IVP - Suchdolany neprávem opomíjené pracoviště ČZU

04. 05. 2015 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Každý ze studentů ČZU jistě ví, že součástí univerzity je šest fakult, konkrétně to je Provozně ekonomická fakulta, Fakulta agrobiologie, potravinářských a přírodních zdrojů, Technická fakulta, Fakulta tropického zemědělství, Fakulta lesnická a dřevařská a Fakulta životního prostředí. Málokdo ovšem zná i Institut vzdělávání a poradenství, který je neméně důležitou součástí univerzity. Právě pro jeho neznámost, nepostradatelnost a určitou výjimečnost v rámci ČZU jsem se rozhodla vám ho představit v následujícím článku.

Pokud jste studentem IVP jistě máte stejné zkušenosti jako já. Když se bavím s lidmi na Suchdole, většinou dojde na otázku: „A kde ty vlastně studuješ, na PEFce?“ Po těch třech letech mě už otázka sice nepřekvapí, ale i tak jsem trochu zklamaná, to každá holka musí nutně chodit na PEFku? Do odpovědi se také moc neženu, vím totiž, co bude následovat: „Ne, na PEF ne, chodím na Institut vzdělávání a poradenství.“ „Institut čeho? Něco takovýho tady je?“ A tak nezbývá, než začít s vysvětlováním hezky od začátku.

Safina - budova v areálu IVP

IVP, tedy Institut vzdělávání a poradenství, je pedagogickým a vědecko-výzkumným pracovištěm na České zemědělské univerzitě v Praze. Malé povědomí o této součásti univerzity pramení pravděpodobně z jeho polohy. V univerzitním areálu na Suchdole byste jej hledali marně. Pro jeho objevení se musíte posunout na pomyslné mapě až do Malé Chuchle v Praze 5. IVP sídlí v malebné historické budově u Mariánsko-lázeňského potoka, která patří České zemědělské univerzitě. Dříve v tomto objektu existovaly vyhlášené chuchelské lázně, první oficiální zmínka o nich pochází již z roku 1736. „Zázračnou“ vodu z Mariánského pramene si prý nechávala vozit až do Vídně Marie Terezie. V 19. století zde nějakou dobu pobýval i Jaroslav Vrchlický s rodinou. V 50. letech 20. století byla na místě lázní vybudována Škola pro předsedy JZD a poté zde sídlila Střední zemědělská technická škola. Od roku 1966 patří historický areál České zemědělské univerzitě, kam se přesídlila Katedra pedagogiky. V současné době je objekt sídlem IVP.

Studium

Studium na IVP Učebna IVP P1

Na IVP se vyučují tyto bakalářské studijní obory:

  • Poradenství v odborném vzdělávání (prezenční i kombinovaná forma)
  • Učitelství odborných předmětů (kombinovaná forma)
  • Učitelství praktického vyučování (kombinovaná forma)

Souběžně si zde mohou studenti všech magisterských oborů ČZU doplnit pedagogické vzdělání absolvováním Doplňujícího studia učitelství odborných předmětů na středních školách a učilištích. Pro studenty ČZU je toto studium bezplatné.

Na IVP jsou otevírány i následující studijní obory pro celoživotní vzdělávání:

  • Doplňující studium učitelství odborných předmětů na středních školách a učilištích (kombinovaná forma)
  • Doplňující studium učitelství praktického vyučování (kombinovaná forma)
  • Doplňující studium vychovatelství pro školská zařízení (kombinovaná forma)

IVP také provozuje jazykovou přípravu, při které se cizí studenti učí českému jazyku, aby zde zvládli studovat na českých studijních oborech, které si na rozdíl od studia anglických oborů nemusejí platit.

Mezi zajímavosti a velké úspěchy IVP patří již čtvrté prvenství v anketě Fakulta roku za pedagogické fakulty, což neznačí jen kvalitu samotné výuky, ale především i oblíbenost u studentů, kteří sami v anketě hlasují. Za zmínku stojí i nový bezbariérový výukový pavilon, který byl vybudován z původního lázeňského kuželníku tak, aby nerušil ráz historického objektu.Tento pavilon

byl dokonce zanesen i v Ročence české architektury 2011 - 2012, prestižní publikaci, ve které lze najít výběr nejlepších staveb dostavených v daném roce.

Bezbariérový pavilon

Další podrobnější informace mi poskytl sám ředitel IVP prof. Ing. Milan Slavík, CSc., v následujícím rozhovoru.

Bio zpovídaného

Jméno: prof. Ing. Milan Slavík, CSc.

Povolání: Ředitel IVP

Krátký životopis: Milan Slavík je ředitelem IVP již od roku 2005. Již před tím působil na ČZU na pozici vedoucího Katedry pedagogiky. Ještě před tím učil matematiku na střední zemědělské škole.

iZUN: Kdy a z jakého důvodu IVP vzniklo?

IVP vzniklo roku 2005 na žádost vedení, abychom začali dělat také nějaké studijní obory, které jsou nejenom pro oblast celoživotního vzdělávání. IVP vzniklo z Katedry pedagogiky, kde jsme dělali všechno v rámci tzv. celoživotního vzdělávání a učili se zde učitelé pro odborné předměty. Před čtyřmi lety se nám však podařilo akreditovat obor Poradenství v odborném vzdělávání a to je změna v tom smyslu, že jsme začali mít i studenty denního studia.

iZUN: Vy jste tedy působil už na Katedře pedagogiky?

Já tu jsem od roku 1986, takže já už jsem tady opravdu hodně dlouho. V roce 1998 jsem nastoupil do funkce vedoucího Katedry pedagogiky. Takže už od toho roku 98 jsem spojen s Institutem a je to moje srdeční záležitost, protože to prostředí tady je takovou alma mater všech učitelů odborných předmětů, ale i ředitelů z různých škol. Většina učitelů na zemědělských školách a i ředitelů jsou vlastně našimi absolventy.

iZUN: Proč IVP sídlí v Malé Chuchli a ne na Suchdole?

Roku 1966 se sem přestěhovala Katedra pedagogiky. Ani ta nikdy nebyla na Suchdole, ale vždy sídlila v těchto prostorách bývalého lázeňského objektu v Malé Chuchli. Já jsem za tu dobu, co tu jsem, vynakládal úsilí, abychom se právě na ten Suchdol nedostali a udrželi si originalitu a nezávislost.

Pan ředitel IVP

iZUN: Jaké jsou katedry a součásti institutu?

Pod IVP patří katedry hned tři a je to Katedra pedagogiky, Katedra celoživotního vzdělávání a Katedra profesního rozvoje.

iZUN: Jaké je postavení IVP v rámci ČZU?

To už bylo tak trochu řečeno. Jsme takové nezávislé pedagogické a vědecko-výzkumné pracoviště, které nespadá pod žádnou fakultu. IVP jako takové existuje od roku 2005, kdy já jsem přijmul pozici pana ředitele a jsem odpovědný panu rektorovi. Takže si moc vážím toho, že nejsme a nikdy jsme nebyli pod žádnou fakultou a že když potřebuji něco řešit, tak se to řeší na úrovni rektorátu.

iZUN: Jaký je k IVP přístup ostatních z univerzity?

Samozřejmě je rozumné si přiznat, že institut je pořád méně než fakulta. Ale myslím, že jsme ostatními fakultami respektováni, třeba i proto, že děláme evaluaci napříč univerzitou, která se týká všech fakult.

iZUN: Čím přesně se institut liší od fakulty?

Rozdíl je v počtu studentů, který je evidentní. Institut je útvar, který je menší, zabývá se tím, že neprodukuje studenty, kteří jsou zaměření na zemědělství. Jsme vlastně jediným útvarem, který má ve vínku i část humanitní a pedagogickou. Věda je samozřejmě důležitá, ale jak by to vypadlo, kdybychom měli samé odborníky, kteří by neuměli učit a předávat, to, co vědí, dál našim studentům. A je zajímavé, že v současné době si nás čím dál víc ostatní fakulty žádají do jejich akreditací. Například paní proděkanka FAPPZ si nás našla a zapojila nás do jejich studijního oboru, abychom učili disciplíny, jako je například etika nebo rétorika, protože by byli rádi, aby se do studia vnášelo nejen to, že lidé umějí samotnou disciplínu, ale právě i komunikovat. Takže rozdíl IVP od fakult je ve velikosti a v poslání.

iZUN: Je možné, aby se z IVP, stejně jako nedávno z Institutu tropů a subtropů, stala fakulta?

Takové úvahy už tady dávno byly, dokonce se počítalo s tím, že bychom se spojili s KTV a dali dohromady takové ty humanitní disciplíny. Že by se nekultivovala jenom hlava, ale i tělo. Já už jsem to taky měl tak nějak připravené, ale víte, to jsou tak velké problémy legislativního charakteru, že to zatím zůstává nezměněno.

Rozhovor s panem ředitelem IVP

iZUN: Jak to vypadá s možností otevření magisterského studia?

S magisterským programem je ten problém, že cesta akreditace vede přes akreditační komisi, která je v oblasti učitelství a humanitních předmětů a ten prostor je skutečně vykolíkovaný lidmi z pedagogických fakult. A ti, když se na to podívají, tak řeknou, proč by nějaká zemědělská škola měla vyučovat pedagogicky orientovaný magisterský program. S tím byly problémy, už když jsme měli akreditovat bakalářský program Poradenství. Takže toto je opravdu běh na dlouhou trať, ale myslím, že to nikdy nevzdáme.

iZUN: Kolik studentů na IVP studuje?

Dohromady máme kolem 500 studentů, jak z kombinovaného, tak i z prezenčního studia.

iZUN: Zvyšuje se zájem o studium na IVP od doby, kdy se akreditoval bakalářský program?

Když to tady před nějakými těmi čtyřmi lety začalo, tak se o nás moc nevědělo. Ten první rok jsme měli počet zájemců, který zhruba dvakrát převyšoval počet přijímaných. Loni už jsme měli asi 6 × větší nárůst zájemců, takže si teď skutečně můžeme vybírat, a proto ani neděláme náhradní termín přijímacích zkoušek. Navíc jsem zjistil, že poradenství přímo jako disciplínu nikdo jiný nenabízí. V tomto ohledu jsme opravdu jediní a myslím, že to je disciplína, která budoucnost určitě má.

 

iZUN: Jak je to s takzvaným pedagogickým minimem, které si tady mohou dodělat studenti ČZU?

Ono se tomu jen tak nějak přezdívá, pedagogické minimum. Jedná se o doplňující pedagogické studium, které si studenti České zemědělské univerzity mohou doplňovat právě ke studiu magisterského programu, a to bezplatně. Na konci studia dostanou certifikát, který jim v současné době a podle stávající legislativy stačí k vyučování. Máme tady ale ještě druhou formu, a to jsou kombinovaná studia učitelství odborných předmětů nebo učitelství praktického vyučování, u kterých získávají na konci titul bachelor of education.

iZUN: A naše tradiční otázka na konec, jaký je Váš názor na klecový chov drůbeže?

Já si myslím, že to je taková věc, se kterou se snad už nemůže ani počítat. Mám zkušenosti z doby, kdy jsem dělal ještě na střední škole. Tam byly v blízkosti právě tyto haly s klecovým chovem. Já jsem tam se studenty chodil třeba na praxi, takže jsem viděl, že to jsou koncentráky pro zvířata. To je něco, co by snad ochránci zvířat měli dát k Evropskému soudu. Dokonce jsme tam chodili s tou zemědělskou školou spolu s vězenkyněmi z pardubické věznice, když se vyskladňovaly a naskladňovaly klece. To je něco tak nehumánního a strašného a tak těžká práce, že to nebylo nic pro slabé nátury. Takže já na to mám takový zažitý a opravdu velmi negativní, ne jenom názor, ale i zkušenost. S tím já se nemůžu vyrovnat. Nikdy.

Kudy na IVP

Pokud jste o IVP nevěděli a rozhodnete se osobně jej navštívit, naleznete ho na adrese:

Institut vzdělávání a poradenství ČZU v Praze

V Lázních 3

159 00 Praha 5 - Malá Chuchle

Na zastávku Malá Chuchle (na znamení) se nejlépe dostanete ze Smíchovského nádraží autobusy č.: 129, 241, 244 a 318

Autoři: Anita Vydrová Foto: Adam Píša
Pohledem autora

<p>Jelikož studuji již třetím a posledním rokem na IVP, brala jsem jako samozřejmost ujmout se tohoto článku. Pana ředitele znám i jako pedagoga z přednášek a povídání s ním bylo velice příjemné. Ráda bych mu tedy poděkovala za jeho čas a ochotu poskytnout rozhovor, ale i za jeho vlídnost v roli pedagoga. IVP mi za těch pár let přirostlo k srdci stejně jako celá ČZU a jen velice těžce se mi s ním bude loučit.</p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙