Vánoční pivo z ČZU je na světě!

13. 12. 2021 0 6 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Na světě existují vlastně jen dva typy univerzit. Ty boží (s vlastním pivovarem) a... ty ostatní. Nedávno mě potkalo alkáčské štěstí a byl jsem vyslán na reportáž do pivovaru v budově Technické fakulty u příležitosti vánočního pivního speciálu.

Suchdolský Jeník, založený léta páně 2006, je kombinací výukového a výzkumného pivovaru, školním podnikem a naprosto zásadním zdrojem hrdosti studentů ČZU. Pamětníci školních akcí, plesů a Miss Agro si jistě vzpomenou na nejednu vystátou frontu ke stánku s čepovaným Jeníkem. Název piva je poctou bývalému rektorovi, prof. Janu Hronovi. Pivovar samotný pak, pomocí svých zkušeností, vybudoval docent Ladislav Chládek a stal se jeho prvním sládkem.


Momentálně pivovaru vládne pevnou rukou nový sládek, Pavel Braný. Reportáž jsme spáchali během jedné z dvanáctihodinových várek, a tak byl čas si nad půllitrem sednout a vyzpovídat ho. Pod kotli se topilo, všude voněl slad, to se to pak zpovídá jedna báseň.


Běžně se zde vaří nefiltrovaná a nepasterizovaná světlá dvanáctka. Hlavně u příležitosti Vánoc a Velikonoc pak tmavá či polotmavá. Slad plzeňského typu na světlé pivo pochází z humnové sladovny v Benešově, pro speciály se pak dováží slady z Německa. Chmel se primárně používá proslavený žatecký poloraný červeňák, dále se přidávají zahraniční chmely. Kvasnice pak pocházejí z nám dobře známého smíchovského Staropramenu. S vodou je to krapet složitější. Slovy sládka: "Na Suchdole je sucho a vyvrtat studnu není kde". Pivo se proto vaří z převařené vody z řadu. Vaření piva trvá 12 hodin. Následně 10 dní kvasí a dva měsíce leží.


Letošní tmavý speciál je specifický čokoládovým sladem z pšenice. Dostali jsme ochutnat a přátelé, máte se na co těšit. Pivo je parádně hořké, s tóny kávy a hořké čokolády. Není to zrovna pivo, kterých byste vypili 6, ale jako něco na chuť před půlnoční je perfektní. A jako dárek strýčkovi pod stromeček se hodí taky dokonale.


Pan sládek si taky pochvaloval spolupráci s naší alma mater. On sám má na starosti v podstatě kompletní fungování pivovaru, od plánování, surovin a výroby až po papírování. Obzvlášť s tím posledním mu však prý rektorát vychází vstříc. Přeci jen, upapírovat výrobu alkoholu, to není žádná legrace.


Vím, co vás po těch šesti odstavcích zajímá. Kde si teda to pivo dám? Sud týdně odebírá restaurace na Céčku, kde je následně na čepu v úterky, středy a čtvrtky. Dále je možné se na odběru domluvit přímo se sládkem na mailu brany@tf.czu.cz nebo telefonicky na 737 408 528. Pivo je k dostání ve variantách:
PET – 80 Kč
Sud 15l – 726 Kč + 2000 záloha sud
Sud 30l - 1452 Kč + 2000 záloha sud
Sud 50l - 2420 Kč + 2000 záloha sud

Abych to shrnul, návštěva to byla velmi příjemná a pan sládek, na to, že od 5 ráno kmital kolem kotlů, vyprávěl krásně. A mezi řečí nám prozradil, že přímo v budově pivovaru se chystá realizace výdejového okénka. No a pan sládek sám bude v lednu hostem našeho iZUNcastu. Tímto bych mu rád poděkoval za vstřícnost a ochutnávky a popřál pivovarnické Dej Bůh štěstí.

Autoři: David Eremiáš Foto: Vojta Votruba, Kateřina Lebocová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

15. 04. 2024 0

O slávě a budoucnosti Brandejsova statku

Číst více
22. 02. 2024 0

Casting Miss Agro 2024 je tady!

Číst více
19. 12. 2023 0

Jak na vánoční dary, aneb ČZU to jistí!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙