu se ještě nechtělo domů a chtěl posedět o něco déle, měl po jedenácté hodině možnost koupě lahve vína, které mu chutnalo nejvíce. Ceny nebyly nijak přestřelené, pohybovaly se mezi 150-190 korunami. Konec akce se neodvratně blížil, jelikož byl nahlášen na půlnoc, a tak se osazenstvo menzy pomalu začalo odebírat do tepla svých rodinných krbů.

Jako bonus se Asociace studentů zapojila do dobročinné sbírky pro čtyřletého Maxima Vaška, který je vážně nemocný. Část výdělku z této akce putovala právě za ním. Navíc byla na směnárně umístěna kasička, do které jste mohli hodit nějakou korunu a Maximovi tak pomoci ještě o něco víc.

Jak tedy zhodnotit celou akci? Nenacházím žádný bod, výtku, námitku, prostě nic, co by tento večer připravil o 10 bodové hodnocení z 10. Kdo ještě nebyl, příští rok určitě neváhejte. Ale trochu se bojím, že jestli to takhle půjde s návštěvností dál, bude se muset i Festival vína přesunout do Holešovic.

Pokud vás tato akce zaujala, nenechte si ujít další, pořádané Asociací studentů. Více informací o připravovaných akcích naleznete na jejich webu.

Autoři: Martin Liška Foto: Natálie Javůrková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

15. 04. 2024 0

O slávě a budoucnosti Brandejsova statku

Číst více
22. 02. 2024 0

Casting Miss Agro 2024 je tady!

Číst více
19. 12. 2023 0

Jak na vánoční dary, aneb ČZU to jistí!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙